המהפכה בתכנון בישראל יוצאת מערד - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסההמהפכה בתכנון בישראל יוצאת מערד


משרד הבריאות
לראשונה: משרד הבריאות קובע קריטריונים שעשויים להשפיע על מיזמי האנרגיה והתשתיות הגדולים בישראל
מסמך פנימי של משרד הבריאות קובע לראשונה שיקולים בריאותיים שייבדקו בהליכי התכנון בישראל. המסמך גובש לדרישת בג"צ בעקבות עתירה של עיריית ערד ותושבים נגד הקמת מכרה פוספטים בהר בריר הסמוך לעיר.

משרד הבריאות נוקט צעד דרמטי הצפוי להשפיע על תכנון מיזמי תשתיות רבים בישראל. המשרד גיבש באחרונה הנחיות לבחינת ההשפעות הבריאותיות של תכניות פיתוח כבר בשלבי האישור הראשוניים. המסמך התקדימי גובש לדרישת בג"ץ, שהוציא לפני כשנה צו על-תנאי המורה על גיבוש המתודולוגיה, בעקבות עתירה שהגישו עיריית ערד ותושבי הסביבה.

היום (ב') הוגש לבג"ץ מסמך "הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקת היבטים בריאותיים במסגרת תמ"א 14/ב" ("מתווה בריר"). המסמך קובע שיש לבצע תסקיר השפעה על הבריאות כחלק מהליכי תכנון פרויקטים כבר בשלב אישורם המוקדם. המשרד ממליץ לבחון את כל המקורות והמזהמים הפוטנציאליים ולהתייחס להשפעות הסביבתיות שיכללו בין היתר: שטחי כרייה, אזור מתקנים, דרכים פנימיות, מפעלי תוצרים, שטחים ודרכי גישה אל האתרים.

עוד נקבע כי יש לבחון בתסקיר הבריאותי את רמות החשיפה, הקרינה, הריח, זיהום האוויר והרעש, במטרה לקבוע הערכות סיכון בריאותיות לפי סוגי האוכלוסייה, ולא באופן כללי כפי שנהוג היה עד היום. לפי ההנחיות, יש לבחון את הסיכון ותוספת מקרי התמותה והתחלואה עבור כל חלופה, בתקופות של 5, 10 ו-20 שנה.

ברקע ניצבת מחלוקת ארוכת שנים בין משרד הבריאות לבין מנהל התכנון והמשרד להגנת הסביבה, באשר לאופן בו יש לשלב שיקולי בריאות בהליכי התכנון. עד כה, לא ניתנה התייחסות נפרדת לשיקולי בריאות הציבור במסגרת תכנון אתרי כרייה וחציבה, ואלה נכללו באופן חלקי ביותר במסגרת תסקירי השפעה על הסביבה בשלבים מאוחרים של הליך התכנון. לפי עמדת משרד הבריאות, יש להקנות לשיקולי בריאות הציבור משקל משמעותי תוך בחינה מפורטת ונפרדת שלהם – במיוחד במקרים בהם מדובר בתכנון אתרי כרייה וחציבה חדשים (או בהרחבתם של אתרים קיימים) בסמוך לאזורים מיושבים.

ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד, מובילת המאבק, מסר: "מדובר בבשורה משמעותית עבור תושבי ערד והסביבה, שביחד עם העירייה נאבקים מזה שנים כנגד אישור תכנית ענק שעלולה לסכן את בריאות תושבי האזור כולו. משרד הבריאות קבע קריטריונים ותנאי סף שפוסלים את תכנית הכרייה המסוכנת. אני קורא למנהל התכנון לעשות את המעשה האחראי ולהודיע כי כל כוונות הכרייה באזור – בטלות ומבוטלות".

עו"ד אפי מיכאלי, המייצג את עיריית ערד אמר: "זו הפעם הראשונה שמשרד הבריאות מציג מתודולוגיה מגובשת לשקילת היבטים בריאותיים מפורטים בהליך התכנוני. מתווה שדה בריר עתיד ליצור מודל חדש לתהליך קבלת ההחלטות במנהל התכנון, בכל הקשור להליכי כרייה וחציבה, ולמנוע את הקמתם של מיזמי תשתית מזיקים בסמוך לאזורים מיושבים. המתודולוגיה של מתווה שדה בריר צפויה להשליך על תכנון פרויקטים אחרים בתחום התשתיות הסמוכים לאזורים מיושבים, כדוגמת הקמה והרחבה של מתקני הפקת גז וזיקוק נפט".


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il