תגובות לפרסום הכלכלן הראשי במשרד האוצר על ירידה של 4% בשוק הדיור - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

תגובות לפרסום הכלכלן הראשי במשרד האוצר על ירידה של 4% בשוק הדיור


ארז כהן
מנתונים שפורסמו בסקירה הכלכלית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר , שהתמקדה בפעילות ענף הנדל"ן והדיור בחודש אפריל, עולה כי חלה ירידה של כ 4% בשוק הדירות: מספר בעלי דעה מגיבים לידיעה

שמאי ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין : " שוק הדיור צפוי לשנות מגמה כלפי מעלה במהלך השנה הקרובה. הנתונים לפיהם ממשיכה להיות ירידה במכירת דירות בשוק הדיור, מטעים בעליל ויוצרים אשליה אופטית של שוק רותח עם עליות מחירים מסחררות. זה בדיוק להיפך. העובדה שבאפריל נמכרו רק 6200 דירות, ירידה של עוד 4 אחוזים, איננה הנתון המעניין.


הנתון המעניין הינו העובדה שרק כ-30 אחוזים מהדירות, כ-1800 בלבד, נמכרו במחירי שוק ואילו כל היתר נמכרו במחיר למשתכן וכל מיני מבצעים שונים ומשונים. גם העובדה שרק כ-500 דירות, פחות מ-10 אחוזים, נרכשו על ידי משקיעים, נתון שלא היה כדוגמתו זה 20 שנה, ממחישה את העיוות המלאכותי שנוצר בשוק הדיור כשפעולות נישה דוגמת מחיר למשתכן והסכמי גג הפכו למיינסטרים, זאת בעוד ליבת השוק נותרה על כנה עם ביקושים כבושים אדירים. מצב שכזה, מניתוח משרדי, לא יוכל להימשך לאורך זמן ודווקא מדיניות מלאכותית זו עלולה מאוד לגרום בסופו של דבר להתפרצויות ביקושים משמעותיות ואף לעליית מחירים מחודשת וכבר במהלך השנה הקרובה.

ד"ר רינה דגני, מנכ"ל מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה ומומחית בכלכלה ותכנון עירוני, סבורה אחרת: כחלון ומשרד השיכון בהחלט הצליחו להרגיע את שוק הדיור ולייצר אופק נכון, זאת לאחר עליות מחירים רצופות במשך עשור וזהו בהחלט הישג משמעותי. אולם כעת, המבחן של הצלחה זו יהיה בייצור מקומות תעסוקה הולמים היכן שיש דיור, ובמיוחד דחיפת אזורי תעסוקה משמעותיים וגדולים בפריפריה. התפיסה של אשכולות תעסוקה קטנים ומבוזרים בפריפריה לא תיתן לצערי תוצאות, כי הם יהיו בכל מקרה קטנים מידי ויתחרו האחד עם השני. לכן הצעתי להקים בצפון הארץ ובדרומה 2 אזורי תעסוקה גדולים שיתנו את המענה הדרוש לבנייה החדשה, ובמיוחד בפריפריה ובנוסף יקלו את העומס מעל "מדינת תל אביב" בה קיים דווקא עודף בנייה לתעסוקה. בכך, לטעמי, צריך להתמקד כיום, בד בבד עם המשך מדיניות ייצוב והרגעת שוק הדיור".

טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il