TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

הבורסה לניירות ערך מדווחת על התוצאות הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2021

מערכת טלנירי | 22/3, 09:42
הבורסה מסכמת שנת שיא בכל הפרמטרים עם גידול של 23% ברווח הנקי . הבורסה תחלק דיבידנד העומד על כ- 50% מהרווח, בסך של כ- 22.7 מיליון ש"ח. תבצע רכישה עצמית של עד כ- 100 מיליון₪

אינרום מסכמת את שנת 2021 עם הכנסות של מעל מיליארד ש"ח

מערכת טלנירי | 21/3, 09:41
וצמיחה של כ-10% לעומת השנה המקבילההסיכונים בתיקי המוסדיים עולים.


מיטב דש
סביבת האינפלציה במשק ממשיכה להתרחב. תחזית האינפלציה נותרה על 2.2%. סקירה מאקרו שבועית אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש
עיקרי הדברים
סביבת האינפלציה במשק ממשיכה להתרחב. תחזית האינפלציה נותרה על 2.2%.
הרכישות החוזרות של אג"ח ע"י משרד האוצר יחד עם המשך הרכישות ע"י בנק ישראל ופדיון ענק בחודש נובמבר מייצרים לחצים לירידת תשואות. אולם, מנגד הריבית והאינפלציה צפויות לפעול לעליית תשואות. בסה"כ, כיוון התשואות לעלייה.
הסיכונים בתיקי המוסדיים עולים.
ההתפתחויות האחרונות והנתונים המתפרסמים בעולם ובארה"ב ממשיכים להחליש טיעון לאינפלציה "טרנזיטורית".
החוזים על ריבית ה-FED כבר מגלמים חמש העלאות ריבית עד סוף 2023.
להערכתנו, הסיכון לעלייה באינפלציה באירופה אף גבוה יותר מאשר בארה"ב.
תגובת שוק האג"ח האמריקאי לעלייה בציפיות הריבית מעידה שה-FED עדיין לא "מאחורי העקום".
עליות שערים בשוק המניות האמריקאי תוך עליית ציפיות ריבית משקפות שהוא יוכל להתמודד עם ריבית עולה, במידה ותהיה מבוקרת תוך המשך צמיחת המשק.

המלצות מרכזיות
חשיפה למניות: בינונית
מח"מ האג"ח: בינוני\קצר
דירוג אג"ח בקונצרניות: AA

דגשים:
אנו ממליצים להפחית בהדרגה חשיפת יתר משמעותית לאפיק הצמוד.
אנו ממליצים לקצר מח"מ התיק.

ישראל.
סביבת האינפלציה ממשיכה להתגבר
מדד המחירים עלה בספטמבר ב-0.2% לעומת התחזית שלנו לעלייה של 0.3%. המדד ללא אנרגיה עלה ב-0.3%.
הסעיף העיקרי שהפתיע הייתה ירידה של 1.5% במחיר הלבשה והנעלה, החדה ביותר בחודש ספטמבר מאז 2010. סעיף זה ירד בשנה האחרונה ב-3.7%. בארה"ב, גרמניה, בריטניה, ואף ביפן סעיף ההלבשה עלה בין 1% ל-3.5%. בקנדה השינוי היה סביב אפס (תרשים 1). קשה "להאשים" את השקל בניתוק כל כך חד במחירי ההלבשה בישראל כי המטבע האנגלי והקנדי התחזקו יותר מהשקל ביחס לדולר האמריקאי. חוץ מזה, בסעיף ריהוט וציוד לבית, שגם הוא כולל בעיקר מוצרים מיובאים, ישראל לא נראית חריגה (תרשים 2). לא ברור מדוע התפתחות מחירי ההלבשה בישראל היו כל כך חריגים. גם מחירי הנופש ירדו בספטמבר יותר ממה שהנחנו בתחזית.

תרשים 1


מקור: הלמס, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 2
קצב האינפלציה עלה ל-2.5%, הגבוה ביותר מאז 2011 (תרשים 4). בניכוי העונתיות, קצב האינפלציה בחודשים יוני-ספטמבר עלה ל-3.0% במונחים שנתיים. כמעט בכל החודשים מתחילת השנה מדדי המחירים (ללא אנרגיה) היו גבוהים מהממוצע בשנים 2015-19. בחודש ספטמבר הפער היה גדול במיוחד בין עלייה של 0.3% השנה לעומת ירידה ממוצעת של כ-0.1% בשנים 2015-19 (תרשים 3).

