לאחר מאבק ביורוקרטי מתמשך, ולראשונה מזה שלוש שנים, יהודייה סובוטניקית מרוסיה קיבלה אזרחות ישראלית - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה
> חדשות שוק ההון

לאחר מאבק ביורוקרטי מתמשך, ולראשונה מזה שלוש שנים, יהודייה סובוטניקית מרוסיה קיבלה אזרחות ישראלית


אנה בוצ׳רניקובה (מימין) וטובה פילצ׳גובה בעת קבלת תעודת הזהות במשרד הפנים. קרדיט לצילום: אסתר סוריקובה, באדיבות ארגון שבי ישראל
מיכאל פרוינד: "אני קורא לראש הממשלה ולממשלת ישראל להעלות את שארית קהילת היהודים הסובוטניקים שנותרו ברוסיה. על מדינת ישראל לפעול מיידית״
לאחר כמעט שלוש שנים של מאבק ביורוקרטי מול הרשויות הישראליות בסיוע ארגון שבי ישראל, אנה בוצ׳רניקובה (71) מהעיירה הרוסית ויסוקי, קיבלה סוף סוף אזרחות ישראלית בשבוע שעבר.

בוצ׳רניקובה שייכת ל-600 חברי קהילת היהודים הסובוטניקים שבדרום רוסיה, צאצאי איכרים רוסים שהתגיירו לפני מאות שנים, וסבלו מרדיפות ואנטישמיות כבדות על כך שבחרו להצטרף לעם היהודי (בהקשר זה, חשוב לא לבלבל בין היהודים הסובוטניקים ל-"סובוטניקים", שהם קבוצה נפרדת של נוצרים רוסים שבחרו לשמור שבת).

בוצ׳רניקובה היא היהודייה הסובוטניקית הראשונה שהורשתה לעלות לישראל מאז שנת 2016, והחבר השביעי בלבד מהקהילה שעשה זאת במהלך החמש שנים האחרונות. עד 2005, מאות רבות של יהודים סובוטניקים מהכפר וויסוקי ומאזורים אחרים בברית המועצות לשעבר עלו למדינה היהודית. רבים מהם במסגרת גל העלייה הרוסי הגדול שהתרחש בשנות התשעים. כולם הוכרו ע״י מדינת ישראל כיהודים והשתלבו באופן מלא - ובהצלחה - בחברה הישראלית.

אולם לפני ארבע עשרה שנים הופסקה עליית היהודים הסובוטניקים לאחר שפקידים בממשלת ישראל החליטו בפתאומיות וללא הסבר להטיל ספק ביהדותם. ההחלטה גרמה סבל רב לבני הקהילה וניתקה רבים מהם ממשפחותיהם בישראל. כתוצאה מכך מאות רבות של יהודים סובוטניקים בעיירה וויסוקי, ובעיירות נוספות ברחבי רוסיה, מצאו את עצמם נטושים/נשכחים מאחור.

"אנחנו אסירי תודה על כך שאנה זכתה לקבל סוף סוף אזרחות ישראלית ולצדה את הזכות לחיות את שארית ימיה עם משפחתה בישראל. עם זאת, חשוב להזכיר שהטיפול מצד הביורוקרטיה הישראלית כלפי היהודים הסובוטניקים הוא פשוט בלתי נסלח", אמר מייסד ויו"ר ארגון "שבי ישראל", מיכאל פרוינד. "היהודים הסובוטניקים הם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי ואין שום סיבה למנוע מהם לעלות למדינת ישראל. אני קורא לראש הממשלה ולממשלת ישראל לפעול מיידית כדי להביא לארץ את כל הנותרים. ישראל חייבת לפעול מיידית. היהודים הסובוטניקים נצמדו ליהדותם במשך מאתיים שנה, תוך הפגנת אומץ רב. הם שרדו את הדיכוי הצארי, את רדיפות הנאצים ואת העריצות הסובייטית. הם ואבותיהם ראויים לכך שנפרוס בפניהם כעת שטיח אדום ונאפשר להם לעלות לישראל".

טרם עלייתה לארץ, בוצ׳רניקובה הייתה מנהיגה קהילתית בויסוקי ופתחה את ביתה לשיעורי תורה שניתנו על ידי שליח שבי ישראל הרב שלמה זליג אברשין במהלך ביקוריו בכפר, עד שנבנה בית הכנסת החדש. היא למדה אצל הרב אברסין וחזרה רשמית ליהדות בשנת 2012 בחסות הרב פנחס גולדשמידט, רבה הראשי של מוסקבה. עם השלמת תהליך הגיור, פנתה בוצ׳רניקובה לקבלת אזרחות ישראלית במוסקבה. אולם גם שנתיים לאחר מכן, לא הגיעה כל תשובה. אז היא הגיעה לישראל ובסיוע ארגון שבי ישראל הגישה בקשה שנייה לאזרחות. לאחר המתנה של יותר מתשעה חודשים, אושרה לבסוף בקשתה.

"אני רוצה להודות לשבי ישראל ולראש הארגון, מיכאל פרוינד, על עזרתם", אמרה בוצ׳רניקובה, "אני מקווה לראות את הנכדים והנינים שלי חיים בישראל ושומרים על המסורת היהודית שלנו. אני יהודייה מאמינה ובאתי לישראל כדי להישאר בה לנצח".

אודות היהודים הסובוטניקים:
על פי ההערכות, קהילת הסובוטניקים מונה כיום כ־20,000 איש בכל רחבי ברית המועצות לשעבר. חלק ניכר מהסובוטניקים שעלו לישראל בשנים האחרונות הגיעו מהכפרים אילינקה וויסוקי, ורבים מהם חיים כיום בבית שמש. סיפורם של היהודים הסובוטניקים החל לפני למעלה ממאתיים שנה, כאשר קבוצה של איכרים רוסיים החליטה לעזוב את הנצרות ולהתגייר. הם נאלצו לשלם מחיר כבד בגין בחירתם, כולל הגלייה בכח ע"י הצאר אלכסנדר הראשון למקומות נידחים של האימפריה. בימי העלייה הראשונה, עלו אלפים מהם ארצה והשתלבו מיד בלב העשייה החלוצית של היישוב העברי. בין צאצאיהם אפשר למצוא דמויות מוכרות כמו הרמטכ"ל לשעבר רפאל (רפול) איתן, אליק רון, שהיה קצין בכיר במשטרת ישראל, וכמובן - החלוץ האגדי אלכסנדר זייד, שהיה ממקימי ארגון "השומר".

אודות ארגון "שבי ישראל:
שבי ישראל הוא ארגון ללא מטרות רווח, שהוקם בשנת 2002 על ידי מיכאל פרוינד, עולה מארה"ב, אשר פועל לחיזוק הקשרים בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות עם צאצאי יהודים ברחבי העולם. הארגון פעיל במדינות רבות בעולם ומסייע לקהילות שונות, ביניהן צאצאי האנוסים (בספרד, פורטוגל, דרום איטליה, אמריקה הדרומית ומקומות נוספים), היהודים הסובוטניקים שברוסיה, יהודי קאייפנג (צאצאי הקהילה המתבוללת בסין), היהודים הנסתרים בפולין, קהילת "בני מנשה" בהודו ועוד. מידע נוסף על הארגון באתר: www.shavei.org


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il