לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירו


> > חדשות כלכלה

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים


עפר קליין, קרדיט צילום: יונתן בלום
בקצב הרכישות הנוכחי בנק ישראל יגיע לתקרה המוצהרת של רכישת אג"ח ממשלתיות לקראת סוף השנה. אנו מצפים שבהחלטת הריבית הקרובה (7 באוקטובר), הבנק יעדכן את תחזית הצמיחה כלפי מעלה
במהלך היום (שלישי) יפורסמו מספר נתונים התומכים בכלכלת ישראל ובשקל.

נתוני מאזן התשלומים לרבעון השני יתפרסמו היום (שלישי) בהמשך היום ויצביעו להערכתנו על המשך הגידול ביצוא השירותים ושיא נוסף בסך רכישת חברות ישראליות בידי זרים (FDI). באוגוסט בנק ישראל רכש 1.5 מיליארד דולר, פי-3 בהשוואה ליולי אך עדיין נמוך בהשוואה ל-8 החודשים הקודמים. קצב הרכישות המתון תרם להמשך הייסוף בשקל באוגוסט ולצמצום הלחצים האינפלציוניים המיובאים. אנו מצפים שהבנק ימשיך וירכוש מט"ח בכדי להאט את קצב התחזקות השקל, אך לא יוכל לעצור אותו על רקע המשך הגידול בעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים.

עוד היום (שלישי), יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט שלהערכתנו יעלה ב-0.3 אחוז בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי השכירות, הנופש והארנונה שיקוזזו חלקית עם המבצעים ברשתות המזון לפני ראש השנה. אנו עדיין צופים בשנה הקרובה אינפלציה נמוכה משמעותית מהאינפלציה שהשוק צופה.

ולקינוח יתפרסמו גם נתוני התחלות וגמר הבנייה לרבעון השני שצפויים להציג גידול דו-ספרתי (אך זאת בהשוואה לסגר הראשון בשנה שעברה) ובאופן כללי ממשיכים לתמוך במחירי הדיור.ההוצאות יורדות וההכנסות עולות - אנו מאמינים שיש אפשרות סבירה שנראה עלייה בדירוג האשראי של ישראל בשנה הבאה.

הכנסות המדינה ממסים באוגוסט היו גבוהות יחסית ועמדו על 32.8 מיליארד ש"ח (ללא מע"מ יבוא ביטחוני). המשך הגידול בצריכה הפרטית (גם בשל הירידה במספר הנסיעות לחו"ל), המשך הפעילות המואצת בשוק הדיור למגורים, עלייה במקדמות מס-ההכנסה, יבוא מוגבר של רכבים וכמובן ענף ההיי-טק תרמו לכך. במקביל, ההוצאה הממשלתית התמתנה בעיקר כתוצאה של הקשחת התנאים לתשלומי אבטלה (סיום החל"ת המורחב), ולכן הגירעון כאחוז מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים ירד ל-8 אחוזים. על רקע השיפור בנתונים, עצירת העלייה בתחלואה והירידה בסיכוי להחרפת ההגבלות של הממשלה, תחזית הגירעון שלנו לסוף 2021 יורדת אל מתחת ל-6 אחוזים. כך בשנה הבאה מצבה היחסי של ישראל בהשוואה למרבית מדינות הייחוס ישתפר, דבר שתומך (לצד נתונים נוספים) בדירוג האשראי של ישראל ובחוזקו של השקל.

הנתון הטוב של הכנסות המדינה ממסים הוא איתות נוסף לכך שהצמיחה המהירה נמשכה גם בחודשיים הראשונים של הרבעון השלישי. עדות נוספת לכך מגיעה מכיוון סקר מגמות בעסקים של הלמ"ס שהראה ירידה קלה בלבד בסנטימנט החברות במשק, כאשר רק בענף השירותים (שיותר "רגיש" לתחלואה) נרשמה ירידה משמעותית יותר. עוד מתוך הסקר עולה שרוב הענפים עדיין מדווחים על מחסור בעובדים, אך נרשמה הקלה בהשוואה לחודשים הקודמים.בעולם

בארה"ב - דיוני התקציב נכנסים לישורת האחרונה. הסיכוי להעלאה משמעותית של מס החברות נמוך אך עדיין אפשרי.