תרשים 3


מקור: הלמס, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 4עליות מחירים מתפרסות על סעיפים רבים. משקל הסעיפים שמחיריהם עלו במדד חודשי הגיע לרמה הגבוהה בעשור (תרשים 5). מתגבר קצב עליית מחירים בסעיפי המזון, אחזקת דירה, הריהוט וציוד, הבריאות והתרבות.
קצב עליית סעיף הדיור נותר 1.8%, כמו בחודש הקודם. להערכתנו, קצב עליית שכר דירה יתגבר בשנה הקרובה ל-2.5%-3.0% בהשפעת עלייה במחירי הדירות שהגיע לקצב של 9.2%, הגבוה מאז 2013.

תרשים 5


מקור: הלמס, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 6
אנו מעריכים שקצב האינפלציה ימשיך לעלות בחודשים הקרובים ויגיע קרוב ל-3% לקראת סוף השנה. האינפלציה תושפע מהמשך עלייה במדדי המחירים ליצרן ומדדי מחירי היבוא בעולם שממשיכים לזנק (תרשים 7). מדדים אלו עדיין לא מגלמים השפעות משבר האנרגיה שפרץ לאחרונה, כמו גם את הזינוק שחל לאחרונה במחירי המתכות. מלבד המוצרים המיובאים, מתגברת עלייה של מדד מחירי השירותים שמשקף את הכוחות האינפלציוניים הפנימיים (תרשים 6).
אנו מעריכים שמדד חודש אוקטובר יעלה ב-0.4%, בעיקר בהשפעת התייקרות עונתית של סעיף ההלבשה והמשך עלייה במחירי המזון. מדד נובמבר צפוי לרדת ב-0.2% ודצמבר לעלות ב-0.2%. ההתייקרות הצפויה במחירי החשמל עקב עליית מחירים של סל הדלקים, כפי שמעריכה מחלקת המחקר שלנו, צפויה להוסיף כ-0.1% לאינפלציה בתחילת 2022.
התחזית לעלייה באינפלציה ב-12 החודשים הבאים נותרה ללא שינוי ברמה של 2.2%.

תרשים 7


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 8מדד אמון הצרכנים משקף שהמצב הכלכלי של משקי בית די טוב
מדד אמון הצרכנים בישראל עלה בחודש ספטמבר. משקל משקי בית שמדווחים בסקר שהם "לא סוגרים את החודש" (נמצאים בחובות) ירד לרמות שהיו לפני המגפה, לעומת העלייה במשקל משקי בית שמצליחים לחסוך (תרשים 9). שיפור בביטחון הצרכנים בא לידי ביטוי גם בעלייה במשקל משקי בית שמתכוונים להגדיל כמות רכישות גדולות בשנה הקרובה (תרשים 10).

תרשים 9


מקור: הלמס, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 10
בחודשיים הקרובים צפוי קיטון משמעותי בהיצע אג"ח ממשלתיות
הגירעון התקציבי של הממשלה ירד בספטמבר ל-7.4% תמ"ג. הגירעון בסוף השנה צפוי להיות נמוך מהתחזית של בנק ישראל העומדת על 6.4% .
בקופת משרד האוצר הצטבר מעל 70 מיליארד ₪, בהשוואה לרמות של כ-30 מיליארד ₪ שהיו לפני המשבר (תרשים 12). בנסיבות הנוכחיות לא נחוץ להחזיק יתרות כל כך גבוהות. כדי להקטין אותן, האוצר בחר לקנות בחזרה את האג"ח עם קופונים גבוהים במקום לצמצם עוד יותר את הגיוסים.
האוצר צפוי להמשיך Buyback גם בחודשים הקרובים במקביל לרכישות של בנק ישראל שיהיו גם בנובמבר. לפיכך, בחודשים אלה הם ירכשו יחד אג"ח בהיקף כולל של כ-6-7 מיליארד ₪ מדי חודש. אם נוסיף לזה את הפדיון של קרוב ל-20 מיליארד ₪ באג"ח השקליות בחודש נובמבר, נגיע למסקנה ששוק האג"ח מקבל כאן תמיכה משמעותית.

