לידר שוקי הון: סקירת מאקרו שבועית - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירולידר שוקי הון: סקירת מאקרו שבועית


לידר שוקי הון
גידול חד במספר המועסקים בארה"ב עלול להעיב על שוק האג"ח
נקודות עיקריות:
פאוול הצליח להרגיע את השווקים כאשר הדגיש שמוקדם מדי לדבר על צמצום בהיקף רכישות האג"ח. המבחן, כפי שעולה מדבריו הוא רצף של מספר חודשים עם נתוני תעסוקה חיוביים (substantial progress). ביידן הציג את התוכנית השלישית שלו אשר נועדה לסייע למשפחות בתחום החינוך, בריאות ורווחה. חלק מהתוכנית ימומן על ידי העלאת נטל המס על עשירים, כולל מס רווחי הון. מרבית הנתונים בארה"ב היו חיוביים, בפרט עלייה חדה באמון הצרכני וירידה במספר דורשי העבודה החדשים.

מאקרו ישראל: גידול מהיר בצריכה וביצוא שירותי היי טק
במרץ הרכישות בכרטיסי האשראי עלו ב- 9.3% לאחר עלייה של 5.2% בפברואר.
בחודשים פברואר-מרץ, המכירות ברשתות השיווק עלו ב- 10.2% במצטבר.
המדד המשולב עלה ב- 0.5% במרץ, וב- 3.5% ברבעון א' (בחישוב שנתי).
בינואר-פברו' יצוא שירותי היי טק עלה ב- 29% בחישוב שנתי לעומת רבעון ד' 20.
סביבת האינפלציה: האצה בטווח הקצר
העלינו את תחזית מדד אפריל ל- 0.5% לאור ריבוי דיווחים על עליות מחירים במשק.
בחודש אפריל השקל יוסף ב- 1.1% (מול הסל), לאחר ייסוף של 1% במרץ.
ככל שההתאוששות נמשכת, הנכונות של בנק ישראל להתערב בשווקים תפחת.

מחירי הדלקים עלו ב-0.3% בתחילת מאי.
מחירי הנפט בעולם עלו ב- 4.4% בסיכום שבועי, אך ירדו ביום שישי עקב חשש להשפעה ממתנת מכיוונה של הודו.

ארה"ב: שיפור חד באופטימיות הצרכנית
הצמיחה ברבעון א' הגיעה ל- 6.4% (צפי ל- 6.5%), עם גידול של 10.7% בצריכה הפרטית, 10.8% בהשקעות בבנייה למגורים ו- 9.9% בהשקעות אחרות.
באפריל, מדד האמון הצרכני עלה ב-12.7 נק' ל- 121.7 (הצפי היה ל- 113).
ההזמנות של מוצרי בני קיימא עלו ב- 0.5%, אך ללא התעופה הן עלו ב- 1.6%.
במרץ ההכנסה הפנויה עלתה ב- 21.1% והצריכה הפנויה ב- 4.2%, זאת עקב סיוע ממשלתי מסיבי (1,400 דולר למרבית האזרחים).
אינפלציית הליבה PCE עלתה ל- 1.8% y/y מקצב של 1.4% לפני חודש.
בפברואר, מחירי הבתים (Case-Shiller) עלו ב- 11.9% y/y, האצה מ- 11.1%.
מספר דורשי העבודה החדשים ירד ל- 553 אלף מ- 566 אלף בשבוע הקודם.

אירופה: כניסה למיתון
ברבעון א' התוצר ירד ב- 0.6% לעומת הרבעון הקודם (לעומת ציפיות של 0.9%-).
באפריל, אינפלציית הליבה התמתנה ל- 0.8% y/y (הצפי היה ל- 0.9%) מ- 0.9%.
שוק האג"ח: חשיבות לנתוני התעסוקה בארה"ב
בשבוע האחרון התשואות הארוכות בישראל עלו בדומה למגמה בארה"ב.
במאי האוצר ינמיך את היקף הגיוס ל-9 מיליארד ₪ (מ-11 מיליארד), איתות חיובי לגבי הערכת הגירעון השנה (כנראה נמוך יותר מ- 8%).
לפי הערכתנו, בנק ישראל כבר מבצע tapering עם יתרת מסגרת הרכישות.
האיום העיקרי על התשואות בישראל ימשיך להיות עליית תשואות בארה"ב.
גידול חד במספר המועסקים באפריל עלול להעיב על שוק האג"ח ביום שישי.
סביר לצפות לתשואות ארוכות בארה"ב סביב 1.8%-1.9% עד סוף השנה.

