תגובות מומחים להחלטת שרת השיכון יפעת שאשא ביטון להארכת תוקף תמ"א 38 בשלוש שנים - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסהתגובות מומחים להחלטת שרת השיכון יפעת שאשא ביטון להארכת תוקף תמ"א 38 בשלוש שנים


רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים החדשה
רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "לא מריח ולא מסריח

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "לא מריח ולא מסריח. זוהי טעות אסטרטגית תמוהה הנובעת מפשרה בין הרצון של מנהל התכנון להפסיק לאלתר את התמ"א לבין הרצון של מטה הדיור ורשות התחדשות עירונית להמשיך אותה. טעות זו תעלה לשוק הדיור ביוקר רב. חשוב לזכור כי ההחלטה מ-2005 על תמ"א 38 מטרתה היתה כפולה: גם למגן מאות אלפי בניינים בכל הארץ כנגד רעידות אדמה ובד בבד להגדיל את היצע הדיור.


בשתי מטרות אסטרטגיות אלה היה כישלון מוחלט. רוב בנייני מדינת ישראל, קל וחומר בפריפריה אינם מוגנים בפני רעידות אדמה ובד בבד היצע הדיור מקרטע סביב ה-40-45 אלף לשנה בלבד, זאת שעה ששוק הדיור זקוק ל-65-70 אלף לשנה לפחות ושעה שתוך 25-30 שנה תוכפל אוכלוסיית המדינה. התמ"א 38, על כל יתרונותיה, הינה הפתרון האולטימטיבי האסטרטגי היחידי(!) להגדלת היצע הדיור באופן משמעותי הן באיזור הביקוש והן בפריפריה. ההחלטה לקצוב אותה בזמן תשדר חוסר בטחון לכל השחקנים בשוק הדיור שיבינו שהיא זמנית וגם איני רואה באופק כל תחליף ראוי לה.


נהפוך הוא: שרת השיכון היתה קונה את עולמה אם היא היתה מרחיבה(!!) משמעותית את הזכויות לתמא 38/2 והופכת אותה לתחליף מהיר ויעיל לפינוי בינוי. בד בבד היה מקום להגדיל משמעותית את הזכויות ליזמים בפריפריה, הן במסגרת פינוי בינוי והן במסגרת תמ"א 38/2, עד כדי יחס של 10 דירות חדשות על כל דירה שתתפנה. אני קורא לשרת השיכון וכל מקבלי ההחלטות להתעשת, להפסיק לאלתר את הפיאסקו הקרוי מחיר למשתכן, ובד בבד להכריז על תכנית ממלכתית לאומית מקיפה להתחדשות עירונית שתכלול בתוכה קרוב למיליון דירות חדשות תוך 20 שנה ושמרכיב התמ"א 38 ובמיוחד תמ"א 38/2 בתוכה יהיה משמעותי ביותר. ההחלטה הנוכחית, לפרוטוקול, רק תגביר את המבוכה ואת הבלבול בשוק הדיור ותותיר את ההיצע הדל על כנו, מה שיגביר מאוד את הביקושים הכבושים ואף יביא לעליות מחירים משמעותיות ושלא לצורך!!!".

שמאי ומשפטן ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "ההחלטה להאריך את התמ"א 38 בשלוש שנים הינה פשרה לא נכונה בין מנהל התכנון שרצה להפסיק התכנית לאלתר לבין מטה הדיור והרשות להתחדשות עירונית שרצו להמשיך אותה. הבעייתיות בהחלטה הינה ברמה התודעתית: היא משדרת לכל שהתמ"א 38 ימיה קצובים, כשבינתיים אין שום תחליף ראוי באופק. היה מקום או להאריך את תוקף התמ"א בחמש שנים לפחות או לשדר רצינות ולפרסם תכנית חלופית נאותה לקידום התחדשות עירונית, אולם לצערי זה לא קרה..".טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il