TLV  |  LDN  |  NY

מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
פורומים נוספים:
  • מונדיאל 2018
  • בורסה שוק ההון
  • אופציות מעו"ף
  • אנרגיה ונפט
  • בורסות בארה"ב
  • גבעות עולם
  • מניות ביומד
  • הפורום של hrt23
  • פוליטיקה ואקטואליה
  • פורום נדלן
  • שירות האיתותים בת"א
  • בחירות 2015
  • מעוף פלוס
  • ביזטרייד
  • נסיונות
  • הבלוג של NDX - שי עזר
  • ביטוח ופנסיה
  • ניתוח טכני
  • אג"ח וקרנות נאמנות
  • השקעות ונדל"ן
  • פורום ספורט
  • נפגעי שורט-טרייד
  • אקטואליה וכללי
  • אחר
  • חיפוש הודעה בפורומים:

תגובה להודעה זו  חזרה לפורום  הרשמה לאתר כניסה למערכת 
    02/04/21 13:55 דלק קידוחים : קונספציה שגויה או יצחק תשובה ?? /ו agruber

אני משער שרוב החברים בפורום מושקעים , בצורה זו אחרת בדלק קבוצה, האגחים שלה ובדלק קידוחים. אחזקות הציבור בניירות ערך של הקבוצה מסתכמים, נכון להיום, במיליארדי שקלים רבים מאד מאד .
    דלק קידוחים היא אחת הרגליים המוצקות והחשובות ביותר של קבוצת דלקוההכנסות ממנה הן מרכיב עיקרי לפרעון האגחי"ם של קבוצת דלק.

כולנו מניחים שמחיר דלק"ד בבורסה משקף מחיר נמוך מאד, לא ריאלי ,ולאף אחד אין תיאוריה או הוכחות מדוע מחיר הנייר אינו משקף את השווי הריאלי שאנחנו מעריכים שהחברה שווה.

לפיכך, החלטתי להעלות לפורום מספר נקודות למחשבה .

1. ביצועי דלק קידוחים יהש בשנים האחרונות :

לפני שנים לא רבות המנייה נשקה למחיר 2000 !
    חמש שנים אחורה  -
    אפריל 2014 : 1318
    אפריל 2015 : 1080
    אפריל 2016 : 801
    אפריל 2017 : 1006
    אפריל 2018 : 854
    אפריל 2019 : 960
    אפריל 2020 : 425
    אפריל 2021 : 483

גם אם נוסיף למחיר המנייה את חלוקת הדיבידנדים בשנים אלו, שהיתה מינימלית, מדובר במנייה בעלת ביצועים גרועים , שגרמה הפסדים כבדים למשקיעה.

2. מדיניות חלוקת רווחים :
    לחברה אין מדיניות חלוקת רווחים ( דיבידנדים) מוצהרת !
    משך השנים , תשואת הדיבידנדים היתה נמוכה מאד, יחסית לחברה הנחשבת ל"פרת מזומנים". כמובן שאני לוקח בחשבון ששנים רבות נדרשו הוצאות משמעותיות בגין פיתוח, אבל גם בשנת 2020, כא/ר כבר החלו לזרום רווחי לוויתן, תשואת הדיבידנד היתה נמוכה , יחסית :

שנה    מספר תשלומים    דיבידנד למניה (₪)  סכום דיבידנד (מ' ₪)  תשואת דיבידנד %)
    2020    2             0.28                            334.4                      6.6
    2019    2             0.55                       645.4                     6.26

ולפיכך, גם אם ניקח בחשבון שלחברה קיימות תכניות לפיתוח מאגר לוויתן ( שלב ב )
    ופיתוח אפרודיטה, הדורשות רזרוות כספיות לצרכי השקעה, עדיין החברה אינה מחלקת למעלה מ-800 מליון דולר, ואני מזכיר שבמחזור ההלוואות שהחברה ביצעה באוגוסט, 150 מליון דולר מהסכום שגויס נועד, לדברי יוסי אבו , מנכ"ל החברה, לצרכי תוכניות פיתוח עתידיות ( ובינתיים, החברה משלמת על 150 מיליון דולר אלו , שלא נוצלו עדיין, ריבית גבוהה )

