המגמה החיובית לטובת הצרכן נשמרת - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסההמגמה החיובית לטובת הצרכן נשמרת


משרד הכלכלה והתעשיה
העדכון הראשוני של מדד הלמ"ס מעיד על ירידת מחירים!

כך עולה מבדיקת סל המוצרים הנבחר שגובש על ידי משרד הכלכלה והתעשייה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ואשר כולל 68 מוצרי צריכה מקטגוריות המזון, ניקיון וטואלטיקה, הנצרכים באופן שכיח על ידי משקי הבית.

הסל, שהושק בנובמבר 2018, מציג ירידת מחירים ממוצעת של 1% וירידה של 1.8% בסל הנבחר ללא ירקות ופירות נכון למאי 2019.

נתונים אלה בולטים בעיקר על רקע העליות במדד המחירים לצרכן בדגש על עליה של 1.4% במדד מחירי המזון (כולל פירות וירקות) ועליה של 0.1% במדד המזון (ללא ירקות ופירות).

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "הכלי הזה שמעמיד משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מהווה כלי מעקב מוחשי אחר מחירי המוצרים עבור הצרכנים. מדובר בכלי נוסף וחשוב לעידוד צרכנות נבונה".

משרד הכלכלה והתעשייה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה גיבשו בנובמבר האחרון סל מוצרים המבוסס על מתודולוגיה סדורה לבחירת המוצרים הנכללים בסל. המתודולוגיה כולל קריטריונים אשר הובילו לבחירת 68 מוצרים אשר מאופיינים בהיותם שכיחים בקרב משקי הבית בישראל, תוך מיקוד במוצרים הנצרכים על ידי כלל החמישונים ומהווים מוצרי בסיס בקרב מרבית משקי הבית בישראל.

בנוסף, הסל מורכב ממוצרים הנמכרים לאורך כל ימות השנה. המוצרים בסל הינם מוצרים נבחרים ונועדו לאפשר מיקוד, ולפיכך אינם כוללים את כלל מוצרי הצריכה הנרכשים על ידי משקי הבית.


הסל כולל מוצרים מהקטגוריות הבאות: חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, ביצים, מזון יבש, פירות וירקות, ומוצרי טואלטיקה וניקיון. המחיר המפורסם הינו העלות הכוללת של רכישת סל המוצרים הכולל יחידה אחת מכל מוצר.

העלות הכוללת של הסל בחודש נובמבר 2018 עמדה על 1,106 שקלים וירדה לרמה של 1,095 שקלים בחודש מאי 2019. במידה והשינוי בסל היה זהה לשינוי במדדי המחירים לצרכן לפי הקטגוריות השונות, הייתה עומדת עלות הסל במאי 2019 על 1,129 שקלים, קרי עלות הגבוהה ב-34 שקלים מעלות הסל בפועל.

ברמת הקטגוריות הנכללות בסל נרשמו התוצאות הבאות:
הקטגוריה שהציגה את ירידת המחירים המשמעותית ביותר בסל היא בקטגוריית הטואלטיקה והניקיון עם ירידה בשיעור של 4.3% - סך עלות מוצרי הקטגוריה עמדו בנובמבר 2018 על 341 שקלים, לעומת 326.5 שקלים במאי 2019. ירידה זו בולטת בעיקר על רקע העלייה במדד המחירים הכולל של מוצרי רחצה וקוסמטיקה אשר עלה באותה תקופה ב-4.7%.


ירידה של 2.6% במוצרי הלחם בסל ביחס לירידה של 0.8% בלבד במדד מחירי הלחם. יש להדגיש כי חלק מהמוצרים בקטגוריה זו נתונים בפיקוח על מחירם.


ירידת מחירים בקטגוריות מוצרי הבשר והדגים בסל הנבחר בשיעור ממוצע של 0.4%, בעוד שהמדד הכולל של בשר, דגים ומוצריו עלה ב1.6% באותה תקופה.


קטגוריית הירקות והפירות הנה הקטגוריה היחידה בה נרשמה עליית מחירים ביחס לנובמבר, עליית המחירים של המוצרים בסל עומדת בממוצע על 10.6%, ביחס לעליה של 4.4% מדד פירות וירקות. העלייה נובעת בעיקרה מהתייקרות משמעותית של 76% במחירי הבננות ו-50% במחירי הפלפל.


המוצרים שהציגו ירידה משמעותית של מעל 5% במחיר הינם: בצל יבש, נוזל לניקוי רצפה, סכיני גילוח, כרוב לבן, פיתות, בשר טחון, שקיות לאשפה, מגבונים לחים, רסק עגבניות ותחליפי חלב לתינוקות.
המוצרים שהציגו עליה משמעותית של מעל 5% במחיר הינם: חזה עוף, לחמניות, נוזל לכלים, דג אמנון, תפוח אדמה, יין אדום, תפוחי עץ גרני סמית, אבקת כביסה ופלפל אדום.

סל המוצרים הנבחר גובש במטרה להוות כלי מעקב ובקרה על מוצרי הצריכה המשמעותיים וכן להציב זרקור על מגמות הדורשות העמקה ובחינת יוקר המחייה.

הכלי מהווה בסיס להשוואות חודשיות שעורך ומפרסם משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף המועצה לצרכנות בין הרשתות הקמעונאיות הגדולות. השוואות אלו המתמקדות במוצרים ספציפיים, מצביעות על ירידת מחירים של כ-3% בכלל הרשתות וכ-6% ברשתות הדיסקאונט (נכון ליוני 2019).

הבהרות:
בהתאם למתודולוגיה המקצועית, עודכנו מחירי המוצרים הבאים באופן גורף ממועד השקת הסל:
מחירי תפוחי עץ גרני סמית ובננות בחודש נובמבר 2018 בהתאם ללוח 4.6 של הלמ"ס.
בחינת שכיחות הצריכה של המוצרים בסל, הובילה להשתנות המוצרים הנבחרים בקטגוריות הבאות: עוגיות, שוקולד מריר, מרכך כביסה ואבקת כביסה (בהתאם לכך עודכנו המחירים שפורסמו בנובמבר 2018).טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il