TLV  |  LDN  |  NY

מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
פורומים נוספים:
  • מונדיאל 2018
  • בורסה שוק ההון
  • אופציות מעו"ף
  • אנרגיה ונפט
  • בורסות בארה"ב
  • גבעות עולם
  • מניות ביומד
  • הפורום של hrt23
  • פוליטיקה ואקטואליה
  • פורום נדלן
  • שירות האיתותים בת"א
  • בחירות 2015
  • מעוף פלוס
  • ביזטרייד
  • נסיונות
  • הבלוג של NDX - שי עזר
  • ביטוח ופנסיה
  • ניתוח טכני
  • אג"ח וקרנות נאמנות
  • השקעות ונדל"ן
  • פורום ספורט
  • נפגעי שורט-טרייד
  • אקטואליה וכללי
  • אחר
  • חיפוש הודעה בפורומים:

תגובה להודעה זו  חזרה לפורום  הרשמה לאתר כניסה למערכת 
    27/11/08 17:24 סיכון גמא - gamma risk /ו Graves
    מבוא:
    טוב, רציתי להמתין ולעשות את זה יותר מקיף עם גרפים ותוספות. אבל אני רואה שאם אני לא אכתוב זה פשוט לא יהיה. אז אני אתחיל ואם אצטרך אוסיף הסברים וגרפים בהמשך.
    הנושא עלה בגלל שנתבקשתי לרשום "התנהגות בשבוע הפקיעה". ובעוד שקשה להגדיר כיצד "נכון" להתנהג בשבוע הפקיעה אני פשוט החלטתי לרשום על אחת הסכנות הגדולות ביותר בשבוע הפקיעה ואני חושב שאם תבינו את זה תוכלו להתכונן יותר טוב ולבחור לבד את הדרך הנכונה בשבילכם. אני כותב את ההודעה בשפה ברורה עד כמה שניתן אבל אני מניח שיש ידע בסיסי ביווניות (כפי שנרמז מהכותרת). למי שאין ידע אז יש מאמר בהודעות נבחרות, יש מאמר בבלוג שלי (בחתימה) ויש ספרים. תמיד גם אתם יכולים לשאול בפורום ויעזרו לכם.

מה זה גמא? למה זה מסוכן?
    גמא היא אחת מחבורת גיבורות העל הידועות בכינויין "היווניות" (אפשר לאתר את שורשיהן לפרס העתיקה). בקצרה: דלתא מודדת כמה תרוויחו או תפסידו בשינוי של נקודה במדד. גמא מודדת כמה תשתנה הדלתא בשינוי של נקודה במדד. דוגמה: פוזיציה עם דלתא 50 וגמא 1. אם המדד יעלה בנקודה אז תרוויחו 50 שקל. והדלתא תשתנה ל-51. כלומר בנקודה השניה תרוויחו 51 שקל. וסה"כ מעליה של 2 נקודות תרוויחו 101 שקל. (עובד גם הפוך, אבל אז מורידים גמא. כלומר תפסידו 99 שקל). גם הגמא משתנה בכל נקודה. אבל זה כבר ארוך.
    למה זה מסוכן? - תמשיכו לקרוא.

כתיבות
    סיכון גמא הינו סיכון עיקרי בשביל כתבנים. זה נובע מהעובדה שב-99% מהמקרים לכתבנים תיהיה גמא שלילית אם יש להם תטא חיובית.  גמא שלילית אומרת שהדלתא משתנה הפוך מהמדד. כלומר רע! זה אומר שגם אם יש לכם דלתא חיובית והמדד עולה. אז אתם מרוויחים. אבל אתם מרוויחים פחות עם כל נקודה שעולים. יותר מזה - עם עולים יותר מידי אז יתכן והדלתא תשתנה ותתחילו להפסיד. זאת בשונה לחלוטין מקניה בה אם אתם בכיוון אז המשך תנועה חדה עוזרת לכם (בהנחה שאתם בכיוון).

דוגמה:
    לצורך דוגמה פשוטה נניח כתבתי אוכף על 670 (20 נקודות מעל המדד). יש לי דלתא חיובית עד מדד 663 (היום) ומעל דלתא שלילית שגודלת. זה אומר שיש לי גמא שלילית. זה אומר שאם עולים אני מרוויח עד נקודה בה אני מתחיל להפסיד. ככל שהזמן עובד ככה הדלתא נהיות יותר תלולה ואני ארוויח יותר קרוב ל-670. זה גם הגיוני. מקסימום רווח יהיה בפקיעה במדד 670 ולכן הגיוני שהיווניות "ימשכו" אותי למקסימום רווח בנקודה הזו.

