עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל בתגובה למדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל בתגובה למדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר


עפר קליין
מדד דצמבר צפוי לרדת ב-0.2 אחוז
"מדד המחירים לצרכן ירד בנובמבר ב-0.3 אחוז מעט נמוך מהערכות המקודמות והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים נותרה יציבה על 1.2 אחוזים (כבר 4 חודשים ברציפות). הירידה בסעיף המזון (מינוס 0.4%) הייתה התורם העיקרי להפתעה כלפי מטה. שאר הסעיפים התנהגו בהתאם לצפי, ירידת מחירים עונתית לאחר החגים נרשמה בחופשות ובנסיעות לחו"ל לצד ירידות בסעיפי הירקות-והפירות (מינוס 1.5%) ובסעיף הדיור (מינוס 0.2%) מנגד עליה עונתית נרשמה במחירי ההלבשה וההנעלה (תחילת החורף).

ע"פ האומדנים הראשוניים שלנו, מדד דצמבר צפוי לרדת ב-0.2 אחוז; כאשר ירידה חדה במחיר הדלק צפויים לגרוע קרוב ל-0.3% מהמדד. מדד ינואר צפוי לרדת בין 0.1 ל-0.2 אחוז; כאשר פיחות השקל יחד עם העלייה הצפויה במחיר החשמל והמים (בהנחה שיאושרו) ימתנו את המדד שהוא לרוב השלילי ביותר בחודשי השנה. התחזית שלנו ל-12 המדדים הקרובים 1.1 אחוזים.

מדד מחירי הדירות בבעלות (שאינן חלק ממדד המחירים לצרכן) ירד בשיעור קל של 0.2 אחוז (בין אמצע ספטמבר לאמצע אוקטובר), אך נתוני החודשיים הקודמים עודכנו קלות כלפי מעלה. עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים מחירי הדירות ירדו ב-1.8 אחוזים. יחד עם זאת, יש לציין שעיקר הירידה במחירים התרחשה ברבעון האחרון של 2017 וברבעון הראשון השנה, אנחנו לא צופים שקצב הירידה השנתי ילך וייגבר. טענה זו נתמכת בנתוני המכירות של הדירות החדשות שרשמו עלייה של 5.3 אחוזים באוקטובר (על פי נתונים מנוכי עונתיות) וממשיכים מזה יותר מחצי שנה במגמת עלייה מתונה בפעילות.

לגבי ריבית בנק ישראל, להערכתנו, האינפלציה במהלך כל שנת 2019 צפויה להמשיך ולהתכתב עם החלק התחתון של יעד האינפלציה, כאשר אנחנו רואים נתונים חלשים באירופה ובאסיה וחוסר ודאות לגבי מלחמת הסחר. להערכתנו, בנק ישראל לא ימהר להעלות את הריבית כל עוד פיחות השקל מול סל המטבעות (ולא רק מול הדולר) לא יאיץ. אנו ממשיכים לצפות עד שתי העלאות במהלך 2019. כאשר סביר שהראשונה תהיה בחודשים פברואר-מאי (חודשים בהם האינפלציה במבט לאחור צפויה להגיע לרמה הגבוה ביותר שלה השנה 1.3- 1.4 אחוזים)".


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il