סקירת מאקרו שבועית לידר שוקי הון: קצב הגיוס החודשי הסחיר צפוי לרדת ל - 5 מיליארד בסוף השנה - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירו


> > > ניתוחי שוק אנליסטים

סקירת מאקרו שבועית לידר שוקי הון: קצב הגיוס החודשי הסחיר צפוי לרדת ל - 5 מיליארד בסוף השנה


לידר שוקי הון
התנודתיות חזרה לשווקים עם ירידת מחירים בשוקי המניות ביום חמישי ותיקון כלפי מעלה ביום שישי
התנודתיות חזרה לשווקים עם ירידת מחירים בשוקי המניות ביום חמישי ותיקון כלפי מעלה ביום שישי. האג"ח ל- 10 שנים בארה"ב נגע ב- 1.25% השבוע וסיים את השבוע ב- 1.36%. השווקים הושפעו מהתמתנות בפעילות בענפי השירותים (לפי מדד מנהלי הרכש בארה"ב), עלייה בתחלואה של ווריאנט הדלתא ופרוטוקול הפד אשר הצביע על חילוקי דעות לגבי מועד הטייפרינג. סין הודיעה על הורדת שיעור הרזרבה ב- 0.5% על רקע התמתנות באשראי וסימני חולשה בפעילות בסין.

מאקרו ישראל:
הגרעון התקציבי המשיך להתמתן ביוני ל- 10.1% תוצר שנה אחורה מ- 10.5%. בנק ישראל צופה גרעון של 7%. ההכנסות עלו ב- 29% מתחילת השנה.
ביוני מספר היוצאים לחו"ל עלה ב- 54% והגיע ל- 36% מהנוסעים ביוני 2019.
ביוני מדד האמון הצרכני של פועלים עלה ב- 2.5 נק' וחזר לרמה ערב הקורונה.
סקר מגמות של הסקטור העסקי מצביע על התרחבות מהירה בהזמנות ובפעילות.

סביבת האינפלציה:
מדד יוני צפוי לעלות ב- 0.1% כאשר מדידת "נסיעות לחו"ל" צפויה לתרום כפרומיל.
ביוני בנק ישראל רכש 3.2 מיליארד דולר והשקל התחזק ב- 1% מול הסל.
הנגיד מדגיש שאין מגבלה להמשיך ברכישות מט"ח.

ארה"ב:
ביוני מדד מנהלי הרכש ISM בשירותים ירד ב- 3.9 נק' ל- 60.1. עדיין מדובר בהתרחבות אך בקצב מתון יותר, זאת בעיקר עקב מגבלה של כוח אדם.
מספר דורשי העבודה החדשים הגיע ל- 373 אלף, הצפי היה לירידה ל- 353 אלף.

אירופה:
המסחר הקמעונאי עלה ב- 4.6% ביוני (הצפי היה ל- 4.1%) ועלה ב- 9% y/y.
סקר ZEW (אמון עסקי בגרמניה) משקף שיפור במצב הכלכלי אך חשש לגבי העתיד.
ה- ECB שינה את יעד האינפלציה ל- 2% מ"מעט מתחת ל-2%".

סין:
ביוני האינפלציה התמתנה ל- 1.1% שנה אחורה (הצפי היה ל- 1.4%) מ- 1.3%.
סין הודיעה על הורדת שיעור הרזרבה (RRR) ב- 0.5% על רקע סימני התמתנות.

שוק האג"ח: התשואות ממשיכות לרדת
התשואות בארה"ב המשיכו לרדת ועימן גם התשואות בישראל.
ביום שישי התשואות בארה"ב תיקנו כלפי מעלה, מה שצפוי לשוק בישראל היום.
הסיבות: סימני התמתנות בארה"ב וגם בסין ופער תשואות גבוה מול אירופה ויפן.
אנו סבורים שהמשך הפתעות באינפלציה כלפי מעלה יתמוך בעליית תשואות בארה"ב. ביום שלישי יתפרסם מדד חודש יוני בארה"ב.
בנק ישראל משדר שהמדיניות המוניטארית צפויה להיות פחות מקילה ומודיע על סיום תוכנית ההלוואות עבור הבנקים בריבית שלילית.
בחודש יוני בנק ישראל רכש 3.3 מיליארד ₪ באג"ח ממשלתי (68.6 מיל' סך הכול).

