לידר שוקי הון: סקירת מאקרו שבועית - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירו


> > חדשות שוק ההון

לידר שוקי הון: סקירת מאקרו שבועית


לידר שוקי הון
מאקרו ישראל: צפויה צמיחה מהירה ברבעון ב
בשבוע האחרון שוקי המניות עלו על רקע שורה של נתונים כלכליים חיוביים והכרזת ביידן על תוכנית פיסקאלית נוספת בהיקף של 2.25 טריליון דולר. בתחילת בשבוע, השווקים הגיבו בחיוב לנתוני תעסוקה חזקים אשר פורסמו ביום שישי האחרון, אך גם למדד מנהלי הרכש בענפי השירותים אשר זינק לרמה הגבוה ביותר מ- 1997. מילות הרגעה מפאוול כי ההתאוששות שברירית ולא אחידה (לכן הריבית לא תעלה בקרוב) מנעו עליית תשואות חדה, למרות שביום שישי עלייה חדה במדד מחירים ליצרן תמכה בעלייה מתונה בתשואות.

מאקרו ישראל: צפויה צמיחה מהירה ברבעון ב'
במחצית א' של חודש מרץ שיעור האבטלה הרחב ירד ל- 12.0% מ- 15.4%.
בפברואר המכירות ברשתות השיווק עלו ב- 4.2% לעומת ינואר, גידול הצפוי להמשך
בחודש מרץ, הרכישות בכרטיסי האשראי זינקו ב- 20% (גידול של כ-8% מנוכה עונתיות). צריכת שירותי תיירות עלתה ב- 120% ומסעדות ב-47%, כנראה במקביל לעליות מחירים.
בחודש מרץ יצאו 67 אלף ישראלים לחו"ל לעומת 10 אלף בפברואר.
סקר מגמות בסקטור העסקי מצביע על אופטימיות גוברת בכול הענפים למעט מלונאות. קיימת ציפייה לגידול בהזמנות, גם לשוק המקומי וגם ליצוא.

סביבת האינפלציה: הלחץ לייסוף בשקל צפוי להימשך
בנק ישראל רכש "רק" 2 מיליארד דולר במרץ, ו-13.7 מיליארד מתחילת השנה. השקל יוסף ב-1.0% בחודש מרץ מול הסל וב-1.0% נוספים מתחילת אפריל.
יתכן שבנק ישראל מצמצם את רכישות במט"ח על רקע הגידול המהיר בפעילות.
אנו צופים מדד גבוה של 0.5% במרץ עקב עלייה במחירי הדלקים, עונתיות והשפעת הביקוש הכבוש בעיקר בסעיף ההבראה ונופש בישראל.

ארה"ב: התרחבות מהירה בפעילות
במרץ מדד מנהלי הרכש ISM בענפי השירותים זינק ב- 8.4 נק' ל- 63.7, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1997. רכיב המחירים נותר גבוה ומאותת על לחצי אינפלציה.
בפברואר, מספר המשרות הפנויות עלה ב- 3.8% עקב הסרת המגבלות.
מדד המחירים ליצרן PPI עלה ב- 1.0% בחודש מרץ (4.2% y/y) לעומת צפי ל- 0.5%.

אירופה: מדד המחירים ליצרן PPI עלה ב- 1.5% שנה אחורה, לעומת ציפיות ל- 1.3%.

סין: האינפלציה
בחודש מרץ מדד מחירים ליצרן PPI עלה ב- 1.6% (4.4% y/y, עלייה מ- 1.7%).

שוק האג"ח: הלחץ לעליית תשואות בארה"ב צפוי להימשך
שוק האג"ח בארה"ב כבר מתמחר ארבע העלאות ריבית עד סוף 2023.
למרות הציפייה לנתונים חיוביים והאצה באינפלציה בשבוע הבא, שוק האג"ח יגיב בעיקר לנתון תעסוקה חזק במיוחד בחודש אפריל אשר יתפרסם ב- 8 למאי.
בחודש מרץ, בנק ישראל רכש 4.1 מיליארד ₪ באג"ח ממשלתי.
הנגיד מאותת שעם סיום תוכנית הרכישות בסוף הקיץ תיעשה הערכה מחדש.
נדמה ששוק האג"ח מתמחר אינפלציה גבוהה מדי בשנים הבאות בישראל.


