תביעת ענק בגובה 50 מיליון ₪ הוגשה הבוקר לבית המשפט המחוזי - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסהתביעת ענק בגובה 50 מיליון ₪ הוגשה הבוקר לבית המשפט המחוזי


עורך דין זהר לנדה
יוזם המיזוג ששווה מיליארדים בין בריטיש למליסרון: "מליסרון ובריטיש מתנערות מהעמלה שהתחייבו לשלם לי"

תביעה על סך 50 מיליון ₪ הוגשה הבוקר לבית המשפט המחוזי בת"א כנגד בריטיש-ישראל שבבעלות מליסרון מקבוצת האחים עופר (ת"א 64205-02-18). לטענת התובע, איש העסקים רו"ח אייל שמיר (וחברות שבבעלותו שבאמצעותן פעל), לאחר שהגה ויזם את המיזוג המוצלח השווה מיליארדים בין בריטיש למליסרון, סירבו מנהלי מליסרון ובריטיש לשלם לו את העמלה שסוכמה עימו.


מדובר עסקת המיזוג שבמידה רבה עיצבה את דמותה של מליסרון והפכה אותה לשחקנית דומיננטית בשוק הנדל"ן המניב בישראל. בשנים 2012-2011 ביצעה מליסרון מהלך עסקי שהתברר כמוצלח וחסר תקדים - רכישת השליטה בחברת בריטיש ישראל, מי שהייתה באותה עת חברה ציבורית ושחקנית דומיננטית בשוק הקניונים, ובהמשך לכך מיזוגה של בריטיש אל תוך מליסרון.


כעת מתברר, כך על פי תביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כי מי שעומד מאחורי אחת מעסקאות המיזוג הגדולות, הבולטות והמוצלחות שנערכו במשק הישראלי בשנים האחרונות הוא איש העסקים אייל שמיר, אשר - לפי התביעה - הגה ויזם את העסקה, והציג אותה למנהלי החברות דאז, עמיר בירם מצד בריטיש, ואבי לוי מצדה של מליסרון.


שמיר, רואה חשבון בהשכלתו, שימש בעבר בתפקיד בכיר בקבוצת החברות הפרטיות של יצחק תשובה, ובעשור האחרון הוא מתמחה, בין היתר, בייזום ובהוצאתן לפועל של עסקאות בהיקפים גדולים. שמו של שמיר כבר פורסם בעבר כמי שיזם את השלב הראשון בעסקה, והביא לרכישת השליטה בבריטיש על-ידי מליסרון. בגין חלק זה של העסקה שולמה לשמיר, לאחר דין ודברים, עמלה.


אלא שעל פי כתב התביעה, רכישת השליטה היוותה רק שלב ראשון בתכנית העסקית שהגה ויזם שמיר, וכי הצדדים לעסקה סיכמו ביניהם באמצעותו של שמיר גם את המיזוג שיהווה שלב שני ומשלים לעסקה. שמיר מציג בתביעתו הסכם עליו חתם מנכ"ל בריטיש, המסמיך את שמיר לפעול בבלעדיות ליזום המיזוג שאכן הושלם בחודש מרץ 2012.


לאחר השלמת המיזוג, מנהליהן של בריטיש ומליסרון התכחשו לחלקו של שמיר בייזום המיזוג ולמערכת ההסכמית שמכוחה פעל, ניסו להתנער ממנו וסירבו לשלם לו את העמלה שסוכמה עימו בשיעור של 1.5% מהיקף העסקה בתוספת מע"מ. זאת לאחר שבעלי תפקיד בכירים ביותר בנתבעת ובמליסרון היללו בעבר את התובע והעלו את תרומתו על נס, בגין תרומתו המכרעת לביצוע העסקאות למכירת מניות השליטה בנתבעת ובהמשך למיזוגן של הנתבעת ומליסרון וביקשו ממנו "לסמוך על הגינותם" בכל הנוגע לתשלום התמורה המגיעה לו בגין ייזום המיזוג.

כתב התביעה חושף את אחורי הקלעים של אחת מהעסקאות המשמעותיות במשק בשנים האחרונות והגדולה ביותר שנעשתה בישראל בתחום הנדל"ן. על פי האמור בכתב התביעה, שמיר פנה למנכ"ל בריטיש עוד בשנת 2009, והציע לקדם עסקה גדולה ומשמעותית, בהיקף של מיליארדי שקלים, למיזוג בריטיש למליסרון. לאחר שקיבל לידיו הסכם לפעול בבלעדיות, פעל שמיר באופן אינטנסיבי אצל מנהלי בריטיש ומליסרון, במשך קרוב לשנתיים ימים, להוצאתה לפועל של עסקת המיזוג. בסופו של דבר, סיכמו שמיר, בירם ולוי את תנאי העסקה כך שבשלב ראשון תירכש השליטה בחברת בריטיש על-ידי מליסרון ובשלב שני יושלם מיזוג כך שבריטיש תתמזג אל תוך מליסרון ותהפוך לחברה פרטית בבעלותה המלאה.


בכתב התביעה טוען התובע כי חרף הצלחתה הכבירה של עסקת המיזוג, חרף תרומתו המכרעת לייזום העסקה ולהוצאתה אל הפועל, וחרף המערכת ההסכמית הברורה שנרקמה עמו, בחרו קברניטי בריטיש ומליסרון להפנות לו עורף ועל כן יש להורות להם לשלם לו את העמלה שסוכמה עימו, המוערכת בכ- 130 מיליון ₪ (לצרכי אגרה הועמדה התביעה על סכום של 50 מליון ₪).
התביעה הוגשה באמצעות עורך הדין בעז בן צור ממשרד בעז בן צור ושות', ובאמצעות עורכי הדין זוהר לנדה, אייל נחשון ועומר קידר ממשרד ברנע, ג'פה, לנדה ושות'.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS

כתבות נוספות

- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il