בית משפט השלום ברמלה: "הפקעת מחירי מזון הינה גזלה מאנשים קשיי יום הנדרשים למוצרים בסיסיים שכאלה, ובכלל מהציבור. קיימת חומרה רבה לעבירות אלה" - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירובית משפט השלום ברמלה: "הפקעת מחירי מזון הינה גזלה מאנשים קשיי יום הנדרשים למוצרים בסיסיים שכאלה, ובכלל מהציבור. קיימת חומרה רבה לעבירות אלה"


משרד הכלכלה והתעשיה
כך קבע לאחרונה בית משפט במסגרת תיק פלילי שניהל משרד הכלכלה והתעשייה כנגד בעל עסק שהפקיע מהציבור מחירי מזון בסיסיים

בחמשת החודשים הראשונים לשנת 2018, הוגשו כ-60 כתבי אישום, ניתנו 62 גזרי דין והוטלו קנסות עונשיים בהיקף כולל של מאות אלפי שקלים

בשורה של פסקי דין שניתנו לאחרונה, הרשיעו בתי המשפט, בתי עסק של מינימרקטים, פיצוציות ומכולות אשר הפקיעו מהציבור מחירי מצרכי יסוד, וגזרו עליהם קנסות עונשיים מרתיעים ועונשים נוספים. פסקי דין אלו התקבלו בעקבות הגברת המאמצים שמשקיע משרד הכלכלה והתעשייה כדי להפחית את יוקר המחייה ועל מנת למנוע פגיעה בציבור הצרכנים, תוך ניהול חקירות ופעולות אכיפה באמצעות מינהל סחר ואכיפה בנוגע להפקעת מחירי מצרכי מזון בסיסיים מהציבור.


בחמשת החודשים הראשונים של 2018 כ 60 כתבי אישום וניתן מספר דומה של גזרי דין, בהם הוטלו קנסות עונשיים בשיעור כולל של מאות אלפי שקלים, זאת לצד הליכים מקלים יותר.


לאחרונה, האכיפה מתמקדת במפקיעים חוזרים. מנתוני משרד הכלכלה והתעשייה לגבי שנת 2018 בהקשר זה, עולה כי כרבע מתוך המפרים שנבדקו ונענשו, עדיין ממשיכים להפר את החוק ולהפקיע מחירים, לרוב מתוך שיקולים טהורים של רווח כלכלי, וזאת על אף העונשים שנקבעו להם בעבר ע"י בתי המשפט. התמונה העולה מנתונים אלו הינה כי על מגמת החמרת הענישה להמשך וכי חשוב שייגזר על המפקיעים עונש מרתיע ביותר שיהפוך את העבירה לבלתי משתלמת לחלוטין והדבר יביא להפסקת תופעה פסולה זו.


במקביל, גזרי הדין אשר ניתנו לאחרונה, מבטאים את מגמת ההחמרה ההדרגתית שחלה בענישה כחלק מהפנמת ההשלכות של הפקעת המחירים על הציבור תוך הדגשת החשיבות הציבורית של אכיפת החוק.
בפסק דין שניתן בימים האחרונים, בעקבות חקירה שנערכה מטעם מינהל סחר ואכיפה במשרד הכלכלה והתעשייה באמצעות מנהל אגף האכיפה במסחר מר חזי זמיר, וכתב אישום שהוגש ע"י הלשכה המשפטית במשרד, הרשיע בית משפט השלום בתל אביב את הנאשם שהינו בעלים ומנהל של בית עסק לממכר מזון בחולון, בעובדות המפורטות בכתב האישום וגזר עליו קנס עונשי בסך של 27,000 ₪ וכן חייב אותו לחתום על התחייבות בגובה של 30,000 ₪ למשך שלוש שנים לבל יעבור הנאשם עבירה על חוק זה. גזר דין זה כולל בתוכו הפעלת התחייבות כספית קודמת של הנאשם אשר כבר הורשע בעבר בגין עבירה דומה.