זום אין: משרד האוצר צפוי להמשיך לצמצם את היקף ההנפקות
מתחילת השנה אנו עדים לירידה הדרגתית בהיקף ההנפקות על ידי האוצר.
מגמה זו מושפעת משיפור בנתוני הגרעון ובקיטון בהערכת צורכי מימון הממשלה.
בנק ישראל הוריד את תחזית הגירעון השנה ל- 7.1% מ- 8.2% לפני 3 חודשים.
משרד האוצר צפוי לנצל חלק גדול מעודפי הגיוס משנה שעברה.
בנוסף, האוצר בוחן (כנראה בחיוב) הנפקה בחו"ל השנה.
בהנחה שלא יוטל סגר נוסף, האוצר צפוי להמשיך לצמצם את היקף ההנפקות.
אנו מעריכים שהיקף ההנפקות ירד ל- 5 מיליארד ₪ לחודש בסוף השנה.

מאקרו ישראל
ההתמתנות בגירעון צפויה להימשך
ביוני הגירעון התקציבי הסתכם ב- 8.8 מיליארד ₪ ל- 43.5 מיליארד ₪ מתחילת השנה לעומת 59.3 מיליארד ₪ באותה תקופה אשתקד. הגירעון ב- 12 החודשים האחרונים התמתן ל- 10.1% תוצר מ- 10.5% לפני חודש. בחודש מרץ הגירעון שנה אחורה עמד על 12.1%. בינואר-יוני ההוצאות למעט הסיוע המיוחד בגין הקורונה עלו ב- 4% y/y. ההוצאות התקציביות בגין משבר הקורונה ממשיכות לרדת והגיעו ל- 4.8 מיליארד ₪ ביוני מקצב של כ- 8 מיליארד ₪ בדצמבר 2020. סך ההכנסות בתקציב עלו ב- 29%, ומזה ההכנסות ממסים עלו ב- 23% ועלו ב- 16% לעומת ינואר- יוני 2019! הפער נובע מהפקדות של הביטוח הלאומי של 8.8 מיליארד ₪ (לא היו בשנת 2020). בנק ישראל הוריד את תחזית הגירעון השנה ל- 7.1% תוצר מתחזית של 8.2% לפני שלושה חודשים. אנו סבורים שהגירעון יהיה נמוך יותר ויגיע ל- 6.5% תוצר (ראה ,"זום אין"), זאת על רקע התאוששות מהירה בפעילות וירידה מהירה יחסית בתמיכות בגין הקורונה.הסקטור העסקי מאד אופטימי
סקר מגמות בקרב הסקטור העסקי מצביע על ציפיות להמשך התרחבות בקצב מהיר יחסית בקרב מרבית הסקטורים. רכיבי ההזמנות, גם בתעשייה וגם בענפי שירותים ממשיכים להצביע על צמיחה מהירה בפעילות (ראה גרף).

ציפיות האינפלציה בסקטור העסקי עלו
התעשיינים מצפים לאינפלציה של 1.4% שנה קדימה (עלייה מ- 1.25% לפני חודש) ובמסחר הקמעונאי מצפים ל- 1.33% (עלייה מ- 1.04%). העלייה בציפיות נובעת כנראה מעלייה במחירי הסחורות ומחירי ההובלה, אם כי עדיין ציפיות האינפלציה בסקטור העסקי נמוכות בהרבה מציפיות האינפלציה המגולמות בשוק ההון.