זום אין: האצה באינפלציה בארה"ב תתמוך בעליית תשואות
שורה של גורמים תומכים בהאצה באינפלציה בארה"ב, מעבר לציפיות.
משקי הבית יושבים על עודף חיסכון של כ- 2.2 טריליון דולר, מקור ל"ביקוש כבוש".
בנוסף, החברות התעשייתיות מדווחות על לחץ לעליות מחירים, גם מכיוון התשומות ועל רקע עודף הזמנות לעומת רמת המלאים הקיימת.
עלייה חדה "מדי" בתשואות עלולה לגרום לירידות חדות בשוקי המניות.
בתרחיש זה הפד צפוי להגדיל את רכישות האג"ח הארוכים או אולי להכריז שיקנה כל כמות כדי למנוע עליית תשואות מעל רף מסוים (סביב 2%), בדומה למדיניות ביפן וגם באירופה (במידה מסוימת).

אופטימיות גוברת בסקטור העסקי
סקר מגמות בסקטור העסקי של הלמ"ס מצביע על ציפייה להתרחבות בפעילות במרבית הענפים (למעשה כולם למעט מלונאות). חשוב להתבונן ברכיבי הסקר אשר מתייחסים לציפיות קדימה. התעשייה מדווחת על גידול בהזמנות, הן ליצוא והן לשוק המקומי, כמו כן בענפי השירותים (ראה גרף). ענף המסחר הקמעונאי צופה האצה בפעילות וענף הבנייה צופה אי שינוי ברמת הפעילות. מדובר באינדיקטורים מובילים מאד חיוביים אשר תומכים בצמיחה מהירה ברבעון ב'. ככל שהמשק יתאושש ויתרחב כך תפחת הנכונות של בנק ישראל להתערב בשוק המט"ח ובשוק האג"ח (לאחר סיום מסגרת הרכישות).

הירידה באבטלה צפויה להימשך
במחצית הראשונה של חודש מרץ שיעור האבטלה הרחב ירד ל- 12.0% מ- 15.4% במחצית השנייה של פברואר עקב ירידה בשיעור האבטלה הרשמי ל- 4.4% מ- 5.6% וירידה בשיעור המועסקים בחל"ת ל- 9.8% מ- 12.6%. מגמת הירידה בשיעור האבטלה הרחב צפויה להימשך, בפרט לאחר חודש יולי כאשר חוק החל"ת יבוטל או יצומצם. אנו צופים שיעור אבטלה רחב של 6%-7% בסוף השנה.


בנק ישראל מוריד את הרגל מהגז
בחודש מרץ בנק ישראל רכש 2 מיליארד דולר בשוק המט"ח, זאת לאחר 4.9 מיליארד בפברואר ו- 6.8 מיליארד בינואר, סך הכול כ- 13.7 מיליארד דולר מתוך מחוייבות לרכוש לפחות 30 מיליארד דולר השנה. חשוב לציין שההקטנה בהיקף הרכישות איפשרה ייסוף של כ- 0.97% בשקל מול סל המטבעות בחודש מרץ, זאת לאחר יציבות בפברואר ופיחות של 2% בינואר. מתחילת אפריל ועד ה- 9.4, השקל יוסף ב- 0.99% נוספים. יתכן שבנק ישראל החליט להוריד את הרגל מהגז בעקבות הסרת המגבלות וההתאוששות המהירה בפעילות הכלכלית. לגבי רכישות בשוק האג"ח, הנגיד ירון אמר "כשנגיע אי שם בתוך הקיץ וכשנדע באיזו מידה השפיע המשבר, אז נוכל להחליט באיזה מתווה ראוי להמשיך". כנראה שלגבי שוק המט"ח ה-Tapering כבר כאן. מגמת הייסוף בשקל צפויה להימשך וצפויה להיות גורם ממתן אינפלציה. תחזית האינפלציה שלנו של 1.0% שנה קדימה מניחה 3.19 ₪ לדולר בעוד שנה.
התפתחות חשובה: זרים ממשיכים לקנות אג"ח ממשלתי ישראלי ובפברואר היוו 10% מסך שוק האג"ח הממשלתי (לא כולל מק"מ), עלייה מ- 9.2% בינואר ו- 5.2% באפריל 2020.