תרשים 11


מקור: משרד האוצר, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 12מה מבשרים המסרים הסותרים של שוק האג"ח?
ההתפתחויות בשוק האג"ח המקומי היו די מבלבלות בשבוע האחרון:
מצד אחד, מחירי האג"ח בריבית משתנה זינקו בחדות. מחיר האג"ח ל-2030 עלה כמעט ב-0.7% בשבוע (תרשים 14). במקביל, ציפיות האינפלציה המשיכו לעלות במהירות. התפתחויות אלה משקפות כיוון "נצי" של השוק ביחס למדיניותו של בנק ישראל.
מנגד, תשואות האג"ח השקליות ירדו, במיוחד ל-5 שנים ב-0.12% בשבוע, תוך ירידה חדה בתלילות 2Y/5Y. הנפקת אג"ח ממשלתיות שהייתה בשבוע שעבר זכתה ליחס כיסוי של 6.1, הגבוה מאז מאי 2020. זה לגמרי "יוני".
איך מתחברים המסרים הסותרים הללו?
להערכתנו, הירידה בתשואות האג"ח אינה קשורה לציפיות ריבית, אלא לירידת התשואות בעולם ולירידה בהיצע האג"ח בשוק הממשלתי הסחיר, עליה הרחבנו בפרק הקודם. הוכחה נוספת לכך היא היציבות בריביות IRS שהובילה להתרחבות חדה במרווחי Asset Swap (תרשים 13).
אנו מעריכים שבנק ישראל יעלה ריבית לפחות בשנה הקרובה בהשפעה של עלייה באינפלציה והידוק מדיניות ע"י הבנקים המרכזיים האחרים.
יחד עם זאת, בציפיות האינפלציה הנוכחיות של כ-2.6%-2.7% לטווחים בינוניים, יחס סיכוי-סיכון באג"ח הצמודות, בייחוד הבינוניות, כבר לא מעניק להן יתרון ברור על פני האג"ח השקליות.
שורה תחתונה: אנו ממליצים לקצר מח"מ התיק למח"מ קצר-בינוני ולצמצם חשיפה לאג"ח הצמודות עד לחשיפה קלה לטובת הצמודים.

תרשים 13


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 14
לא רק עלייה ברכיב המנייתי הגדילה סיכון בתיקי המוסדיים
מהנתונים שפרסם בנק ישראל משתקפת בחודשים האחרונים בלימה במגמת עלייה של חשיפת המשקיעים המוסדיים לנכסים זרים, לאחר עלייה מהירה מאמצע שנה שעברה. במקביל, המוסדיים המשיכו בחודשים האחרונים להקטין חשיפה למט"ח מ-18.6% בחודש אפריל ל-17.6% (תרשים 15).
סיכון התיקים ל"טלטלות" רציניות בשווקים עלה לא רק בגלל עלייה משמעותית בחשיפה למניות לאחר משבר הקורונה, אלא גם שתי התפתחויות נוספות:
חלקו של התיק שמושקע בנכסים זרים ומגודר מטבע עלה מ-12% לפני המשבר ל-17% היום (תרשים 16). הוא לא ייהנה מהגנה של פיחות השקל שחל כאשר מתרחשות ירידות חדות בשווקים.
חשיפת התיקים לנכסים זרים באמצעות הנגזרים שגרמה לבהלת נזילות במרץ 2020 ודחפה לפיחות חד של השקל עלתה מ-5.6% ערב המשבר ל-7.6% היום (תרשים 16).

תרשים 15


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 16
עולם.
התזה של אינפלציה טרזיטורית מאבדת אחיזה במציאות

הנתונים האחרונים ממשיכים להקטין סבירות לכך שהאינפלציה בארה"ב (ולא רק בה) תיעלם לבד תוך פרק זמן קצר:
קצב האינפלציה בארה"ב לא יורד כאשר תרומת הסעיפים שעלו באופן חריג לאחר פתיחת המשק מתחלפת בפריסה רחבה הרבה יותר של עליות מחירים. בחודשיים האחרונים משקל הסעיפים שעלו מעל המדד הכללי עלה ל-75% לעומת 20%-25% בחודשים אפריל-יוני (תרשים 18). ניכרת עלייה בקצב השינוי של הסעיף החציוני במדד (תרשים 17).

תרשים 17


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 18מדד המחירים ליצרן עלה אומנם פחות מהתחזית, אך הקצב השנתי המשיך להתגבר. נציין שגם במדד המחירים ליצרן עולים לא רק מחירי המוצרים, אלא גם השירותים, מה שמצביע על עליות מחירים יותר רחבות (תרשים 19).
מדד מחירי הסחורות לתעשייה CRB עלה לשיא כל הזמנים (תרשים 20). עליית מדד מחירי האנרגיה ביותר מ-20% מתחילת ספטמבר נמצאת בזרקור, אך גם מדד מחירי המתכות עלה מתחילת אוקטובר בכ-15%.

