צעדי שר האוצר חיוביים לצריכה הפרטית, ובעיקר חיוביים בכך שהם מתמרצים השתתפות בשוק העבודה, אך פחות משמעותיים לגבי הציפיות לאינפלציה - טלניריTLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
> חדשות שוק ההון

צעדי שר האוצר חיוביים לצריכה הפרטית, ובעיקר חיוביים בכך שהם מתמרצים השתתפות בשוק העבודה, אך פחות משמעותיים לגבי הציפיות לאינפלציה


הראל פיננסים
להודעת שר האוצר משמעות מעורבת מבחינת הציפיות לאינפלציה

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים:
צעדי שר האוצר חיוביים לצריכה הפרטית, ובעיקר חיוביים בכך שהם מתמרצים השתתפות בשוק העבודה, אך פחות משמעותיים לגבי הציפיות לאינפלציה.

שר האוצר הודיע על שורה של הטבות; הוספת נקודות זיכוי להורים, סבסוד לצהרונים (החל מספטמבר השנה) העלאת מענק העבודה (מס הכנסה שלילי), והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה וסלולר. הצעדים הללו חיוביים מבחינת הצריכה הפרטית ובעיקר חיוביים בכך שהם מתמרצים השתתפות בשוק העבודה, אך פחות משמעותיים לגבי הציפיות לאינפלציה.

להודעת שר האוצר משמעות מעורבת מבחינת הציפיות לאינפלציה: מצד אחד הפחתת המכסים על בגדי תינוקות, הנעלה וסלולר ולסבסוד הצהרונים השפעה ממתנת על האינפלציה. מצד שני, מעבר לגורמים חד-פעמיים, נתוני הרבעון הראשון לא מצביעים על עודפים משמעותיים בהכנסות ממסים ואף על האטה בקצב גביית המיסים, ועל כן להערכתנו, בעקבות הפחתת מיסים זו - הפחתות מיסים משמעותיות יותר מבחינת הציפיות לאינפלציה (מע"מ למשל) ירדו מהפרק דבר שתומך בעליית הציפיות לאינפלציה.

למרות ששלושת המדדים האחרונים היו גבוהים מהצפי – אין שינוי מגמה בסביבת האינפלציה, שתתמתן בחודשים הקרובים ותעלה לכיוון יעד בנק ישראל רק בשנה הבאה.
מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ עלה ב-0.3 אחוז והיה גבוה מהצפי חודש שלישי ברציפות. גם החודש עלייה גבוהה מהצפי במדד הדיור (0.8%) הייתה הגורם העיקרי להפתעה כלפי מעלה. בנוסף נרשמה עלייה של 4.9 אחוזים במחירי ההלבשה וההנעלה, גבוה מהעלייה העונתית הצפויה.

להערכתנו, למרות שהאינפלציה עלתה במהירות בחודשים האחרונים, והיא קרובה לתחום היעד, לא מדובר בשינוי מגמה. להערכתנו, האינפלציה (במבט של 12 חודשים לאחור) תתמתן בחודשים הקרובים ותעלה לכיוון יעד בנק ישראל רק בשנה הבאה.

על פי האומדן הראשוני שלנו, מדד אפריל יעלה ב-0.2-0.3 אחוז (עלייה עונתית בסעיפי הפירות והירקות, התרבות, הנסיעות לחו"ל והנופש, שתקוזז חלקית עם הירידה במחיר הדלק), ומדד מאי יעלה ב-0.2-0.3 אחוז (תלוי אם העלייה המהירה במחיר הדלק מתחילת החודש תישמר). ב-12 החודשים הבאים תעמוד האינפלציה על 0.6 אחוז בלבד.

בעולם
הציפיות לעליית ריבית בארה"ב קטנו. להערכתנו, כדי שתהיה יותר מעליית ריבית אחת נוספת השנה - מרבית מרפורמת המיסים המתוכננת של נשיא ארה"ב צריכה לעבור בחקיקה השנה והבחירות בצרפת צריכות להסתיים ללא עליית אחד המועמדים הקיצוניים.

