סקירה שבועית מאקרו ושווקים - אלכס זבז'ינסקי - טלנירי


TLV  |  LDN  |  NY
 
מסחר בבורסה בורסה מסחר בבורסה תחרות המשקיעים מסחר בבורסה

העמלות שלנו

העמלות שלנו

חדשות

אור ירוק לבניית 3,000 יחידות דיור במתחם האלף בראשון לציון‎

מערכת טלנירי | 5/1, 09:53
בקרוב אלפי בעלי קרקעות פרטיות יוכלו להתחיל ולממש את זכיותיהם במתחם

הותר לפרסום: עו"ד דורון לוי חשוד כי סייע לאחים דיין

מערכת טלנירי | 28/12, 09:14
להציג מצגי שווא ולהתחמק מתשלום מסים בסך של למעלה מ-180 מיליון אירוסקירה שבועית מאקרו ושווקים - אלכס זבז'ינסקי


אלכס זבזינסקי כלכלן ראשי מיטב דש צלם רמי זרנגר
גובה ההחזר במשכנתאות חדשות בישראל עלה בחדות בחודשים האחרונים, תוך עלייה במינוף הרכישות. לעומת זאת, ההון העצמי של נוטלי המשכנתאות ממשיך להיות יציב. התחלואה במדינות המתפתחות באסיה גורמת לעצירת פעילות בתעשייה, מה שעלול להוסיף קשיים לשרשרת ההספקה ולחצים לעליית מחירים

עיקרי הדברים
עלייה בתחלואה בינתיים לא מורגשת בנתוני הפעילות בישראל.
ביטול תשלומי חל"ת בישראל גרם לירידה בשיעור האבטלה הרחב. בארה"ב לא ניכר שביטול חלק מהתשלומים למובטלים בחלק מהמדינות הוביל לאפקט דומה.
גובה ההחזר במשכנתאות חדשות בישראל עלה בחדות בחודשים האחרונים, תוך עלייה במינוף הרכישות. לעומת זאת, ההון העצמי של נוטלי המשכנתאות ממשיך להיות יציב.
יתרת הפיגורים בהחזרי המשכנתאות ממשיכה לרדת, אך יתרת המשכנתאות שההחזר בגינן נדחה עדיין גבוהה.
הקורלציה בין שוק האג"ח המקומי לאמריקאי כמעט נעלמה בעת ירידת התשואות בארה"ב, אך היא צפויה לחזור אם וכאשר התשואות יעלו.
מדדי מנהלי הרכש בארה"ב ובאירופה מצביעים על המשך התרחבות בפעילות בחודש יולי.
התחלואה במדינות המתפתחות באסיה גורמת לעצירת פעילות בתעשייה, מה שעלול להוסיף קשיים לשרשרת ההספקה ולחצים לעליית מחירים.
הרגולטורים בסין ממשיכים לפגוע בשוק המניות.
קבוצת המשקיעים שכוללת קרנות גידור הפכה לדומיננטית בהשתתפות בהנפקות אג"ח של ממשלת ארה"ב. מצב זה מעלה סיכון לשוק אם וכאשר ה-FED ייסוג מהרכישות.

דגשים:
אנו ממליצים להוריד חשיפה לשוק המניות לחשיפה בינונית.
אנו ממליצים להקטין חשיפה לשוק המניות הסיני מבלי להוריד חשיפה למדינות אסיה אחרות.
אנו ממליצים על הטיה לאפיק הצמוד בתיק האג"ח.

ישראל.
נתונים כלכליים

בינתיים, קשה לזהות פגיעה משמעותית בפעילות המשק כתוצאה מעלייה בתחלואה. נראה, שמגמת שיפור בהוצאות בכרטיסי אשראי על מסעדות, בתי מלון ושירותי פנאי לא השתנתה (תרשים 1). לפי מדד הניידות של גוגל, נרשמה אומנם ירידה מסוימת בתנועה למקומות עבודה, אך לא למקומות מסחר ובילוי (תרשים 2).

תרשים 1


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 2קשה לכמת בשלב זה את השפעת הרפורמות שהוצעו ע"י הממשלה שנועדו בין היתר להוזיל יוקר המחייה (אימוץ תקינה אירופאית למוצרים מיובאים, רפורמה במערך הכשרות, רפורמה בחקלאות). ניתן לציין שאילו מחירי הפירות וירקות בעשור האחרון היו עולים בקצב של מדד המחירים הכללי עדיין כמעט לא הייתה השפעה על האינפלציה. הפער בין שיעור העלייה השנתי במדד הכללי לבין המדד ללא הפירות והירקות עמד בממוצע על כ-0.03% בלבד (תרשים 3).
שינוי הכללים של קבלת דמי החל"ת הביא לירידה משמעותית בשיעור האבטלה הרחב במשק. שיעור האבטלה המצומצם אומנם עלה בין המחצית הראשונה לשנייה של יוני מ-5.5% ל-5.6% אך שיעור החל"תים ירד מ-1.4% ל-1.0% ושיעור העובדים שלא מחפשים עבודה אשר פוטרו בגלל סגירת מקום עבודה בתקופת הקורונה ירד מ-2.6% ל-2.2% (תרשים 4).