תרשים 19


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 20
גם הנתונים המתייחסים לשוק העבודה ממשיכים להצביע על לחצים מתגברים לעליית מחירים. סקר העסקים הקטנים בארה"ב משקף בחודש האחרון המשך התגברות קשיים שקשורים לגיוס עובדים ועלייה חדה ברכיב שמייצג עלויות כוח העבודה (תרשים 21). גם ב-Atlanta FED Wage Growth Tracker, שמנטרל את השינוי בתמהיל העובדים, עלה השכר החציוני בחודש ספטמבר לקצב של 4.2%, השיעור הגבוה מאז 2007 (תרשים 22).
ציפיות האינפלציה לשנה במדד הסנטימנט הצרכני של אוניברסיטת מישיגן עלו ל-4.8%, הגבוהות מאז 2008. הציפיות לטווחים של 5-10 שנים דווקא ירדו מ-3.0% ל-2.8%.
ציפיות האינפלציה הגלומות בשוק עלו בחדות והגיעו ל-2.94% באג"ח ול-3.25% בשוק OTC בטווח של שנתיים ול-2.56% ו-2.78% בהתאמה ל-10 שנים.

תרשים 21


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 22
ציפיות לעליית ריבית ה-FED עלו במהירות
ההתפתחויות האחרונות שכנעו את המשקיעים שה-FED עומד לעלות ריבית הרבה יותר מהר. החוזים מגלמים כבר שתי העלאות ריבית ב-2022 ועוד כ-3 ב-2023 (תרשים 23) יותר מ-DOT's של ה-FED.
בשוק האג"ח נרשמה בשבוע האחרון השתטחות עקום התשואות תוך עלייה בתשואות לשנתיים ול-5 שנים וירידה ב-10 ו-30 שנה שמרמזת שהשוק מאמין ביכולתו של ה-FED לרסן את האינפלציה מבלי לגרום לזינוק בתשואות הארוכות.
אולם, אם ה-FED ימשיך להיות "מאחורי העקום", במיוחד אם קצב האינפלציה יחזור לעלות, אמינותו עלולה לעמוד בסימן שאלה. לאחר זינוק במחירי האנרגיה והמתכות והתגברות לחצים בשוק העבודה, תסריט זה אפשרי.
הסיכון לעליית התשואות באירופה עוד יותר גדול. שינוי בקצב האינפלציה באירופה מתחילת השנה היה כמעט כמו בארה"ב, כאשר בחודשים האחרונים הוא אף התגבר (תרשים 24). הסיכון האינפלציוני באירופה מתגבר עקב משבר האנרגיה שהנו חמור שם יותר מאשר בארה"ב. כמו כן, עלייה במחירי האנרגיה והמתכות אינה מלווה בהתחזקות האירו, כפי שהיה בעבר, מה שמגביר עוד יותר את הסיכון לאינפלציה.
שורה תחתונה: אנו מעריכים שכיוון התשואות הארוכות בארה"ב ובמיוחד באירופה כלפי מעלה.

תרשים 23


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 24
סימן חיובי – שוק המניות לא נבהל מעליית ריבית ה-FED
מספר סיבות תרמו לעליות שערים בשוק המניות:
המשך ירידה בתחלואה בארה"ב, אסיה ומרבית המדינות באירופה מבשר על סיום אפשרי של המגפה.
תחילת עונת הדוחות בארה"ב שהייתה בסה"כ חיובית.
כפי שכבר ציינו באחת הסקירות הקודמות, המרחק של S&P500 מהשיא (כ-1.4%) אינו משקף מצבן של רוב החברות הכלולות במדד. גם אחרי העליות בשבוע האחרון, 81% מהחברות נמצאות במרחק יותר גדול מהשיא מהמדד עצמו, כאשר המרחק הממוצע עומד על כ-9.3%.
תגברות קצב עלייה של מדד המחירים ליצרן מביאה בשורה חיובית לרווחיות החברות. לאורך שנים קיים קשר הדוק בין השינוי במדד המחירים ליצרן (מחירי המכירה של החברות) לבין רווחיות החברות במדד S&P 500 (תרשים 25).
אולי הנקודה החיובית החשובה ביותר היא שעליות בשוק המניות התרחשו במקביל לעלייה משמעותית בציפיות לריבית ה-FED. התפתחות זו מבשרת ששוק המניות לא נרתע מאפשרות של עליית ריבית, כל עוד היא מבוקרת ומתרחשת בד בבד עם המשך שיפור בצמיחת המשק.
שורה תחתונה: אנו ממליצים על חשיפה בינונית לאפיק המנייתי. בארה"ב אנו ממשיכים להמליץ להתמקד בהשקעה בחברות שעיקר פעילותן מוטה למשק האמריקאי.

תרשים 25


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'


טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il