5 מושגים בכלכלה שכל אחד צריך להכיר - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
> חדשות שוק ההון

5 מושגים בכלכלה שכל אחד צריך להכיר


מושגים כמו הלוואות, אינפלציה, מס הכנסה, משכנתא וחשבון עובר ושב משפיעים על כולנו – אבל מה עומד מאחוריהם? הנה כל התשובות

כל אחד מאתנו מושפע בצורה כזו או אחרת מענף הכלכלה. בעזרת התנהלות כלכלית נכונה אנחנו יכולים לשפר את איכות החיים ולדאוג לעתיד המשפחה, אך הבעיה היא שרובנו לא יודעים להבדיל בין המושגים והמונחים המקצועיים.


הנה למשל 5 מושגים בכלכלה שכל אחד צריך להכיר:


1. הלוואות
מסלול מימון שבו גוף מסוים נותן כסף שיוחזר בעתיד תמורת תשלום ריבית מכונה הלוואה. לפי נתוני משרד האוצר, בשנים האחרונות צמחו הלוואות למשקי הבית ב-23% וכיום הן עומדות על מעל 500 מיליארד ש"ח.
עם זאת, כל הלוואה ניתנת במספר תנאים כגון מועד ההחזר, שיעור הריבית, סוג ההצמדה והביטחונות. את התנאים האלה רצוי לבחון טרם נטילת ההלוואה ובאמצעות השוואה בין בנקים, חברות פרטיות ואפשרויות המימון הקיימות.


2. אינפלציה
אינפלציה מתארת תהליך נמשך של עליית מחירים במשק. בעזרת שיעור האינפלציה – עליית המחירים – אפשר לדעת מהו השינוי במדד המחירים לצרכן.
למעשה, האינפלציה שווה לשינוי במדד המחירים לצרכן ובכך היא מסייעת לעקוב אחר מה שקורה בשוק המקומי. שיעור האינפלציה מפורסם בתקשורת אחת לתקופה מסוימת ומעיד על יציבות המשק.


3. מס הכנסה
מס הכנסה הוא מס פרוגרסיבי ששיעורו עולה ככל שגדלה ההכנסה. שיעורי המס מתעדכנים על ידי משרד האוצר בהתאם לשורה ארוכה של שיקולים ונקבעים לפי מדרגות הכנסה מסוימות. בחציית רף ההכנסה הרלוונטי, המס שנדרש האזרח לשלם עשוי לעלות או לרדת.


שכירים משלמים מס הכנסה באופן ישיר מתוך התלוש שלהם, בעוד עצמאיים ובעלי עסקים עושים זאת בעזרת דיווחים תקופתיים. בנוסף, עצמאיים רשאים לקזז חלק מתשלומי המס בגין הוצאות מוכרות.


4. משכנתא
המשמעות המקובלת של משכנתא היא הלוואה גדולה וארוכת טווח שמטרתה היא רכישת דירה בתמורה לשעבוד של הנכס. כמו כן, משכנתא היא אחת הזכויות במקרקעין שמוזכרת בחוק המקרקעים של ישראל ולכן היא אף מחייבת רישום בלשכת מקרקעין.


בפועל, המשכנתא ניתנת על ידי בנק שמתמחה בכך ובעזרתה ניתן למשכן את המקרקעין שנרכש בעזרת הכסף. התנאי הוא כאמור רישום שעבוד של הדירה בטאבו על שם הבנק – נותן ההלוואה.


5. חשבון עובר ושב
חשבון עובר ושב (בקיצור עו"ש), שמכונה גם פקדון עובר ושב, הוא פקדון כספי בבנק שמאפשר לבעליו למשוך ולהפקיד אליו כסף. המשיכה או ההפקדה יכולים להתבצע בכל עת, במזומן או באמצעות כתיבת שיק לפקודת צד ג'.


עם זאת, בחשבון עובר ושב נקבעות הגבלות מסוימות על ידי הבנק. ההגבלות באות לידי ביטוי במסגרת האשראי ובסוג הפעולות שמותר או אסור ללקוח לבצע. לפיכך, כדאי לבדוק היטב באיזה בנק לפתוח חשבון עובר ושב ולעקוב אחר התנועות והתזרים.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il