שוק האג"ח: חשוב לציין שבחודש מרץ בנק ישראל גם רכש 4.1 מיליארד ₪ באג"ח ממשלתי ושמר על הקצב החודשי של החודשים האחרונים, זאת למרות עלייה חדה בתשואות בשוק האג"ח. כזכור, בניגוד לפד אשר מחוייב לרכוש 80 מיליארד דולר באג"ח ארה"ב מדי חודש (ועוד 40 מיליארד דולר באג"ח מגובה משכנתאות), בנק ישראל פועל מתוך מסגרת כוללת של 85 מיליארד ₪ (נוצלו 58.9 מיליארד ₪ עד כה). כנראה שבנק ישראל מעדיף למשוך את מעט התחמושת ליותר חודשים (בקצב הזה עד חודש ספטמבר) ולא ממש לבלום את הלחץ לעליית תשואות. השאלה הגדולה הינה עם סיום תוכנית הרכישות, האם בנק ישראל יפסיק לגמרי לרכוש אג"ח או רק יצמצם את היקף הרכישות. כנראה שזה יהיה תלוי במצב המשק.
מספר נתונים חשובים יתפרסמו השבוע: שלישי: מדד האמון הצרכני (מרץ), ומספר הדירות החדשות שנמכרו (פברואר). רביעי: מדד מחירים לצרכן לחודש מרץ. אנו צופים מדד גבוה בשיעור של 0.5% בהשפעת התייקרות במחירי הדלקים בשיעור של 4.7%, עלייה עונתית חדה במחירי הדיור (מחירי השכירות) בשיעור של 0.9%, עלייה עונתית במחירי ההלבשה (2.2%), ועלייה חדה במחירי נופש ואירוח כאשר בתי מלון נפתחו עם גידול חד בביקוש ללא חלופה של נופש בחו"ל. אנו צופים עלייה בשיעור של 10% (כולל עונתיות) בסעיף זה.

מאקרו חו"ל
ארה"ב: התרחבות מהירה בענפי השירותים
מדד מנהלי הרכש ISM בענפי השירותים הינו אולי המדד המוביל החשוב ביותר במשק האמריקאי. כידוע, הפעילות בענפי השירותים (non-manufacturing) מהווה כ- 80% מסך התוצר האמריקאי. במרץ מדד זה זינק ב- 8.4 נקודות ל- 63.7 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1997. האופטימיות בענפי השירותים מושפעת מהסרת המגבלות על הפעילות ותשלומי העברה נדיבים במסגרת חבילת הסיוע האחרון (1,400 דולר למרבית האזרחים). הרכיבים מתוך מדד זה אשר עלו במיוחד כוללים את רכיב "הפעילות העסקית" (עלייה של 13.9 נק' ל- 69.4) ורכיב "ההזמנות החדשות" (עלייה של 15.3 נק' ל- 67.2). רכיב "התעסוקה" עלה ב- 4.5 נק' ל- 57.2 נקודות.


איתותים ללחצי אינפלציה
מדדי מנהלי הרכש, גם בתעשייה וגם בענפי השירותים מדווחים על לחצי אינפלציה. בחודש מרץ, רכיב המחירים במדד מנהלי הרכש בענפי השירותים עלה ב- 2.2 נק' ל- 74.0, ורכיב ההזמנות החדשות זינק ב- 15.3 נקודות. סך המדד (עלייה ל-63.7 מ- 55.3) עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז 1997! קיימת מגמה דומה (ומאד חזקה) במדד מנהלי הרכש בתעשייה (רכיב המחירים עומד על 85.6!, ראה גרף). בחודשים הקרובים צפויה האצה בקצב האינפלציה (בעיקר בגלל הוצאת המדדים השליליים מלפני שנה – effect base עקב הצניחה במחירי הנפט). בכול זאת, נדמה שקצב אינפלציית הליבה בארה"ב יעלה לכיוון 2.5% בחודשים הקרובים מ- 1.3% בפברואר, זאת עקב לחצי מחירים בסקטור העסקי ועלייה חדה בצריכה הפרטית על רקע הסיוע המסיבי של ביידן למרבית המשפחות.