בפסק הדין, הדגיש בית המשפט כי חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים נועד על מנת להגן על הנמנים עם השכבות החלשות מליהנות מתזונה מאוזנת וכי הפקעת המחיר פוגעת ביכולת זו. חקירה זו שהובילה לגזר הדין, ואשר נפתחה בעקבות תלונה, העלתה כי בית העסק הפקיע מחירי חמישה מצרכי מזון בסיסיים: חלב, גבינה, אש"ל, מלח ולחם. בעקבות כך, הגישה הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה והתעשייה לבית משפט השלום בתל אביב, כתב אישום כנגד הבעלים והמנהל של בית העסק בגין הפקעת מחירי מזון שמחירם מפוקח ע"י חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים. חוק זה מגן על הצרכן ומכוחו נקבעים מחירי מקסימום למצרכי מזון בסיסיים שנכללים בו כגון לחם, חלב, ביצים, גבינות, מלח ועוד.


במקרה דומה בראשון לציון, התגלה בביקורת שנערכה בו בעקבות תלונה של צרכנים כי הופקעו בו מחירי ארבעה מצרכי מזון: חלב, שמנת, אש"ל וחמאה בשיעור של עד 57% אחוזי הפקעה ולפיכך הגישה הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה והתעשייה לבית משפט השלום ברמלה, כתב אישום בגין ביצוע עבירות אלו. לאחר שהנאשם הודה בביצוע העבירות, הרשיע אותו בית המשפט השלום וגזר עליו קנס עונשי בסך של 20,000 ₪. בית המשפט מוסיף דברים חמורים לגבי ההפקעה וקובע כי קיימת חומרה רבה לעבירות אלו, החריגה הינה בבחינת גזלה מאנשים קשיי יום הנדרשים למוצרים בסיסיים שכאלה ובכלל מהציבור.


במקרה אחר שארע לאחרונה, גזר בית המשפט קנס עונשי בסך של 18,000 ₪ וכן השית התחייבות כספית בסך 30,000 ₪ על בעלת עסק מבאר שבע אשר הפקיעה מלקוחותיה מחירי שמונה מצרכי מזון בשיעור מצטבר של כ 70% אחוזים (וביניהם חלב, ביצים, שמנת, גבינה, חמאה וכיב').


במקרה נוסף, התגלה בביקורת במינימרקט בירושלים, כי החברה המפעילה את העסק הפקיעה מחירים של חמישה מצרכי מזון: שמנת חמוצה, חלב, גבינה ומלח בשיעור הפקעה של למעלה מ 100% ובעקבות כך, הוגש כתב אישום לבית המשפט השלום בירושלים בגין ביצוע עבירות אלו. לאחר שהודתה בביצוע העבירות הנ"ל ובהסכמתה, הרשיע בית המשפט את הנאשם בביצוע העבירות וגזר עליה קנס עונשי בסך של 22,600 ₪ וכן חייב אותה לחתום על התחייבות בסך של 30,000 ₪ להימנע מביצוע עבירות על החוק למשך שלוש שנים.


נאוה זקן, מנהלת מינהל אכיפה, מסחר ומדידה במשרד הכלכלה והתעשייה: "משרד הכלכלה והתעשייה מבצע לאורך כל השנה ובכל רחבי הארץ, אכיפה נחושה כדי למגר את התופעה הפסולה של פגיעה בציבור הצרכנים ע"י הפקעת מחירי מזון בסיסיים לרבות מבצעי אכיפה ממוקדים לגבי מפרים חוזרים וסדרתיים. המשרד ינקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להרתיע בעלי עסקים מלהפר את החוק ולהפקיע מחירים, וימשיך לפעול על מנת להגביר את האכיפה ולהחמיר את הענישה עם האחראים לכך. ככלל, בית עסק שיימצא מפר את החוק ומפקיע מחירים, ייפתחו כנגדו בהליכים פליליים ובנוסף לכך תבוצע בו ביקורת נוספת כדי לוודא שההפקעות תוקנו והוראות החוק נשמרות".


באחריות כל העוסקים במכירת מוצרים הנתונים בפיקוח מחירים, הן במכירה לקמעונאי והן במכירה לצרכן, להתעדכן במחיר המרבי העדכני למוצרים וכן בעדכוני המחירים השוטפים המופיעים בחוק ולמנוע מצב שבו הצרכן משלם עבור מוצר יסוד יותר מהקבוע בחוק. ניתן להתעדכן במחירים בין היתר בכתובת הבאה:
http://economy.gov.il/trade/pricecontrol/pages/prices.aspx
ולהגיש תלונות על הפקעת מחירים של מוצרי מזון בפיקוח, באתר משרד הכלכלה והתעשייה.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il