תחזית המאקרו של בנק ישראל משקפת אופטימיות
תחזית הצמיחה בשנים 2021-2022 מעט אופטימית יותר היום לעומת התחזית של אפריל (במצטבר). אומנם תחזית הצמיחה ל- 2021 ירדה ל- 5.5% מ- 6.3% (בשל הירידה "הטכנית" בתוצר ברבעון א' 21), אך ב- 2022 צפויה צמיחה של 6% (במקום 5%). רמת התוצר בסוף 2022 תהיה נמוכה ב- 0.5% בלבד מהרמה שהייתה צפויה לולא משבר הקורנה. אופטימיות זאת משתקפת בתחזית האבטלה הרחבה ברבעון ד' 2022: 5.5% לעומת 6% בתחזית הקודמת.
ההשפעה השלילית של מבצע "שומר החומות" על הצמיחה הייתה נמוכה מאד: פחות מ- 0.1%.
הנגיד מסכים עם גישתו של שר האוצר שלא להעלות מיסים עד סוף 2022. בנק ישראל אופטימי יותר לגבי תחזית הגירעון השנה (7.1% תוצר לעומת 8.2% בתחזית הקודמת), ו- 3.8% ב- 2022. החוב הציבורי צפוי להתייצב על 74%.
בנק ישראל צופה אינפלציה של 1% בלבד שנה קדימה (יותר נכון: מרבעון ב' 21 עד לרבעון ב' 22- התחזית שלו לתקופה עומדת על 1.1%), 1.7% השנה ו- 1.2% ב- 2022. בנק ישראל צופה שמחירי הדיור יעלו ב- 1.8% השנה (בדומה לתחזית שלנו). בנק ישראל סבור שההאצה באינפלציה ב- 2021 נובעת מגורמים זמניים.

מסרים סמויים מהודעת הריבית ודברי הנגיד
הנגיד נמנע מלדבר באופן מפורש על סיום תוכנית רכישות האג"ח ואמר שהנושא ייבחן לקראת סוף השנה בהתאם להתפתחויות הכלכליות. מבחינתו של בנק ישראל אין סיבה לקבל החלטה כבר היום: המשך הטייפרינג (צמצום הרכישות מדי חודש) צפוי למשוך את התוכנית הנוכחית לפחות עד סוף השנה. יחד עם זאת, סיום מתן הלוואות לבנקים בריבית שלילית מהווה איתות ברור שהמדיניות המוניטארית בעתיד צפויה להיות פחות מקילה כול עוד שווריאנט "הדלתא" לא טורף את הקלפים. אין אנו צופים הגדלת תוכנית רכישות האג"ח. יחד עם זאת, לא מדובר בדרמה מבחינת שוק האג"ח: לפי הערכתנו, האוצר צפוי להמשך לצמצם בהדרגה את היקף ההנפקות במהלך המחצית השנייה של השנה.

למרות שבנק ישראל חותר למדיניות מוניטארית פחות מרחיבה, לא צפויה העלאת ריבית בקרוב. הנגיד סבור שיש לשקול העלאת המיסוי על משקיעי הנדל"ן ומדגיש שהפתרון לעלייה במחירי הדיור צריך להגיע מצד ההיצע (ראה גרף). מדובר במסר ברור שכלי הריבית לא נועד לצנן את שוק הדיור.


