סקירה מקרו כלכלית של כלכלני הראל ביטוח ופיננסים - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

החברות בבורסת ת"א חזרו לחלק דיבידנדים בשנת 2021

מערכת טלנירי | ,
אחרי שפל בחלוקת דיבידנדים בשנת 2020 בעקבות משבר הקורונה. 211 חברות חילקו דיבידנד השנה – המספר הגבוה ביותר מאז 2011

מידרוג מותירה על כנו דירוג Aa3 להפניקס אחזקות ומשנה את האופק מיציב לחיובי ‎‎

מערכת טלנירי | 18/1, 08:55
דירוג הפניקס ביטוח משקף פרופיל עסקי חזק, המתאפיין בגודל משמעותי, בפיזור טוב יחסית של קווי עסקים ובמערך הפצה רחב התומכים ביכולת יצור הכנסותיה


> > > ניתוחי שוק אנליסטים

סקירה מקרו כלכלית של כלכלני הראל ביטוח ופיננסים


הראל פיננסים
עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, להנחיות החדשות של בנק ישראל בנוגע לצמצום האפשרות של שעבוד דירה קיימת לצורך מימון דירה נוספת תהיה השפעה מוגבלת"‎‎


נקודות מרכזיות
בארץ

שיא בהכנסות המדינה ממסים ביולי בשל ההאצה בפעילות המקומית, המשך הפעילות המואצת בשוק הדיור, עלייה במקדמות מס-ההכנסה, גידול ברווחי ההון וכמובן ענף ההיי-טק. הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל-9.3 אחוזים ולהערכתנו יעמוד רק על 6.5 אחוזים בסוף השנה.
החזרת ההגבלות ואי-הוודאות סביב התחלואה פגעו כמובן בסנטימנט ענף המלונאות. אך בכל שאר הענפים נמשך השיפור עם נכונות להמשך גיוס עובדים.
בנק ישראל "הוריד רגל מהגז" ברכישות המט"ח ביולי והשקל התחזק במהירות.
בראשון הקרוב, יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שלהערכתנו יעלה ב-0.3-0.4 אחוז בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי השכירות והנופש.
להערכתנו, להנחיות החדשות של בנק ישראל בנוגע לצמצום האפשרות של שעבוד דירה קיימת לצורך מימון דירה נוספת תהיה השפעה מוגבלת על הביקושים מכיוון שלמשקיעים כיום יש חלופות אחרות.

בעולם
עוד דוח תעסוקה טוב מהצפי בארה"ב מקרב את מועד ההודעה של הבנק המרכזי על צמצום תוכנית הרכישות, למרות העלייה בתחלואה. אם אינפלציה שתתפרסם מחר (רביעי) תפתיע כלפי מעלה ייתכן והנגיד יאותת על כך כבר בסוף החודש.
הבנק המרכזי בבריטניה צופה שבחודשים הקרובים האינפלציה תהיה כפולה מיעדה ולאחר מכן תתמתן. במקרה שההתמתנות לא תגיע לפי הצפי הבנק יגיב בהעלאה מתונה של הריבית וצמצום תוכנית הרכישות כבר בשנה הבאה.
המדיניות הבלתי מתפשרת של הבנק המרכזי בברזיל כנגד האינפלציה הובילה לעליית ריבית רביעית ברציפות.
המדיניות הבלתי מתפשרת של השלטונות בסין כנגד הנגיף מאיימת לפגוע בצמיחה ולהחריף את צווארי הבקבוק בתעשייה ובשילוח הגלובליים.

שיא בהכנסות המדינה ממסים ביולי מאותת על צמיחה דו-ספרתית ברבעון השני
הכנסות המדינה ממסים ביולי רשמו שיא חודשי (נומינלי) של כ-35.8 מיליארד ₪ (ללא מע"מ יבוא ביטחוני), עם עליות נאות גם במסים הישירים וגם במיסים העקיפים. ההאצה בפעילות המקומית (גם בשל מגבלות היציאה לחו"ל), המשך הפעילות המואצת בשוק הדיור, עלייה במקדמות מס-ההכנסה, גידול ברווחי ההון וכמובן ענף ההיי-טק תרמו לכך. הנתון הוא איתות נוסף לכך שהצמיחה ברבעון השני שתתפרסם בשני הבא תהיה גבוהה מאוד. ההוצאה הממשלתית נותרה גבוהה כתוצאה מתוכנית הסיוע, אך ממשיכה להתמתן בהשוואה לחודשים הקודמים ולכן הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל-9.3 אחוזים. להערכתנו, על רקע הצפי להמשך שיפור בפעילות הכלכלית, הגירעון ירד לכיוון 6.5 אחוזים בסוף 2021, טוב מההערכות הקודמות שלנו.ההערכה להמשך שיפור בפעילות הכלכלית משתקפת גם בסקר מגמות בעסקים ליולי שהראה עלייה בסנטימנט החברות בכל הענפים עם נכונות להמשך גיוס עובדים. חריג הינו ענף המלונאות שם נרשמה ירידה בסנטימנט על רקע חשש מהחזרת ההגבלות ואי-הוודאות סביב התחלואה.

רכישות המט"ח של בנק ישראל היו צנועות ביולי והשקל התחזק במהירות
ביולי סך רכישות המט"ח של בנק ישראל עמד על 500 מיליון דולר בלבד, זאת לאחר 8 חודשים של כ-4 מיליארד דולר בממוצע בחודש. הדבר מסביר בחלקו את הייסוף המהיר בשקל בשבועיים האחרונים מול סל המטבעות.ההנחה שלנו היא שהבנק ימשיך וירכוש מט"ח בכדי להאט את קצב התחזקות השקל מול הסל, אך לא יוכל לעצור אותו על רקע המשך הגידול ביצוא שירותי היי-טק, לנוכח שיא ההנפקות של חברות טכנולוגיה בנאסדק והמשך רכישת חברות ישראליות באופן ישיר בידי זרים (FDI).

