מנכ"לית מינהל התכנון: "אנחנו בדרך למשבר, על המדינה להתעשת ולהשקיע בתשתיות" - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירומנכ"לית מינהל התכנון: "אנחנו בדרך למשבר, על המדינה להתעשת ולהשקיע בתשתיות"


דני קושמרו מראיין את דלית זילבר קרדיט: יוסי אלטרמן וגיל מגלד
ראש אשכול חקיקה במש' המשפטים: "המלצנו לחוקק דחיה במסירת דירות בעקבות הקורונה, שר השיכון התנגד"
לאחר חודשים ארוכים בהם ענף הנדל"ן לא ניפגש פיזית לאור מגיפת הקורונה, ערב השבעתה של ממשלה חדשה ולאחר מבצע צבאי שהדגיש את המחסור בפתרונות מיגון לאוכלוסיה רחבה בישראל, מתכנס ענף הנדל"ן וצמרת מקבלי ההחלטות בתחומי הדיור התכנון והבניה המיסוי והחקיקה לארוע פסגת הנדל"ן 2021, שעורך מרכז הנדל"ן במלון הדיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב

מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר: "הבעיה אינה במספר הדירות המתוכננות. יותר מחצי מיליון תוכננו בתוך ארבע שנים. אבל אנחנו נכנסים למשבר ביצוע. ראשי הערים עוצרים את קידום התוכניות כי אין להם תשתיות. אי אפשר לעשות יחידות דיור בלי התשתיות הנלוות – גני ילדים, תשתיות תחבורה ותשתיות ביוב. אנחנו צריכים להתעשת מהר. משבר התכנון לא קיים כרגע, אבל ללא תשתיות אנחנו עלולים להגיע לשם.

על המאבק המתנהל סביב תמ"א 38: "הופץ תזכיר חוק לחלופה שממתין לקידום. התוכנית היא רעה, אי אפשר לתכנן את הבניין הבודד בלי לתת מענה לתשתיות. אנחנו דואגים לטווח הארוך שבו צריך להכפיל את ההיצע בגוש דן, וזה לא יקרה דרך תמ"א 38. ההיקף של הזכויות הוא פי כמה וכמה ממה שיש בתמ"א".

דיון מעניין התפתח במושב בנושא רגולציה, שם דנו פקידי ממשלה בכירים לנסיבות בגינן לא קודמה חקיקה שאפשרה דחייה בת 40 יום במסירת הדירות ללא פיצוי בשל משבר הקורונה, על אף שזו היתה עמדת אנשי המקצוע. עמית גריידי, הממונה על חוק המכר, משרד השיכון: "נושא האיחור במסירת דירות מעסיק אותנו הרבה זמן, שר השיכון החליט להמליץ לציבור לדחות את כלל מרכיבי החוזה ב-40 יום, ככל שהצדדים מעוניינים.
אף אחד לא הסמיך אותי לקבוע אם הקורונה היא כח עליון או לא. אנחנו ממחכים לפסיקה משמעותית בנושא.

עו"ד כרמית יוליס ראש אשכול נדל"ן ייעוף וחקיקה במשרד המשפטים: ההמלצה שלנו בסופו של דבר היתה שיש צורך בחקיקה בנושא, אך החוק היה באחריות שר השיכון, שלא רצה לקדם חקיקה. בסוף, מו"מ לקיום חוזה צריך לחסות תחת תום לב. אני מקווה שהנורמה הזו מחלחלת לשוק".

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ומנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן, חיים פייגלין: "הופענו בפני ועדה בין משרדית ושטחנו את טענותינו בנושא. צידדנו בעמדת משרד המשפטים לפיה יש לחוקק את הארכת לוחות הזמנים, ולא להשאיר את כל השוק בחוסר ודאות ולהציף את בתי המשפט בתביעות קטנות. משרד המשפטים צדק ומשרד השיכון טעה, אסור היה להשאיר את הנושא הזה ללא פתרון". פייגלין התייחס למאמצי הקבלנים להאריך את תוקפה של תוכנית תמ"א 38 ואמר: "תהיו אופטימיים. לדעתנו תמ"א 38 תוארך. זו תהיה החלטה של הממשלה הנכנסת ולא של הפקידות".

לקראת הקמת הממשלה החדשה אמרה יוליס כי "ניצלנו את התקופה כדי למקסם את המסמכים שנרצה להביא לממשלה החדשה כשתקום. ההתחדשות העירונית היא הכרח. בתוכנית האסטרטגית חלק גדול מהדירות צריך לבוא מההתחדשות. אני מקווה שכשנגיע עם החקיקה החדשה לכנסת תחלחל ההבנה שצריך לנקוד צעדים כמו הפחתת הרוב הדרוש. מעל 66% הסכמה ניתן יהיה לתבוע דייר סרבן. מצד שני יוגדלו ההגנות על הדיירים. אי אפשר יהיה להחתים החתמה לא מובנת תוך הפעלת לחץ או להסתיר מידע".

שלומי הייזלר, מנהל הרשות לרישום והסדר זכויות במקרקעין התייחס לצורך לזרז את רישומי הטאבו: "הנושא שהכי מטריד אותנו זה איך אנחנו מפחיתים את התהליכים ומקצרים בירוקרטיה. הסיפור של הטאבו הפך לצומת גבייה במדינת ישראל ואותי זה מטריד. לא צריך אישור רשות מקומית כדי לרשום בית משותף".

ענבל דוד, מנכ"לית דירה להשכיר: "ברבות ממדינות המערב שוק השכירות הממוסד מחזיק עשרות אחוזים משוק הדירות. כדי לעשות שינוי שוק, לא מספיק לעשות רק מכרזי בסיס ממשלתיים, אלא האמצעי החשוב זה עידוד השוק הפרטי. צריך את השותפים הטבעיים שלנו – היזמים והמוסדיים שירצו לשים את הכסף על שכירות ארוכת טווח בישראל ולא באירופה. היזמים צריכים לעשות את זה כי זה משתלם להם - גם לתקופות ארוכות יותר. לעשרות שנים, ולא רק ל-20 שנה. כשיצאנו לדרך היה חשש גדול, היום כל הקבלנים הגדולים במכרזים שלנו".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס: "כשאין ממשלה ותקציב מרכז השלטון המקומי תפס את התפקיד המרכזי לאור העובדה שהשלטון המרכזי חלש מאוד. השלטון המרכזי מנותק מהציבור, אנחנו החיבור האמיתי. במשך שנים בנו רק יחידות דיור, לא פארקים, לא תשתיות, ואתה רואה את התוצאות". ביבס, איש ליכוד שנחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, הפתיע כשאיחל הצלחה לממשלה החדשה: "אני מקווה שהממשלה החדשה של ישראל תסתכל על המדינה בצורה רחבה ולא סקטוריאלית ושתהיה ממשלה יציבה, עם תקציב. המדינה לפני הכול, ורק אחר כך הפוליטיקה".


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il