מספר נתונים חשובים יתפרסמו השבוע: שני: מדד אמון צרכני (יוני, למ"ס). שלישי: נתוני סחר חוץ (יוני). רביעי: מכירות של דירות חדשות ומלאי הדירות החדשות הלא מכורות (מאי). חמישי: מספר המשרות הפנויות (יוני). מדד מחירים לצרכן של חודש יוני צפוי לעלות ב- 0.1% ויושפע מעליות מחירי המזון, דיור, רהיטים וציוד לבית, והבראה ונופש. מחירי "נסיעות לחו"ל" צפויים להימדד (אך אין עדיין החלטה סופית בלמ"ס) עם עלייה של 2%. בנוסף, מחירי הדלקים עלו ב- 1.1%.מאקרו חו"ל.
ארה"ב: התמתנות מסוימת בענפי השירותים
ביוני מדד מנהלי הרכש ISM בשירותים ירד ב- 3.9 נק' ל- 60.1 נקודות. הצפי היה לירידה מתונה יותר. הנתון של מאי היה הגבוה ביותר מאז 1997. מדובר בנתון מאקרו מאד חשוב בשל משקלם המשמעותי של ענפי השירותים בתוצר. נתון חלש (יחסית) זה תמך בירידת תשואות בארה"ב.
עדיין לפי הנתון של יוני מדובר בהתרחבות מהירה יחסית אם כי בקצב מתון יותר לעומת החודש הקודם, זאת בעיקר עקב מגבלה של מחסור בכוח אדם. רכיב התעסוקה ירד ב- 6 נקודות ל- 49.3 נקודות. מסתמנת גם התמתנות בהזמנות החדשות.
סימני התמתנות בסין
מסתמנים סימני התמתנות בפעילות בסין. האינדיקטור הבולט הינו קצב הגידול של האשראי (Credit impulse) עבור הסקטור העסקי. ממשלת סין צמצמה בהדרגה חלק מהתמיכות עבור משבר הקורונה. בעבר, קצב השינוי באשראי העסקי היה מתואם עם התשואות ל- 10 שנים בארה"ב, זאת בשל ההשפעה הרבה של כלכלת סין על הפעילות הגלובלית בכלל, כולל בארה"ב.

בנוסף, בחודשים האחרונים מרבית הנתונים הכלכליים בסין היו נמוכים יחסית לציפיות, כפי שניתן לראות ב- surprise index לכן גם הבנק המרכזי בסין הודיעה על הורדת שיעור הרזרבה (RRR) ב- 0.5% על רקע סימני התמתנות.