3.מיחזור הלוואות שבוצע באוגוסט 2020( לוויתן בונד, בסכום 2.25 מיליארד דולר )  :
       החברה ומנכל"ה ראו בגיוס זה הצלחה גדולה, מכיוון שהביקושים היו של כ-7 מיליארד דולר, כ-90% מהם ממשקיעים זרים.
    אכן , המיחזור הצליח, אך האם ריבית ממוצעת של כ-6%, כאשר הריבית הדולרית העולמית באוגוסט 2020 היתה קרובה ל-0 היא הצלחה גדולה ?
    לדעתי : לא. ריבית זו גבוהה , ומפחיתה משווי הרווחים הצפויים של החברה לשנים הבאות מעל 100 מליון דולר בשנה.
    לשם השוואה, אני מביא את הנתונים מהנפקת חוב דומה  של חברת אנרג'יאן, שבוצעה לפני חודש, כאשר לכל הדעות אנרג'יאן הרבה פחות שווה מאשר דלק קידוחים :
    סך אגרות החוב שהונפקו : 2.5 מיליארד דולר
    ביקושים : 9 מיליארד דולר , מהם 250 מיליון ע"י מוסדים ישראליים
    ריבית החוב  : נעה בין 4.5% לבין 5.85%.
    והסנטימנט כלפי הנפקה זו כפי שהובאה באחד העתונים הכלכליים : " אנרג'יאן זכתה עד כה לשיתוף פעולה פורה עם שוקי ההון בעולם, וגייסה מאז 2018 סכום של 6 מיליארד דולר בהנפקות השונות בארץ ובחו"ל"

4. השקעות גורמים מוסדיים ישראליים בדלק קידוחים יהש :  חיפשתי וחיפשתי, וכמעט לא מצאתי ! המוסדיים מתרחקים מהשקעה במניות אלו, למרות שקרוב לודאי שגם הם מעריכים, שבהתייחס לשווי הנכסים , המניות נסחרות בדיסקאונט עמוק .

5. התנהגות מניות דלק קידוחים מאז המחצית השנייה של 2020 : כמה ציפינו להודעות טובות שהגיעו ? כניסת שברון ללווויתן, הצלחה במחזור החוב בהנפקת לוויתן בונד, דוחו"ת רבעוניים מצויינים ועוד . ושער המנייה ? דורך במקום !
    (אני מזכיר לאחד הכותבים המוערכים בפורום, שלא כולם קנו את המנייה ב-280 ! )

6. אחד הגורמים שהכי מטרידים אותי , בהתייחסות להערכת החסר העצומה שבין השווי הנכסי המשוער של מניות דלק קידוחים לעומת השערים בהם המניות נסחרים ,הוא חוסר האמון של מנכ"ל דלק קידוחים , יוסי אבו במנייה וחוסר האמון של מנהלים נוספים בקבוצת דלק במניה.
    במה מתבטא חוסר האמון  ? - בשנים האחרונות, ויותר מכך בשנה זו, מאז היות החברה " פרת מזומנים" , לא שמענו  ולו על רכישת ערך נקוב אחד של המניה מכספם הפרטי של מנכ"ל החברה ומנהלים אחרים בקבוצה !
    מדובר באנשים המרוויחים מיליוני ש"ח ( משכורות ובונוסים) בשנה ! ולא מצאו לנכון לרכוש מניות בשוק במחירים הזולים שהיו ועדיין  , כאשר כך הם גם חושבים ואומרים בראיונות עתונאיים ??
    אז מדוע לא נשאלו במסיבות עתונאים מדוע אינם רוכשים מניות החברה ?? האם אינם חושבים שראוי להביע אמון בחברה ולו רק למראית עין, בהשקעה ישירה במניותיה, כפי שעשו רבים מבעלי ומנכלי חברות בורסאיות אחרות ??    
    מילא, אין לי  תשובה לעובדה מטרידה זו, ולצערי אין לי את המייל הפרטי של יוסי אבו כדי להפנות אליו את השאלה.

אז בפוסט זה העליתי מספר הגיגים שמטרידים אותי, כמחזיק במניות דלק קידוחים למעלה משנה , וכמחזיק במניות קבוצת דלק ובאגחים שלה.
    אז האם התשובה לכל הסעיפים אינה " יצחק תשובה" ?  האם הוא לא הפתרון אלא הבעייה ?
    אשמח להתייחסות חברי הפורום, מכיוון שנראה לי שהחודשיים הקרובים ואולי כל התקופה הקרובה צפויים להיות עבור כולנו לא קלים !

בברכת חג שמח ובריאות טובה  

אין לראות באמור לעיל משום עצה ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך.
    טוען....

הודעה ראשית   תגובה להודעה   օהודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
    סימון משתמשיםמשתמש מחובר   מנהל   מומחה  מנתח טכני  כותב מוערך  אורח  חדשות טלנירי  
    - מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  08-936-1736  |  info@talniri.co.il