רכיב המחירים במדד מנהלי הרכש בתעשייה ISM בארה"ב:


נתוני מאקרו חשובים שיתפרסמו בעולם: יום שלישי: גרמניה: אמון עסקי ZEW (אפריל). ארה"ב: מדד מחירים לצרכן (מרץ), קיימת ציפייה להאצה באינפלציית הליבה מ- 1.3% y/y ל- 1.6%. לאור החשש להאצה באינפלציה, נתון זה צפוי להיות חשוב במיוחד, למרות שעיקר לחצי האינפלציה יורגשו בחודשים הבאים. רביעי: אירופה: הייצור התעשייתי (פברואר). חמישי: ארה"ב: הייצור התעשייתי המסחר הקמעונאי (מרץ). שישי: סין: הייצור התעשייתי, המסחר הקמעונאי וההשקעות בנכסים קבועים (מרץ). ארה"ב: התחלות ואישורי הבנייה (מרץ), מדד האמון הצרכני של מישיגן (אפריל).

זום אין: Jefferies) Inflation scare coming )
בסקירה הגלובלית של ההשקעות Jefferies, עולה הטענה שציפיות האינפלציה בארה"ב ימשיכו לעלות בחודשים הקרובים והתשואות ל- 10 שנים צפויות לעלות לכיוון 2% עד סוף השנה. הפד צפוי לאותת על tapering (צמצום בהיקף רכישות האג"ח) כבר בהחלטת הריבית של חודש יוני ולהתחיל לצמצם בפועל בסוף שנה זו. מסקנה זו מניחה התחסנות מקיפה בארה"ב והתאוששות מהירה בפעילות בחודשים הקרובים, כפי שמראים האינדיקטורים העיקריים (שוק העבודה, מדדי מנהלי הרכש, מדדי אמון צרכניים ועוד). ב Jefferies מנתחים גם את גורמי הביקוש וגם את גורמי ההיצע:
משקי הבית צפויים לצבור גידול בחיסכון של 2.2 טריליון דולר (לאחר קבלת ה- 1,400 דולר למשפחה של ביידן) עד סוף רבעון א' 2021. שיעור החיסכון בשנה האחרונה הגיע ל- 17.7% בממוצע. סך הפיקדונות של משקי הבית עלו ב- 23% בשנה האחרונה.

נתוני הרכישות השבועיים בכרטיסי האשראי מצביעים על זינוק בצריכה בשבועות האחרונים (עד סוף מרץ), עוד לפני קבלת הסיוע המיוחד.

שיעור החוב של משקי הבית פחת בשנים האחרונות והגיע ל- 96% היום מ- 134% ברבעון א' 2008, כך שאין ממש קושי להגדיל את האשראי הצרכני.
מכפיל הכסף צפוי לעלות. בתקופת המשבר, מכפיל הכסף (multiplier) ירד בצורה חדה, על רקע המגבלות על הפעילות. צפוי שינוי מגמה עם הסרת המגבלות:

משקי הבית צופים האצה באינפלציה. קיימת קורלציה של כ- 89% בין ציפיות האינפלציה שנה קדימה במדד האמון הצרכני של מישיגן והאינפלציה בפועל. כעת משקי הבית צופים אינפלציה של 3.1% שנה קדימה, לעומת ציפיות של 2.0% לפני שנה.
חייבים לציין גם את לחצי האינפלציה עקב העלייה החדה במחירי הסחורות ומחירי ההובלה. רכיבי המחירים במדדי מנהלי הרכש משקפים זאת. מדד המחירים ליצרן PPI עלה ב- 1.0% בחודש מרץ (4.2% y/y) לעומת הצפי ל- 0.5%.
ברקע, בשנים האחרונות הביקוש מחו"ל עבור אג"ח ארה"ב הולך ופוחת, זאת למרות תשואות עודפות יחסית בארה"ב לעומת מדינות מפותחות אחרות.