נתוני מאקרו חשובים שיתפרסמו בעולם: יום שלישי: ארה"ב: מדד מחירים לצרכן (יוני). קיימת ציפייה להמשך האצה באינפלציית הליבה (0.5% בחודש יוני ו- 4.1% שנה אחורה, האצה מ- 3.8% לפני חודש). רביעי: מדד מחירי התפוקה PPI, אירופה: הייצור התעשייתי (מאי). חמישי: סין: המסחר הקמעונאי, הייצור התעשייתי וההשקעות (יוני). שישי: ארה"ב: המסחר הקמעונאי (יוני), מדד האמון הצרכני של מישיגן (יולי).
זום אין: משרד האוצר צפוי להמשיך לצמצם את היקף ההנפקות השנה
מתחילת השנה אנו עדים לירידה הדרגתית בהיקף ההנפקות על ידי האוצר. בחודש יולי האוצר ינפיק 7 מיליארד ₪ באג"ח סחיר לעומת 12 מיליארד ₪ בחודש ינואר.
מגמה זו מושפעת משיפור בנתוני הגירעון ומקיטון בהערכת צורכי המימון של הממשלה. בנק ישראל הוריד את תחזית הגירעון השנה ל- 7.1% תוצר מ- 8.2% לפני 3 חודשים. אנו מניחים שהמשך ההתאוששות וביטול מוקדם של חוק החל"ת יביאו לגירעון נמוך יותר של כ- 6.5% תוצר, או כ- 96 מיליארד ₪.
משרד האוצר צפוי לנצל חלק גדול מעודפי הגיוס משנה שעברה. בשנת 2020 האוצר גייס כ- 23 מיליארד ₪ מעבר לצורכי המימון בגין הגירעון בשנה זו. מדובר בגידול מיותר בחוב הממשלתי של כ- 1.5% תוצר. בשנת 2020 הגירעון היה נמוך יחסית לציפיות המוקדמות. אנו מניחים שהאוצר "ינצל" כ- 15 מיליארד ₪ מעודפי הגיוס ב- 2020 למימון הגירעון ב- 2021.
בנוסף, האוצר בוחן (כנראה בחיוב) הנפקה בחו"ל השנה. האוצר הכין תשקיף של מדינת ישראל אך עדיין לא החליט האם לצאת להנפקה. מדוע ההתלבטות? בשנה שעברה האוצר הנפיק בהיקף גדול בחו"ל וקיים רצון תמידי לצמצם את החוב החיצוני. יחד עם זאת, האוצר רואה חשיבות "להיות בשוק הגלובלי" פעם בשנה. אנו מניחים הנפקה של כ- 2 מיליארד דולר השנה.
האוצר נהנה מגידול בגיוס הלא סחיר השנה. עלייה במחירי המניות מעלה את שווי האחזקות בקרב חברות הפנסיה ומאפשרת להן להגדיל את רכישות האג"ח הלא סחיר (עד 30% משווי הנכסים המנוהלים). במחצית הראשונה של 2021 הגיוס הלא סחיר הסתכם ב- 22 מיליארד ₪ לעומת 21.5 מיליארד ₪ בכול 2020. אנו מניחים שהאוצר ינפיק השנה סך של 36 מיליארד ₪ באג"ח לא סחיר.
הטבלה הבאה מסכמת את תחזית מימון הגירעון לפי ההנחות שפורטו כאן.
בהנחה שלא יוטל סגר נוסף או מגבלות משמעותיות על הפעילות, האוצר צפוי להמשיך לצמצם את היקף ההנפקות.
משמעות ניתוח זה: האוצר זקוק לגיוס סחיר של 30 מיליארד ₪ בחודשים אוגוסט-דצמבר, או ממוצע של כ- 6 מיליארד ₪ לחודש. האוצר צפוי להמשיך להקטין את היקף הגידול הסחיר מ- 7 מיליארד ₪ ביולי לכיוון 5 מיליארד ₪ עד סוף השנה. מדובר בהתפתחות חיובית צפויה עבור שוק האג"ח.הדו"ח מתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור, על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים ומידע אחר אשר לידר ושות' בית השקעות בע"מ ("לידר ושות'") מניחה שהינו מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות ביחס למידע. עם זאת, מודגש כי אין לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו אחראים למהימנות המידע המפורט בדו"ח, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחר בדו"ח. הדו"ח מופנה רק למשקיעים מוסדיים מקצועיים כחומר מסייע ואין לקבל על סמכו בלבד החלטות השקעה כלשהן. לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או להפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בדו"ח זה ו/או כתוצאה מהסתמכות עליו. הדו"ח אינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו, והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. קורא דו"ח זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על הדעות וההמלצות המובאות בו, תיצור עבורו רווחים. הדו"ח אינו ייעוץ השקעות ואינו מהווה הזמנה לרכוש או הזמנה למכור את ניירות הערך הנזכרים בו. לפיכך, אין להסתמך על המידע הכלול בדו"ח ואין בו כדי להחליף שיקול דעת עצמאי וקבלת ייעוץ מקצועי, לרבות מיועץ השקעות אשר ייעוצו מתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הנחת קורא הדו"ח צריכה להיות שלידר ושות', עובדים ונושאי משרה בה, בעלי השליטה בה, וחברות בנות או קשורות שלהם ("קבוצת לידר") מחזיקים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים המתוארים בדו"ח ("ניירות הערך") ו/או שיש להם זיקה אחרת לניירות הערך וכן שהם יקנו או ימכרו את ניירות הערך כולם או חלקם אחרי או לפני הוצאת הדו"ח.
לידר ושות' ותאגידים מקבוצת לידר עוסקים בחיתום, שיווק השקעות, ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, תיווך בעסקאות בניירות ערך, השק עות בניירות ערך לחשבון עצמם, ניהול והשקעה במיזמי הון סיכון ומיזמי private equity, בפעילויות מסחריות אחרות ופעילויות אחרות בשוק ההון. הדו"ח יכול שיתייחס לניירות ערך שללידר ושות' יש זיקה אליהם מכח השתייכותה לקבוצת לידר ו/או בשל התמורה שקיבלה או תקבל לידר ושות' או תאגיד אחר מקבוצת לידר מאת מנפיקי ניירות הערך ו/או מוכריהם ו/או מפיציהם במסגרת מתן שירותים בשוק ההון לרבות שירותי חיתום, ו/או בשל החזקה בניירות הערך האמורים ו/או ביצוע עסקאות בהם על ידה או על ידי גורמים אחרים מקבוצת לידר.


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS

כתבות נוספות

- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il