המחלוקת בין רוסיה וארה"ב בנושא סוריה, התגברות המתיחות סביב צפון-קוריאה, וההתפתחויות בבחירות בצרפת (התחזקות מועמד קיצוני נוסף), יחד עם נתונים חלשים יותר בארה"ב תרמו בשבועיים האחרונים לירידה בתשואות האג"ח הממשלתיות בעולם, לירידה בציפיות לאינפלציה, להתחזקות היין היפני ולעלייה קלה במחיר הנפט. בעקבות זאת הצפי לקצב עליית הריבית של הפד ירד, הערכתנו לא השתנתה, כדי שתהיה יותר מעליית ריבית אחת נוספת השנה מרבית מרפורמת המיסים המתוכננת של נשיא ארה"ב צריכה לעבור בחקיקה השנה והבחירות בצרפת צריכות להסתיים ללא עליית אחד המועמדים הקיצוניים.

בצרפת – הכל עדיין פתוח.

בראשון הקרוב יתקיימו הבחירות לנשיאות צרפת. על פי הסקרים האחרונים אין לאף אחד מ-4 המועמדים העיקריים סיכוי להגיע ל-50 אחוזים בסיבוב הראשון, דבר שיחייב סיבוב שני. כלומר, הכול עוד פתוח, כאשר יש סיכוי לא קטן שהמועמדים הקיצוניים יעלו לסיבוב השני. החששות מעליית מועמד קיצוני לנשיאות - לה‑פן מימין ומלאנשון משמאל שהתחזק מאוד לאחרונה, תרמו לפתיחה מחודשת של פער התשואות בין גרמניה וצרפת בשבועיים האחרונים. להערכתנו, השיפור בנתונים, באינפלציה ובסנטימנט בגוש האירו, יביאו את הבנק המרכזי להתחיל לצמצם את תכנית הרכישות בתחילת 2018. יחד עם זאת, במידה ואחד מהמועמדים הקיצוניים יעלה לשלטון בצרפת, דבר זה יעלה מאוד את אי-הוודאות באירופה, דבר שיגרום לבנק המרכזי להמשיך עוד במדיניותו הנוכחית.


בריטניה – בחירות הבזק חיוביות לכלכלה בהינתן הברקזיט.

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מאי, הודיעה במפתיע על כוונתה להעביר בחקיקה את הקדמת הבחירות הכלליות ל-8 ביוני השנה בעוד פחות מחודשיים - כאשר המועד המתוכנן היה מאי 2020. במסיבת העיתונאים היא נימקה זאת בכוונה לחזק את הקואליציה ואת האמון במפלגתה, על מנת להוביל את המהלכים הנחוצים לקראת יישום נכון של ה-Brexit. להערכתנו, ראשת הממשלה מנצלת את העלייה בפופולריות של מפלגתה (ושלה) מאז שנכנסה לתפקיד, ומנצלת את חולשת מפלגת האופוזיציה העיקרית שלה (Labor), על רקע מאבקים פנימיים. על פי הסקרים האחרונים יש יתרון גבוה למפלגת השמרנים שבראשותה. לכן, במידה וראשת הממשלה תשמור על המומנטום החיובי ותגדיל בסופו של דבר את מספר המושבים בפרלמנט (כרגע 330 מתוך 650) הדבר חיובי לכלכלה הבריטית ולמטבע המקומי, אך עוד מערכת בחירות באירופה תתרום לתנודתיות נוספת בשווקים הפיננסים.

לראשונה מזה 6 שנים, קרן המטבע הבינלאומית עדכנה, קלות, כלפי מעלה את תחזית הצמיחה העולמית שלה, אך היא מדגישה את הסיכונים לתחזית בעיקר מהכיוון הפוליטי. להערכת הקרן, הצמיחה העולמית תעמוד על 3.5 אחוזים השנה ועל ל-3.6 אחוזים ב-2018, בעיקר בשל יותר אופטימיות לגבי הצמיחה באירופה, סין ויפן.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il