אקסלנס: רכישות מט"ח על ידי בנק ישראל עלולות להביא לתוצאה הפוכה ולזינוק של השקל מול הדולר - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
> חדשות שוק ההון

אקסלנס: רכישות מט"ח על ידי בנק ישראל עלולות להביא לתוצאה הפוכה ולזינוק של השקל מול הדולר


אקסלנס
ככל שבנק ישראל משתהה בהורדת הריבית - זה בזבוז תחמושת * הזינוק בשקל מתחילת השנה החל לעורר ספקולציות שבנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח

הכלכלן הראשי של אקסלנס, אמיר כהנוביץ, מתייחס בסקירתו השבועית להתחזקות השקל מתחילת השנה (למרות ההיחלשות אתמול) ואומר כי "אם בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח השקל עשוי דווקא לזנק. בנק ישראל נמנע בתקופה האחרונה מרכישות מט"ח ועיקר הגידול ברזרבות נבע מרווחי הון .הזינוק בשקל מתחילת השנה החל לעורר ספקולציות שבנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח.


אלא שלהערכתנו, ניסיון כזה יוביל דווקא לתוצאה הפוכה, כלומר - לזינוק של השקל. הסיבה לכך היא שרכישות מט"ח למעשה ילמדו שהפחתות ריבית לא על השולחן כרגע, מה שייתן ביטחון רב לגבי השקעה בשקל (לא סביר שנופתע בהפחתת ריבית), במיוחד כשרזרבות מט"ח גדולות הן סוג של סוכריה שספקולנטיים מאוד אוהבים, כשהן מגדילות את הביטחון ביציבות המטבע."


כהנוביץ מציין עוד בהקשר זה כי "התחזקות השקל בשנה האחרונה נמצאת במתאם גבוה מאוד עם מדד מניות ה-S&P500, מה שמעלה אפשרות שהריצה אליו קשורה גם לתופעת ה-RISK ON. כלומר, שהשקל מאופיין ע"י משקיעים כנכס בסיכון, כך שכל עוד המתאם נשמר והשווקים ימשיכו לרוץ- השקל ימשיך להתחזק איתם. אפשרות אחרת היא שהמסביר של שניהם היא הריבית בארה"ב, כלומר - שצפי גובר להפחתה שלה בארה"ב דחף יחד הן את שוק המניות והן את השקל (כשבנק ישראל מתעכב להצטרפות למגמת ההפחתות והתשואות בארץ מובלות.) לאור המתאמים ,מוטב להסתכל כיום על החשיפה לדולר כגידור לשוק המניות".


כהנוביץ מתייחס גם למדיניות הריבית בישראל ובארה"ב: "יו"ר הפד נשאל בשבוע שעבר בעדותו לגבי הלקחים שלו מאירופה, שם כזכור צמיחה נמוכה, אינפלציה נמוכה וריבית שלילית, וענה שהלקח משם דומה ללקח מיפן - שמלכתחילה לא היה צריך לתת לאינפלציה לגלוש לרמות נמוכות כל כך. כלומר, צריך לעשות הכל כדי לא להגיע לשם. לעומת הפד, בנק ישראל בשאננות מטרידה.


לבנק ישראל אין הרבה תחמושת כדי שיוכל להרשות לעצמו לחכות עם הפחתת ריבית. ככל שהזמן עובר ובנק ישראל לא מוריד ריבית זה בזבוז תחמושת! הוא מסתכן בדיוק במה שפאואל חושש ממנו- התקררות מחירים שמזינה את עצמה. גם אם יתברר שכל סימני ההאטה היו מוטעים, מחיר הטעות שבהפחתה יהיה קטן, כשבמקרה הגרוע ביותר האינפלציה בישראל אולי תגיע למרכז היעד והכלכלה תצמח קצת יותר מהפוטנציאל".טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il