זום אין: האצה באינפלציה בארה"ב לעומת התמתנות באירופה
קיימת אי וודאות גדולה לגבי התפתחות המגמות באינפלציה בעולם.
ארה"ב מאופיינת על ידי האצה באינפלציית הליבה PCE ל- 1.8% y/y (מ- 1.4%).
לעומת זאת, באירופה מסתמנת התמתנות בליבה ל- 0.8% מ- 0.9%.
ההסבר לפער נעוץ בהבדלי עוצמת המדיניות הפיסקאלית המרחיבה.
בנוסף, היורו התחזק מול הדולר בכמעט 10% בשנה האחרונה.
ישראל דומה יותר לאירופה עם סיוע ממשלתי צנוע יחסית וייסוף חד בשקל.


מאקרו ישראל

גידול חד ביצוא שירותי היי טק בתחילת השנה
בינואר-פברואר, ייצוא שירותי היי טק עלה ב- 29% בחישוב שנתי לעומת הרמה ברבעון ד' 20 ועלה ב- 15.5% לעומת הרמה בממוצע של 2020. מדובר בקטר חשוב לפעילות הכלכלית הכולל שירותי תוכנה, IT, סייבר, ומו"פ, וכו', והיום מהווה יותר מ- 10% מסך התוצר. התרחבות מהירה ביצוא שירותי היי טק מקזזת (לפחות באופן חלקי) את הגידול בגירעון הסחר ותומכת בהמשך לחץ לייסוף בשקל.

התרחבות בפעילות ברבעון א'
המדד המשולב למצב המשק עלה בחודש מרץ 2021 ב-0.5%, וזאת על רקע ביטול רוב המגבלות להתמודדות עם נגיף הקורונה והרחבת הפעילות הכלכלית במשק כתוצאה מכך. הגידול במדד בחודש מרץ נובע מעלייה חדה בכול מרכיבי היבוא ובמספר המשרות הפנויות. בחודש פברואר חלה עלייה בפדיון בענפי המסחר ובחודש ינואר עלייה חדה בייצוא שירותים. בחישוב שנתי, המדד המשולב עלה ב- 3.5% ברבעון א' אשר מהווה אומדן (שמרני) לקצב הצמיחה ברבעון זה.

עלייה חדה בצריכה הפרטית תתמוך בגביית מיסים
המכירות בכרטיסי האשראי עלו ב- 9.3% בחודש מרץ (מנוכה עונתיות) לאחר גידול של 5.2% בפברואר. בחישוב שנתי, הרכישות בכרטיסי האשראי (אשר מהוות אומדן לצריכה הפרטית) עלו ב- 8.2% ברבעון א'. אינדיקטור חיובי נוסף: בחודשים פברואר-מרץ המכירות ברשתות השיווק עלו ב- 10.2% במצטבר. עלייה חדה בצריכה בחודש מרץ צפויה להתבטא בגידול נאה בהכנסות ממסים בחודש אפריל. השלכה נוספת: איתות ל"ביקוש הכבוש" במשק. העלינו את תחזית מדד אפריל ל- 0.5% (מ- 0.4%).

מספר נתונים חשובים יתפרסמו השבוע: שני: שיעור האבטלה הרחב למחצית הראשונה של אפריל, הפרוטוקול של החלטת הריבית (כנראה שההצבעה על אי שינוי בריבית התקבלה הפעם 6-0(, שלישי: השכר הממוצע ומספר משרות שכיר (פברואר), רביעי: סקר מגמות בסקטור העסקי (אפריל), כניסות ויציאות של תיירים (אפריל). חמישי: היקף רכישות האג"ח והמט"ח על ידי בנק ישראל בחודש אפריל. אנו מעריכים שבנק ישראל רכש פחות אג"ח ממשלתי מהקצב של החודשים האחרונים. סביר להניח שבמהלך השבוע האוצר יפרסם נתוני גירעון לחודש אפריל.


מאקרו חו"ל.
ארה"ב: צמיחה של 6.4% ברבעון א'

