עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירו


> > חדשות כלכלה

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים


עפר קליין, קרדיט צילום: יונתן בלום
במקרה של התפשטות הקורונה בארץ אנו צופים פגיעה בצמיחה והחלשות של השקל

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים:


במקרה של התפשטות הקורונה בארץ אנו צופים פגיעה בצמיחה והחלשות של השקל. יחד עם זאת, בסופו של דבר עד כמה חמור שיהיה התרחיש, יש לזכור שמדובר בתרחיש חולף שלאחריו נראה צמיחה גבוהה יותר בארץ ובעולם שתפצה על חלק גדול מהנזקים.


להערכתנו עדיין מוקדם לכמת את הנזקים של התפשטות נגיף ה"קורונה" לצמיחה בישראל, ושאלות המפתח הן שאלות הזמן והמקום; כמה זמן תימשך התפשטות הנגיף? האם היא תדעך עם התחממות הטמפרטורה? והאם הנגיף יתפשט גם בארץ?


כמובן, שככל שהנגיף יפעל יותר זמן עוצמת הפגיעה תגדל (בעולם ובישראל), ואם הנגיף יתפשט גם בארץ, אז צפוי הנזק להיות גדול הרבה יותר בשל אובדן ימי עבודה, פגיעה דרמטית בתיירות ופגיעה בצריכה הפרטית. בנוסף, מאחר שמדינת ישראל קטנה משמעותית מסין, קוריאה ואיטליה, החלת סגרים על אזורים מסוימים (שזו "התרופה" היחידה כרגע) תיפגע משמעותית בכלכלה, במיוחד באזור המרכז שאחראי לחלק גדול מהתוצר.

כדי לנסות בכל זאת לכמת את השפעת הנגיף בישראל, ניתן להתבונן על מבצע "צוק איתן" בו נרשמה פגיעה בענף התיירות ובביקושים במשק, ירידה משמעותית בהוצאות משקי הבית על תרבות, פנאי, מסעדות, דלק מזון וכו' במשך קרוב לחודשיים. על פי דוח בנק ישראל מאז, הנזק שנגרם למשק היה בהיקף של כ-3.5 מיליארד ₪ כ-0.3 אחוז תוצר. כמחצית מפגיעה הייתה בענף התיירות שמספק תעסוקה רבה לבעלי הכנסות נמוכות וההתאוששות בענף הייתה ארוכה.


הערכת משרד האוצר, כפי שפורסמה בעיתונות, חמורה יותר ואומדת את הנזקים הצפויים תחת תרחישים שונים ב-0.2 עד 1 אחוז תוצר (14-3 מיליארד ₪). יחד עם זאת, בסופו של דבר עד כמה חמור שיהיה התרחיש, יש לזכור שמדובר בתרחיש חולף שלאחריו נראה צמיחה גבוהה יותר בארץ ובעולם שתפצה על חלק גדול מהנזקים.

בצל הדברים הללו, בנק ישראל השאיר, כצפוי, את הריבית ללא שינוי על 0.25 אחוז, כאשר הוא מניח שההתפשטות תיעצר בחודשים הקרובים ולכן ההשפעה על הכלכלה העולמית תהיה מוגבלת. יחד עם זאת, הוא מאותת שבמידה ונראה את הנגיף מגיע למחוזותינו, הבנק לא יהסס להעמיק את המדיניות המוניטרית. לדעתנו גישת הבנק נכונה. שילוב אפשרי של אינפלציה נמוכה, שקל חזק, והאפשרות שהצמיחה העולמית והמקומית תיפגע כתוצאה מהתפרצות הנגיף, יצדיקו הפחתת ריבית או מהלך הרחבה אחר.

נקודות מרכזיות


ישראל
· במקרה של התפשטות הקורונה בארץ אנו צופים פגיעה בצמיחה והחלשות של השקל. מנגד, בסופו של דבר עד כמה חמור שיהיה התרחיש יש לזכור שמדובר בתרחיש חולף שלאחריו נראה צמיחה גבוהה יותר בארץ ובעולם שתפצה על חלק גדול מהנזקים.
· הריבית נותרה ללא שינוי, אך הבנק הבהיר שבמידה שהנגיף יגיע למחוזותינו המדיניות המרחיבה תעמיק.
· שוק העבודה הפתיע לחיוב בתחילת השנה - שיעור האבטלה בשפל חדש.
· יצוא השירותים סיים את 2019 בעוצמה, אך נזקי הנגיף בענף התיירות עדיין לא באים לידי ביטוי בנתונים.
· החששות מהתפשטות הנגיף מעבר לגבולות סין הורידו את הציפיות לאינפלציה בעולם ובישראל.

עוד בעולם
· עלייה במספר הנדבקים מחוץ לסין גרמה לירידה חריגה בתשואות האג"ח הממשלתיות בעולם.
· למרות החששות, סנטימנט החברות בגוש האירו המשיך להשתפר גם בפברואר, בתמיכת הביקושים המקומיים.
· גם בבריטניה החברות יותר אופטימיות והאינפלציה עלתה מעל לצפי, אך אנו סבורים שהריבית תרד בקרוב.
· סנטימנט חברות התעשייה בארה"ב עלה במהירות בפברואר. הירידה בתשואות והאבטלה הנמוכה ממשיכה לדרבן את שוק הדיור המקומי.
· ככל שמתקרבים (פיזית וכלכלית) לסין, כך הפסימיות של החברות ומשקי הבית גדלה.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il