סיכון גמא
    אז אחרי ההקדמה הגענו. סיכון גמא. ואני אסביר את הסיכון קודם כל בעזרת האוכף הקודם. אז היום לאוכף 670 יש גמא של 0.92 (שלילי) בשפל (ואז גודל, אבל נשאר שלילי - כלומר שואף ל-0). אם אני אחשב מה קורה לגמא יום לפני פקיעת דצמבר אז אני חושב שלא תופתעו שאגיד לכם שהגמא עלתה (כלומר ירדה בערך מוחלט). והיא תגיע ל-4.8 (שלילי) בשפל. שהוא, כמובן, במדד 670.

כלומר - הגמא גודלת (בערך מוחלט) ככל שמתקברים לפקיעה. שימו לב שהדוגמה היתה אוכף 1. אם הייתי כותב נניח 5 אוכפים אז שינוי של 1% במדד היה עלול לשנות לי את הדלתא ב-134 נקודות. (במקום 30 בתחילת החודש).

אז מה מסוכן?
    סיכון גמא הינו האויב הגדול ביותר של מי שמנסה לעבוד על דלתא שולית (לא חובה להתכוונן ל-0, תמשיכו לקרוא). מכוון שהגמא שלילית, גם אם צדקת בכיוון תנועה גדולה תשנה את הפוזיציה לחלוטין ותתחיל להפסיד! וככל שמתקרבים לפקיעה כפי שהראתי לכם מספיקה אפילו תנועה של 1% כדי לשנות את הדלתא מקצה לקצה. ואפילו אני לא מדבר על תנודות של 3% כמו שיש לנו היום. נניח ותכננתם עליה. ויש לכם דלתא חיובית. אבל אם העליה תיהיה חזקה מידי אתם תמצאו את עצמכם עם דלתא שלילית מהר מאוד. הדלתא השלילית רק תגדל ולכן ככל שעולים אתם תפסידו יותר על כל נקודה.
    אני לא מדבר על שינוי הכסף בפוזיציה. אני מדבר על שינוי של מה שיגרום לפוזיציה שלכם להרוויח או להפסיד. זה משהו חמור הרבה יותר.

שבוע הפקיעה
    שבוע הפקיעה כולל את הסכנות הבאות:
    1. סיכון גמא
    2. אין הרבה פרמיה. יש פחות אפשרות לתקן טעויות.
    3. תנועות חדות. ולא צפויות.

כל הדברים ביחד אומרים בעצם, שקשה לתכנן פוזיציה (תנועות חדות), הפוזיציה משתנה מהר (סיכון גמא) ואין הזדמניות שניות (אין פרמיה).

אז איך מתמודדים עם זה?

ובכן, השוק לא בורח לשום מקום. אפשר לעבור לחודש הבא.
    הבעיה היא ששבוע הפקיעה הינו גם הכי רווחי מבחינת תטא. ולפעמים חבל לפספס אותו.

אפשר לקנות הגנות. קניה "תישר" את הגמא ותהפוך אותה ליותר "ממושמעת". (אבל תקטין תטא). אפשר לקנות מרוויחים או פרפרים כדי לאזן .

אפשר לכתוב מרוויחים עמוק בתוך הכסף כדי "לישר" את גרף הפקיעה (וכך גם את היוונוית).
    מרווחי יחס הינם גם אפשרות.

יש הרבה דרכים. אבל זה בעיקר תלוי בפוזיציה שלכם. כל כך קרוב לפקיעה פחות או יותר כל מה ש"יישר" את הפוזיציה שלכם יעבוד.
    בדרך כלל בתחילת החודש אני משתמש במרווחי יחס וככל שמתקדמים אני מעדיף פרפרים רחבים (נניח של 2-3 סטרייקים) או מרווחים. אפשר גם לכתוב עמוק בתוך הכסף אם רוצים להגן מהתנועה הנגדית.

בלוג ההשקעות שלי - leav.epithoughts.com
    אני אחיה לנצח! עד כה הולך לי לא רע...

אין לראות באמור לעיל משום עצה ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך.
    טוען....

הודעה ראשית   תגובה להודעה   օהודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
    סימון משתמשיםמשתמש מחובר   מנהל   מומחה  מנתח טכני  כותב מוערך  אורח  חדשות טלנירי  
    - מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  08-936-1736  |  info@talniri.co.il