נתוני הצמיחה של הרבעון הראשון תאמו את ההערכות המוקדמות (6.5% בממוצע). פרטים מעניינים:
מסתמנת התאוששות מהירה בצריכה הפרטית (10.7% לאחר גידול של 2.3% ברבעון ד') עם הסרת המגבלות וסיוע ממשלתי נדיב. הצריכה של מוצרי בני קיימא זינקה ב- 41.4%, הצריכה של סחורות אחרות עלתה ב- 14.4%, וצריכת שירותים עלתה ב- 4.6% (לאחר ירידה של 6.8% ב- 2020). עדיין מדובר בהתאוששות מאד חלקית בצריכת שירותים ברבעון הבא. מנגד, רמת צריכת מוצרים צפויה להתמתן.
ההשקעות של הסקטור העסקי (למעט עבור הבנייה למגורים) עלו ב- 9.9% לאחר גידול של 13.1% ברבעון ד' 20.
ההשקעות בבניה למגורים עלו ב- 10.8% לאחר גידול של 36.6%.
עודף ביקוש למוצרים גרר ירידה במלאי אשר גרע 2.6% מהצמיחה. משמעות הדבר, ציפייה לגידול מהיר בייצור ברבעון הבא כדי להחזיר את המלאי לרמה נאותה.
הצריכה הציבורית עלתה ב- 6.3% לאחר ירידה של 0.8% (13.1% גידול בצריכה ברמה הפדרלית, 1.7% גידול ברמת המדינות והרשויות).
התרומה נטו של היצוא נטו (יצוא פחות יבוא) הייתה 0.9%-.


לעומת הצמיחה המהירה בארה"ב, אירופה נכנסה למיתון (שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית) - התכווצות של 0.6% ברבעון א' (2.4%- בחישוב שנתי) לאחר התכווצות של 0.7% ברבעון ד' 20, זאת על רקע המשך מגבלות על הפעילות. בגרמניה ההתכווצות הייתה חדה יותר: 1.7%- ברבעון א' 21, לעומת צמיחה של 0.4% בצרפת. עיקר ההבדל בקצבי הצמיחה בין המדינות נובע מעוצמת המגבלות על הפעילות.

נתוני מאקרו חשובים שיתפרסמו בעולם: שני: ארה"ב: מדד מנהלי הרכש ISM בתעשייה (אפריל), שלישי: ההזמנות בתעשייה (אפריל), רביעי: מדד מנהלי הרכש ISM בענפי השירותים (אפריל), אומדן הגידול במספר המועסקים ADP באפריל. חמישי: מספר דורשי העבודה החדשים בשבוע האחרון. גרמניה: ההזמנות בתעשייה (מרץ), שישי: ארה"ב: הנתון החשוב ביותר עבור הפד: נתוני התעסוקה בחודש אפריל. למרות שהשוק צופה נתון סביב מיליון מועסקים או מעט פחות, קיימת דעה שטוענת שהסרה מהירה של המגבלות על הפעילות ומזג האוויר הנוח (לאחר הקרה במרץ בטקסס) יתרמו לגידול מהיר יותר של כ- 2 מיליון מועסקים באפריל ואולי יותר (גם לפי ה- Household Pulse Survey). פאוול אמר שהוא רוצה לראות רצף של נתוני תעסוקה חיוביים לפני שהוא ישקול tapering. נתון חזק במיוחד עלול להעיב על שוק האג"ח.
הגידול במספר המועסקים (במיליוני מועסקים) בירוק מול סקר Household Pulse survey (בצהוב):


זום אין: האצה באינפלציה בארה"ב לעומת התמתנות באירופה
קיימת אי וודאות גדולה לגבי התפתחות המגמות באינפלציה בעולם. הפד מדגיש שהוא צופה השפעה של אינפלציה "זמנית" בשל "הביקוש הכבוש" ושיבושים בהספקה, וטוען שרפיון בשוק העבודה ימשיך לשמור על סביבת אינפלציה נמוכה יחסית.
בחודש מרץ ההכנסה הפנויה זינקה ב- 21.1% (הצפי היה ל- 20.3%) על רקע חלוקת המחאות של 1,400 דולר למרבית אזרחי ארה"ב. מדובר בסכום כולל של 337 מיליארד דולר. עקב כך, הצריכה הפרטית עלתה ב- 4.2% (הצפי היה ל- 4.0%) אך מקובל לצפות שהגידול בהוצאה בגין הסיוע הממשלתי יתפרס על מספר חודשים ולכן צפוי המשך עלייה חדה בצריכה הפרטית בחודשים הקרובים. בנוסף, חודש מרץ עדיין אופיין על ידי מגבלות על הפעילות (על שירותים רבים) בארה"ב.


הפד מסתכל בעיקר על אינפלציית ה- PCE (מחירי הצריכה הפרטית). ארה"ב מאופיינת על ידי האצה באינפלציית הליבה PCE ל- 1.8% y/y בחודש מרץ (מ- 1.4% בפברואר). חשוב להדגיש שהיחס של רמת המלאים לרמת ההזמנות בארה"ב נמצא בשפל היסטורי, מה שצפוי לתמוך בהמשך לחץ לעליות מחירים בארה"ב, לפחות בחודשים הקרובים.
לעומת זאת, באירופה מסתמנת התמתנות באינפלציית הליבה ל- 0.8% ב- 12 החודשים האחרונים (עד אפריל) מ- 0.9% בחודש מרץ. אומנם חלה האצה בעליית מחירי הסחורות (למעט אנרגיה) במדד ל- 0.5% מ- 0.3%, במקביל חלה התמתנות במחירי השירותים ל-0.9% מ- 1.3%. חשוב לציין שאירופה נמצאת עדיין תחת מגבלות משמעותיות על הפעילות (לפחות בחודש אפריל). סך הכול האינפלציה באירופה עומדת על 1.6% באפריל. האינפלציה בארה"ב כבר הגיעה ל- 2.6% במרץ וצפויה לעלות מעל 3% באפריל (y/y).