הפד גם מודע לחשש שעליית תשואות תביא לעלייה בהחזרי הריבית על ידי התקציב הפדרלי, מגמה שכבר החלה (ראה גרף). בנוסף, הפד ישמח "לשחוק את החוב" על ידי המשך הזרמה וריביות ריאליות שליליות.

לכן, בתרחיש (סביר) של המשך עליות תשואות ארוכות לכיוון 2%, העצבנות בשווקים צפויה להתגבר. אם כן, הפד צפוי להתערב עם הגברת המעורבות בשוק האג"ח במטרה לבלום את המגמה. יתכן צעד מתון יחסית של "operation twist", רכישת יותר אג"ח ארוכות על ידי הפד ומכירה של אג"חים קצרות. לחילופין יתכן שהפד יכריז שיקנה כל כמות כדי למנוע עליית תשואות מעל רף מסוים (סביב 2%), בדומה למדיניות ביפן וגם באירופה (במידה מסוימת, עם ההחלטה האחרונה להגדיל את היקף הרכישות).


הדו"ח מתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור, על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים ומידע אחר אשר לידר ושות' בית השקעות בע"מ ("לידר ושות'") מניחה שהינו מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות ביחס למידע. עם זאת, מודגש כי אין לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו אחראים למהימנות המידע המפורט בדו"ח, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחר בדו"ח. הדו"ח מופנה רק למשקיעים מוסדיים מקצועיים כחומר מסייע ואין לקבל על סמכו בלבד החלטות השקעה כלשהן. לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או להפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בדו"ח זה ו/או כתוצאה מהסתמכות עליו. הדו"ח אינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו, והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. קורא דו"ח זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על הדעות וההמלצות המובאות בו, תיצור עבורו רווחים. הדו"ח אינו ייעוץ השקעות ואינו מהווה הזמנה לרכוש או הזמנה למכור את ניירות הערך הנזכרים בו. לפיכך, אין להסתמך על המידע הכלול בדו"ח ואין בו כדי להחליף שיקול דעת עצמאי וקבלת ייעוץ מקצועי, לרבות מיועץ השקעות אשר ייעוצו מתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הנחת קורא הדו"ח צריכה להיות שלידר ושות', עובדים ונושאי משרה בה, בעלי השליטה בה, וחברות בנות או קשורות שלהם ("קבוצת לידר") מחזיקים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים המתוארים בדו"ח ("ניירות הערך") ו/או שיש להם זיקה אחרת לניירות הערך וכן שהם יקנו או ימכרו את ניירות הערך כולם או חלקם אחרי או לפני הוצאת הדו"ח.
לידר ושות' ותאגידים מקבוצת לידר עוסקים בחיתום, שיווק השקעות, ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, תיווך בעסקאות בניירות ערך, השק עות בניירות ערך לחשבון עצמם, ניהול והשקעה במיזמי הון סיכון ומיזמי private equity, בפעילויות מסחריות אחרות ופעילויות אחרות בשוק ההון. הדו"ח יכול שיתייחס לניירות ערך שללידר ושות' יש זיקה אליהם מכח השתייכותה לקבוצת לידר ו/או בשל התמורה שקיבלה או תקבל לידר ושות' או תאגיד אחר מקבוצת לידר מאת מנפיקי ניירות הערך ו/או מוכריהם ו/או מפיציהם במסגרת מתן שירותים בשוק ההון לרבות שירותי חיתום, ו/או בשל החזקה בניירות הערך האמורים ו/או ביצוע עסקאות בהם על ידה או על ידי גורמים אחרים מקבוצת לידר.


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il