בעקבות דברי יואב גלנט שר השיכון להמשכת תכנית "מחיר למשתכן" והעלאת המשכנתא ל-90 אחוזים - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירו


> > חדשות נדל"ן

בעקבות דברי יואב גלנט שר השיכון להמשכת תכנית "מחיר למשתכן" והעלאת המשכנתא ל-90 אחוזים


ארז כהן: "חסרות כיום בשוק כ-90 אלף דירות. שוק הנדל"ן הפך ל"דו ראשי" בגלל תכנית מחיר למשתכן שמחמירה את המחסור בדירות עוד יותר!"
חיים מאירוביץ:"מדובר בבזבוז משווע של מיליארדי שקלים. יש להעניק קדימות להתחדשות עירונית באזורי הביקוש"
יגאל צ'ודנר:"לקצר הליכי רישוי וביורוקרטיה ל-6-9 חודשים, במקום 6-8 שנים כיום"

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "בדיקת המחלקה הכלכלית במשרדי מצאה כי שוק הנדל"ן הפך בשנה האחרונה ל"דו ראשי" בעקבות הפיכת מחיר למשתכן לתכנית הדגל של הממשלה, כך שמצד אחד יש את השוק של "מחיר למשתכן" ומצד שני את ה"שוק הכללי". התוצאה הינה בעייתית ביותר, זאת משום שלמרות ששרי האוצר והשיכון מכריזים על 80-90 אלף יחידות דיור מתוכננות לבנייה, בפועל משווקות רק כמחצית מכמות זו(כ-40-45 אלף בלבד) מקודמות הלכה למעשה בגלל בעיות ביורוקרטיות ותכנוניות כשמתוך זה חלק נכבד הינן במסגרת מחיר למשתכן. התוצאה הינה עגומה ביותר. בפועל נמצאות כיום בשוק הכללי רק כ-25 אלף יחידות דיור בתכנון ושיווק, מה שמגביר מאוד את המחסר בדיור הקיים בלאו הכי בשוק ולהערכת משרדי מגיע כבר לכ-90 דירות חסרות בשוק. התוצאה, להערכתנו, תהיה החמרת המחסור עוד יותר בשנה הקרובה והמשך עליית מחירי הדיור בקצב של כ-6-10 אחוזים לשנה, ובמיוחד במעגל השלישי סביב גוש דן(נתניה-אשדוד) ובפריפריה. תכנית "מחיר למשתכן" שנוצרה במקור כנישתית ומיועדת לאוכלוסיה ספציפית הפכה ל"קרדום לחפור בו" והממשלה עושה טעות גדולה כשהיא משליכה עליה את כל יהבה. היא מייצרת כבר היום עיוות גדל והולך ובמקרים רבים נהנים ממנה לאו דווקא אותן אוכלוסיות שבאמת זקוקים לה. לכן המלצתנו הינה להחזיר את מחיר למשתכן לממדיה הטבעיים ולפעול לשיווק מאסיבי של קרקעות לבנייה לשוק הכללי, זאת תוך הוזלה יזומה של מחירי הקרקעות וקיצור משמעותי של הליכים ביורוקרטים".

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "הנזק של מחיר למשתכן הינו כפול ומכופל. התכנית גם גורמת לעיוות בשוק הנדל"ן ומשרתת לא את מי שהיא מכוונת אליו וגם, וזה הנזק המשמעותי ביותר, עצרה לחלוטין כל אלטרנטיבה אחרת ובראש וראשונה את ההתחדשות עירונית. היא גורמת לבזבוז משווע של מיליארדי שקלים, זאת משום שהיא תורמת ליפתוח שכונות ענק חדשות המחייבות תשתיות יקרות מאוד. תיצור יוממות נסיעה בלתי אפשריות לאותם זוגות צעירים שייקנו דירות במקומות מרוחקים וייאלצו לבלות בדרך אל העבודה וממנה שעות ארוכות מידי יום ביומו. תצריך, שלךא לצורך אחזקה יקרה מאוד של שתי מכוניות למשפחה זאת בנוסף להוצאה החודשית הכבדה על החזרת משכנתא. תאלץ רבבות ישראלים להתגורר לאו דווקא היכן שביקשו להתגורר. התחדשות עירונית יכלה לקדם בנקל מאות אלפי יחידות דיור חדשות בלב איזור הביקוש. ההוצאה למדינה היתה זולה לאין שיעור, זאת משום שהבנייה היתה על בסיס תשתיות קיימות. ניתן ואפשר היה לבנות, הן במסגרת תמא 38 והן פינוי בינוי, רבבות רבות של דירות באופן זול יותר, מהיר יותר וחסכוני לאין שיעור בהוצאות, הן למדינה והן לרוכשים. כעת הכל תקוע והנזק רק יחמיר כל עוד תכנית מחיר למשתכן תמשיך להוביל את מדיניות הממשלה".

המהנדס יגאל צ'ודנר, מנכ"ל ובעלי נתיבי הקמה: "הממשלה מחפשת את האור מתחת לפנס. מידי שנה-שנתיים צצות תכניות שעולות ויורדות כלעומת שבאו, אולם הבעייה הבסיסית נותרת על כנה: הליכי הרישוי והביורוקרטיה הם אלה שגורמים לכך שהממשלה איננה מסוגלת בשום פנים "לשבור את תקרת הזכוכית" של 40-45 אלף יחידות דיור לשנה. הליך רישוי כולל בתוכו לא פחות מ-72(!) תחנות ביורוקרטיות ונמשך בממוצע 6-8 שנים וזה אומר שדירה שמתכוננת היום, ב-2016, תצא לשוק רק סביב 2022 וזאת גם במקרה הטוב. לכן כל תכנית ממשלתית, החל ממעמ אפס וכלה במחיר למשתכן דינה להכשל כשלון חרוץ, והשפעתה על מלאי הדירות בשוק ומחירי הדיור אפסית. רק מודל מהיר שיאפשר הליכי אישור מזורזים של כ-6-9 חודשים, יוכל לגרום לקידום 60-70 אלף דירות לשנה במהלך העשור הקרוב ולאזן את ההיצע הדל לבין הביקוש העצום".


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il