ההסבר לפער נעוץ בהבדלי עוצמת המדיניות הפיסקאלית המרחיבה. ארה"ב צפויה להגדיל את הגירעון התקציבי לסביבות 17% תוצר השנה, לעומת צפי של גירעון ממוצע של 6.4% באיחוד האירופי.
בנוסף, היורו התחזק מול הדולר בכמעט 10% בשנה האחרונה. התחזקות היורו מוזילה את מחירי הסחורות המיובאות במונחי מטבע מקומי. ההיפך הוא הנכון לגבי השפעת פיחות הדולר על המחירים של סך הסחורות המיובאות בארה"ב.
ישראל דומה יותר לאירופה עם סיוע ממשלתי צנוע יחסית וייסוף חד בשקל. הגירעון התקציבי צפוי להגיע ל- 6%-7% תוצר, כאשר עריכת בחירות בישראל מנעה אישור חבילת סיוע נוספת. השקל יוסף מול הדולר ב-9.5% בשנה האחרונה. מנגד, ישראל דומה יותר לארה"ב בפתיחה מהירה של המשק והסרת המגבלות על הפעילות. לכן אנו צופים האצה באינפלציה בטווח הקצר (תחזית מדד אפריל עודכנה ל- 0.5% מ- 0.4%), אך לא תהליך אינפלציוני ממושך.


הדו"ח מתבסס על מידע אשר פורסם לכלל הציבור, על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים ומידע אחר אשר לידר ושות' בית השקעות בע"מ ("לידר ושות'") מניחה שהינו מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות ביחס למידע. עם זאת, מודגש כי אין לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו אחראים למהימנות המידע המפורט בדו"ח, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחר בדו"ח. הדו"ח מופנה רק למשקיעים מוסדיים מקצועיים כחומר מסייע ואין לקבל על סמכו בלבד החלטות השקעה כלשהן. לידר ושות', מחברי הדו"ח ועורכיו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או להפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בדו"ח זה ו/או כתוצאה מהסתמכות עליו. הדו"ח אינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו, והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. קורא דו"ח זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על הדעות וההמלצות המובאות בו, תיצור עבורו רווחים. הדו"ח אינו ייעוץ השקעות ואינו מהווה הזמנה לרכוש או הזמנה למכור את ניירות הערך הנזכרים בו. לפיכך, אין להסתמך על המידע הכלול בדו"ח ואין בו כדי להחליף שיקול דעת עצמאי וקבלת ייעוץ מקצועי, לרבות מיועץ השקעות אשר ייעוצו מתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הנחת קורא הדו"ח צריכה להיות שלידר ושות', עובדים ונושאי משרה בה, בעלי השליטה בה, וחברות בנות או קשורות שלהם ("קבוצת לידר") מחזיקים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים המתוארים בדו"ח ("ניירות הערך") ו/או שיש להם זיקה אחרת לניירות הערך וכן שהם יקנו או ימכרו את ניירות הערך כולם או חלקם אחרי או לפני הוצאת הדו"ח.
לידר ושות' ותאגידים מקבוצת לידר עוסקים בחיתום, שיווק השקעות, ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, תיווך בעסקאות בניירות ערך, השק עות בניירות ערך לחשבון עצמם, ניהול והשקעה במיזמי הון סיכון ומיזמי private equity, בפעילויות מסחריות אחרות ופעילויות אחרות בשוק ההון. הדו"ח יכול שיתייחס לניירות ערך שללידר ושות' יש זיקה אליהם מכח השתייכותה לקבוצת לידר ו/או בשל התמורה שקיבלה או תקבל לידר ושות' או תאגיד אחר מקבוצת לידר מאת מנפיקי ניירות הערך ו/או מוכריהם ו/או מפיציהם במסגרת מתן שירותים בשוק ההון לרבות שירותי חיתום, ו/או בשל החזקה בניירות הערך האמורים ו/או ביצוע עסקאות בהם על ידה או על ידי גורמים אחרים מקבוצת לידר.


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il