בשבועיים הקרובים הקונגרס ייכנס לישורת האחרונה לקראת אישור תקציב, תוכנית התשתיות הלאומית של הנשיא והעלאת תקרת החוב של הממשלה שעל פי הלו"ז אמורים להיות מאושרים עד לסוף אוקטובר (אבל תמיד אפשר לדחות). אנו סבורים שהעלאת תקרת החוב תאושר עד לתחילת החודש הבא, ושהסיכויים להעלאה משמעותית של מס החברות בתקציב נמוכים בשל הרוב השברירי שיש כרגע לדמוקרטים בסנאט אבל זה עדיין אפשרי.איתותים שונים משוק העבודה ישפיעו על החלטת הריבית בשבוע הבא

שוק העבודה בארה"ב מציג מגמות מעורבות בשבועיים האחרונים. מצד אחד דוח התעסוקה הראשוני לאוגוסט היה חלש מהצפי עם גידול של 235 אלף משרות חדשות בלבד, כאשר הענפים שהובילו את הגיוסים בחודשים האחרונים כגון תיירות, הארחה והקמעונאות נעצרו. מנגד, מספר המשרות הפנויות (ליולי) המשיך ועלה מעל ל-10 מיליון, כמעט כפול ממספר המובטלים ומספר הדרישות השבועיות לדמי אבטלה המשיך לרדת. הדבר מדגיש את המחסור בעובדים מיומנים בחלק מהענפים, חששות מלחזור לעבודה מול קהל בגלל התחלואה ושינוי בהעדפות העובדים לאחר שתשלומי העברה הנדיבים (ושוק ההון) בשנתיים האחרונות מאפשרים להם לדחות את החזרה לעבודה. להערכתנו, תשלומי האבטלה המורחבים שהסתיימו בשבוע הראשון של ספטמבר יעזרו לצמצם את הפערים בחודשים הבאים.בהחלטת הריבית של הבנק המרכזי בשבוע הבא (22 בספטמבר) אנו מאמינים שהבנק יאותת רשמית על כוונתו להתחיל בצמצום תוכנית הרכישות עוד השנה, אך הבנק ידגיש שהקצב יהיה איטי. במקביל, אנו צופים עדכון כלפי מעלה של תחזית האינפלציה ויותר משתתפים בוועדה מוניטרית (Dot Plots) יציינו שהם רואים העלאת ריבית בשנת 2023. הדבר תומך להערכתנו בהמשך עלייה בתשואות אג"ח הממשלתיות.

נקודות מרכזיות

בארץ

באוגוסט הכנסות המדינה ממסים היו גבוהות, במקביל ההוצאה הממשלתית התמתנה כתוצאה מהקשחת התנאים לתשלומי האבטלה, ולכן הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל-8 אחוזים. על רקע הנתונים הטובים והירידה בסיכוי להחרפת ההגבלות, תחזית הגירעון שלנו לסוף 2021 יורדת אל מתחת ל-6 אחוזים.
בקצב הרכישות הנוכחי בנק ישראל יגיע לתקרה המוצהרת של רכישת אג"ח ממשלתיות לקראת סוף השנה. אנו מצפים שבהחלטת הריבית הקרובה (7 באוקטובר), הבנק יעדכן את תחזית הצמיחה כלפי מעלה, ולאחר שהבנק המרכזי בארה"ב יודיע על צמצום קצב הרכישות שלו, בנק ישראל יודיע גם הוא על צמצום הרכישות אך להערכתנו לא יפסיק את הרכישות כליל.
בעולם

בארה"ב נוספו פחות משרות חדשות מהצפי באוגוסט, אך מספר המשרות הפנויות ביולי כפול ממספר המובטלים. הדבר מדגיש את המחסור בעובדים מיומנים, חששות העובדים מהתחלואה, ושינוי בהעדפות העובדים לאחר שתשלומי ההעברה הנדיבים הסתיימו בשבוע הראשון של ספטמבר.
בשבועיים הקרובים הקונגרס בארה"ב ייכנס לישורת האחרונה לקראת אישור התקציב, תוכנית התשתיות והעלאת תקרת החוב שעל פי לוח הזמנים אמורים להיות מאושרים עד לסוף אוקטובר. בהחלטת הריבית של הבנק המרכזי בשבוע הבא אנו צופים עדכון כלפי מעלה של תחזית האינפלציה ושיותר משתתפים בוועדה המוניטרית יציינו שהם רואים העלאת ריבית בשנת 2023.
האינפלציה בגוש האירו עלתה לשיא של עשור, וגם הבנק המרכזי בגוש האירו הודיע שיצמצם לאט את תוכנית רכישות החירום שלו. עם זאת, הנגידה הדגישה שהם לא יפסיקו את תוכנית הרכישות המקבילה והדגישה שהגורמים לעליית מחירים להערכתם זמניים והם יתמתנו בשנתיים הבאות.
ההגבלות המחמירות של סין במהלך אוגוסט תרמו לירידה באינפלציה ובפעילות המקומית אך יצוא הסחורות המשיך לשבור שיאים. הממשלה מנסה למתן את העלייה במחירים ליצרן ע"י שימוש ברזרבות של המדינה.


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il