חברת דירוג האשראי S&P העלתה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של "AA-" עם תחזית "יציבה" - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסהחברת דירוג האשראי S&P העלתה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של "AA-" עם תחזית "יציבה"


משרד האוצר
שר האוצר, מר משה כחלון התייחס להעלאת הדירוג ואמר: "בשלוש השנים האחרונות הכלכלה הישראלית נסקה והגיעה לנתוני המאקרו הטובים בתולדותיה

כחלון: "רגע היסטורי עבור כלכלת ישראל"


שר האוצר, מר משה כחלון התייחס להעלאת הדירוג ואמר: "בשלוש השנים האחרונות הכלכלה הישראלית נסקה והגיעה לנתוני המאקרו הטובים בתולדותיה. האמון שמביעים בנו הגופים הכלכליים החזקים בעולם מאפשר לנו להמשיך ולהצמיח את המשק ובעזרת פירות הצמיחה לקיים מדיניות של צמצום פערים חברתיים וחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות. העלאת הדירוג לרמה של AA- תחסוך לנו הוצאות מימון של מיליארדי שקלים אותם נפנה עבור המשרדים החברתיים - הבריאות, החינוך והרווחה. נמשיך להוביל מדיניות כלכלית וחברתית נטולת פניות, ממלכתית ואחראית שרואה את האזרח הישראלי במרכז".


החשב הכללי, רוני חזקיהו: "העלאת הדירוג של מדינת ישראל לרמה"AA-" הגבוהה ביותר אי פעם משקפת את הכרת הגופים הכלכליים הבינלאומיים בחוזקה של כלכלת ישראל ומדגישה את החשיבות בקידום מדיניות המעודדת צמיחה תוך שמירה על משמעת פיסקלית"


חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P פרסמה היום (ו' 03/08/2018) כי העלתה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של AA- עם תחזית 'יציבה'. מדובר בפעולת דירוג ראשונה מאז ביקורם השנתי של נציגי החברה בישראל, שהתקיים בחודש יולי האחרון. ההודעה של חברת הדירוג משלימה תקופה של שנה בה תחזית הדירוג עמדה על 'חיובית'. כזכור לפי כשבועיים חברת הדירוג Moody's עדכנה את תחזית הדירוג של המדינה ל'חיובית'.

העלאת הדירוג מכניסה את מדינת ישראל לרשימה מצומצמת של מדינות בדירוג אשראי "במשפחת ה- "AA, וממקמת את ישראל מעל מדינות רבות כמו סין, יפן, צ'ילה ואחרות. הדירוג הנוכחי הינו הגבוה ביותר של מדינת ישראל אי פעם מאז החלה להיות מדורגת ומהווה עדות נוספת לחוזקה של כלכלת ישראל ולחשיבות שבשמירה על המשמעת הפיסקלית.

בהודעה לעיתונות שפרסמה היום החברה, צוין שהעלאת הדירוג באה על רקע שיפור במדיניות הפיסקלית של ממשלת ישראל, אשר לצד ביצועים כלכליים חזקים במיוחד, הביאו לירידה ניכרת ביחס החוב הממשלתי נטו לתוצר בשנים האחרונות. נציגי חברת הדירוג מדגישים את חוזקות הליבה של דירוג האשראי של ישראל, כגון: כלכלה מגוונת, מודרנית ומשגשגת, חשבונות חיצוניים חזקים, משמעת פיסקלית ומסגרת מוניטרית גמישה.

בחברת S&P מעריכים כי כלכלת ישראל תצמח בשיעור ממוצע של כ-3.3% בשנים 2018-2021, כאשר הצמיחה תנבע מצריכה פרטית, המשך פעילות השקעות של תאגידים וכן ביצועים חזקים בתחום יצוא השירותים. בדוח מצוין כי הצמיחה החזויה הינה מעל לביצועים הכלכליים האיתנים של ישראל מאז המשבר הפיננסי העולמי שהחל ב-2008. באופן ספציפי, התוצר במונחי דולר גדל ביותר מ-50% בהשוואה לשנת 2010 ושיעור האבטלה נמצא בשפל היסטורי.

בהודעת החברה מצוין כי למרות הפוליטיקה המקומית המפולגת, הקואליציה העבירה בהצלחה את התקציב הדו-שנתי לשנים 2017-2018, ואת התקציב לשנת 2019. יתרה מכך, במהלך השנים האחרונות האנליסטים רואים מחויבות גוברת למשמעת פיסקלית, יחד עם עמידת הממשלה ביעדים התקציביים שלה, במיוחד ע"י ציות לכללים הפיסקליים. כמו כן, מודגשת החשיבות של הסכם ההוצאות הרב שנתי עם משרד הביטחון, מקור לגידול בהוצאות בשנים הקודמות.

נציגי החברה מציינים כי המבנה המגוון של הקואליציה עלול להגביל את יכולת הממשלה לטפל בסוגיות מבניות ארוכות טווח של המשק והחברה, כגון עודף בירוקרטיה, פערי תשתיות, השתתפות של אוכלוסיות חלשות בשוק העבודה, כישורים ירודים של קבוצות מסוימות בחברה וסוגיות הקשורות לשוק הדיור. האנליסטים צופים המשך בהבדלי הגישות בין ארה"ב לבעלי עניין אחרים (בעיקר האיחוד האירופי) בנוגע לתהליך השלום עם הרשות הפלסטינית, במיוחד לאחר החלטת הממשל האמריקאי על העברת השגרירות לירושלים. כמו כן, הם מציינים כי הסיכונים הגיאופוליטיים הביטחוניים, על אף שעודם גבוהים, התמתנו במידת מה.

בדוח מצוין כי הסבירות להיחלשות פיסקלית מהותית פחתה. זאת מכיוון שהצמיחה הכלכלית האיתנה אמורה לאפשר לממשלה לפצות על קיצוצי המיסים האחרונים וכן להכיל לחצים להוצאות בתחומים שונים. האנליסטים מאמינים כי הצעות מהותיות להגדלת הוצאות, למשל אלו הקשורות למטרה המוצהרת של שיפור התשתיות הציבוריות, ככל הנראה לא יפגעו ביציבות הפיסקלית, זאת בעיקר הודות להפגנת מחויבות המדינה ולקונצנזוס הפוליטי הקיים כלפי הגבלת החוב הציבורי.

עוד מצוין בדוח כי ביצועי יצוא חזקים ופיתוח מתמשך של מאגרי הגז הטבעי בחופי ישראל תורמים למעמדה החיצוני של מדינת ישראל. המאזן החיצוני של ישראל ממשיך להתחזק ומעמדה של המדינה כמלווה נטו מול העולם מתגבר. מחירי הדיור מצוינים כאחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי.

חברת S&P מציינת כי פעולת דירוג חיובית נוספת עשויה לנבוע מביצועים פיסקליים חזקים, אך סבירות זו נמוכה כיום. לחילופין, היחלשות של הביצועים הכלכליים או הפיסקליים, כמו גם התגברות משמעותית בסיכונים הביטחוניים עלולים לפגוע בדירוג האשראי של ישראל.טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: רח' היצירה 19 רחובות  |  08-9361736  |  info@talniri.co.il