בראשון הקרוב, יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שלהערכתנו יעלה ב-0.3-0.4 אחוז בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי השכירות והנופש. במקביל יתפרסמו מחירי הדירות והנתונים המקדימים ממשיכים לאותת על המשך עלייה.

להערכתנו, להנחיות החדשות של בנק ישראל (טיוטה כרגע) בנוגע לצמצום האפשרות של שעבוד דירה קיימת לצורך מימון דירה נוספת תהיה השפעה מוגבלת על הביקושים והיא תביא את המשקיעים להשתמש בחלופות מימון חוץ בנקאיות. בנוסף, המשך הירידה בתשואות הארוכות (בריבית למשכנתאות) ממשיכה לתמוך בעלייה בביקושים לנדל"ן.

נגמרים התירוצים ההכרזה על הצמצום קרובה. האינפלציה שתתפרסם מחר (רביעי) תכריע לגבי התזמון
דוח התעסוקה הראשוני בארה"ב ליולי היה טוב מההערכות המוקדמות עם גידול של 943 אלף משרות חדשות ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. גם שאר רכיבי הדוח היו טובים עם המשך ירידה בשיעור האבטלה (שמחושב בסקר נפרד) ל-5.4 אחוזים (5.9% ביוני) על אף עלייה בשיעור ההשתתפות.
השכר השעתי הממוצע המשיך לעלות (4% ב-12 החודשים האחרונים), בדגש על מקצועות עם שכר נמוך מהממוצע כגון הארחה, קמעונאות והסעדה. אם נסכום את כל השכר השבועי בארה"ב ונכפיל אותו בסך המשרות בסקטור הפרטי נראה שסך תשלומי השכר חצה את רמתן קדם המשבר, והם קרובים "להדביק" את התוואי שהיה נגזר ללא המשבר.
כך למרות העלייה בתחלואה (שעוד תעלה בתקופה הקרובה בשל זן הדלתא) הנתונים מקרבים את הבנק להודיע על צמצום תוכנית הרכישות (לא על שינוי בריבית). במידה והאינפלציה שתתפרסם מחר (רביעי) תפתיע כלפי מעלה ייתכן והנגיד יאותת על כך כבר בסוף החודש.

פה זה לא אירופה
הבנק המרכזי בבריטניה הותיר את הריבית ומדיניותו ללא שינוי. יחד עם זאת, בתחזיות המעודכנות הבנק חוזה שבחודשים הקרובים האינפלציה תעלה קרוב ל-4 אחוזים, כפול מהיעד. חברי הועדה של הבנק ציינו שאם העלייה תתממש ולא תתמתן בהמשך בהתאם לציפיותיהם הם יצטרכו להגיב עם העלאה מתונה של הריבית וצמצום תוכנית הרכישות.
זו עמדה יותר נוקשה בהשוואה לבנק המרכזי בגוש האירו, שאינו מאותת על שינוי צפוי במדיניותו ותומך בהמשך התחזקות הפאונד מול האירו.

מדיניות בלתי מתפשרת כנגד האינפלציה
העיכוב בחזרת התיירות הגלובלית לצד שיעור החיסונים הנמוך במרבית השווקים המתעוררים ימשיך להוות משקולת שלילית על הצמיחה באותן המדינות. למרות זאת, האיתותים על צמצום המדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי בארה"ב לצד העלייה באינפלציה גורמים לחלק מהמדינות להעלות את הריבית. הנחוש ביותר הוא הבנק המרכזי בברזיל שהעלה את הריבית בפעם הרביעית ברציפות בעוד 1 נקודת אחוז (העלייה המהירה ביותר מזה 18 שנה) ל-5.25 אחוזים. זאת גם כתגובה להמשך העלייה באינפלציה ל-8.35 אחוזים ביוני. אנו צופים שבקרוב נראה עליית ריבית בשווקים מתעוררים נוספים (הודו, טורקיה) אחרת יסתכנו בפיחות חד.

מדיניות בלתי מתפשרת של סין כנגד הנגיף תפגע בצמיחה ותחריף את צווארי הבקבוק הגלובליים
נתוני סחר החוץ של סין ליולי רשמו גידול דו-ספרתי בהשוואה ליולי בשנה שעברה. הנתון אמנם מעט פחות טוב מהערכות המוקדמות, אך היצוא המשיך לשבור שיאים תודות לביקושים העזים בעולם למוצרי התעשייה של סין.

יחד עם זאת, התגובה האגרסיבית של ממשלת סין לכל עלייה בתחלואה מאיימת לפגוע בצמיחה, כאשר הממשלה הטילה הגבלות על אזורים שונים במדינה וביטלה אירועים רבי משתתפים שהיו מתוכננים לאוגוסט. במידה וההגבלות יחמירו ויוחלו גם על אזורי תעשייה ונמלי הים, הדבר יחריף עוד את צווארי הבקבוק בתעשייה ובשילוח הגלובליים דבר המגביר את איום האינפלציה בטווח הקצר.הכותב/ים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת אף באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע. העבודה אינה מהווה תחליף לייעוץ מס ואין בה תיאור ממצה של כל הוראות המיסוי. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ, או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה, וזו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה מהסתמכות על עבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הפרסום אינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע/יחידות בקרן/תעודת סל והרכישה תיעשה רק על פי התשקיפים שבתוקף והדיווחים המידיים.


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il