מחיר למשתכן? על תבנו על זה - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסהמחיר למשתכן? על תבנו על זה


אורן גזית, מנכ"ל משותף ב"גרין פארק יזמות ובניה"
אורן גזית, מנכ"ל משותף ב"גרין פארק יזמות ובניה"

אנו לקראת סוף השנה ואוטוטו ייחלו הסיכומים אך ניתן לקבוע די בוודאות שאם מטרת תכנית למשתכן נועדה להוריד את מחירי הדירות, היא כשלה. מבחינת תוצאות הרבעון השלישי של השנה ניתן לראות שעסקאות מחיר למשתכן בתקופה הנוכחית הן הרבות ביותר שנרשמו עד כה, ומחצית מהעסקאות על דירות חדשות שבוצעו באוגוסט-ספטמבר (49.7%, לייתר דיוק) נמכרו במסגרת התוכנית. לאור זאת, מחירי הדירות החדשות שנמכרו באותו חודש ירדו ב-2.4%, ובסך הכל השלימו ירידה שנתית של 5.4%. ואולם במקביל, מדד מחירי הדירות דווקא עלה בעקביות מעלה, ורושם, מתחילת השנה, עלייה של 2.6%.


לדעתי, עצם זה שתכנית למשתכן, התכנית שהיתה אמורה להוביל את השוק קדימה, תופסת רק רבע מכלל העסקאות (חדשות ויד שניה) מצביעה על כשל יסודי בו. הכשל העיקרי, בעיני, נעוץ בכך שמבחינת המדינה היא לא שותפה. היא לא משקיעה ולא מכניסה את היד לכיס. שהקבלנים יתמודדו. אולם כדי שקבלן רק יגיע לנקודת האיזון, כלומר שלא יפסיד הוא צריך לבנות בין 250-300 יח"ד. לא בכל מקום מאפשרים לו לבנות יותר יחידות ולכן אן אותו קבלן חרד לפרנסתו הוא פשוט לא יבנה, אם המדינה לא תומכת ולא תסייע לו, למה שהוא יישא בעול לבדו?


אם מדינת ישראל הייתה רוצה לפתור את משבר הדיור היא היתה מרכזת תחת קורת גג אחת גם את נושא הדיור וגם את נושא המשכנתאות. נכון, זה יעלה כסף, לא מעט אבל אני בטוח שגם אם יישמו חצי מהרעיונות שקיימים, המצב היה טוב יותר.


בנוסף, גם לא צריך להמציא את הגלגל. מדינות רבות התמודדו עם משברי הנד"לן ושם, המדינה התערבה, פעלה והמצב נהיה טוב יותר. כך, ברומניה, כשהמדינה החליטה שהיא נכנסת לעובי הקורה ורוצה לסייע לזוגות צעירים ומשפחות לרכשו דירה שלהם היא ביצעה שני מהלכים דרמטיים שעלולים לגרום להלם לצמרת משרד האוצר הישראלי. ראשית, היא הפחיתה את המע"מ על רכישת דירה ל-5% בלבד ובנוסף העניקו לציבור הרוכשים משכנתא עד שיעור של 95% וזאת בריבית אטרקטיבית. ככה פותרים משבר. כל פתרון אחר שבו המדינה היא סטטיסטית שנותנת לאחרים לבנות ולהשקיע, לא יצליח. המדינה חייבת להכניס את היד לכיס ולסיים את הסאגה הזו שנמשכת יותר מדי זמן.
טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il