תרשים 3


מקור: הלמס, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 4מה ניתן ללמוד מנתוני המשכנתאות על מצבו של שוק הדיור?
מינוף עלה - סכום המשכנתא הממוצעת עלה מכ-710 אלף ₪ בסוף 2019 לכ-930 אלף ₪ בחודש יוני השנה (תרשים 5) תוך עלייה ברכישות ממונפות יותר. משקל ההלוואות עם LTV (שווי הלוואה ביחס לשווי דירה) גבוה מ-60% הגיע לכ-45% מכל המשכנתאות לעומת כ-30% לפני מספר שנים (תרשים 6)

תרשים 5


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 6עלייה חדה בגובה ההחזר - גידול בגודל המשכנתא הממוצעת העלה גובה ההחזר עליה מכ-3500 ש"ח בדצמבר 2019 לכ-4300 ₪ ביוני 2021, גידול של כ- 22% תוך שנה וחצי (תרשים 7). עלייה חדה בגובה ההחזר עלול לסמן ירידה בנגישות לרכישת דירה של בעלי הכנסות נמוכות יחסית לעומת מצבם לפני המשבר. לא רק שהם נפגעו יותר בשוק העבודה במהלך המשבר, אלא שגם "חלום הדירה" שלהם התרחק במהירות.

תרשים 7


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'

הון עצמי של רוכשי הדירות לא השתנה בשנים האחרונות - מנתוני המשכנתא הממוצעת לעומת השווי הממוצע של הנכס הנרכש (ניתן לקבל הערכה עליו מנתוני בנק ישראל) אפשר לחשב שמאז 2016 ההון עצמי הממוצע של נוטלי המשכנתאות לא השתנה ועמד על כ-1.4 מיליון ₪ (תרשים 8), זאת למרות עלייה משמעותית במחירי הדירות. זה מסביר את העלייה הכל כך חדה במינוף העסקאות (LTV) (תרשים 6).
ירידה בריבית ועלייה בתקופת המשכנתא מאפשרות רכישות ממונפות יותר - בהינתן הון עצמי קבוע ונוכח המגבלה של היחס בין החזר המשכנתא לגובה הכנסה של הלווים, לקיחת הלוואות גדולות יותר התאפשרה בזכות עלייה באורך ההלוואות מכ-20 לכ-23 שנים בממוצע בחמש השנים האחרונות וירידה משמעותית בריבית על המשכנתאות (תרשים 9). מצב זה משקף שחשיפת שוק הדיור לסיכון של עלייה באינפלציה ועלייה בריבית גדול במיוחד בעת זו.

תרשים 8


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 9פיגורים מאוד נמוכים, אך המשכנתאות בדחייה עדיין מאוד גבוהות - הפיגורים בהחזרי המשכנתאות כאחוז מסך יתרת המשכנתאות עומד על כ-0.6%, הרמה הנמוכה ביותר אי פעם לאחר ירידה חדה בתקופת המשבר (תרשים 10). אולם, מעל 13 מיליארד ₪ מהמשכנתאות, שמהוות כ-3.1% מסך יתרת המשכנתאות, עדיין נמצאים בדחיית תשלום (תרשים 11). לא ברור מתי הבנקים יחליטו לבצע הפרשות בגין ההלוואות הנדחות ובאיזה היקפים.

תרשים 10


מקור: בנק ישראל, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 11
עולם.
התעשייה בעולם ממשיכה להתרחב בחודש יולי. הצמיחה במגזר השירותים מעט התמתנה

לפי מדדי מנהלי הרכש (PMI) לחודש יולי, לא חל שינוי משמעותי בפעילות התעשייה באירופה שממשיכה להתרחב בקצב מהיר מאוד. במגזר השירותים נמשכת האצה בהתרחבות למרות התחלואה (תרשים 12-13).
בארה"ב מדד מנהלי הרכש בתעשייה המשיך להשתפר גם ביולי. לעומת זאת, במגזר השירותים נרשמה ירידה בחודשיים האחרונים, אך המדד עדיין הרבה מעל 50 ומצביע על התרחבות מהירה בתחום (תרשים 14).

תרשים 12


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 13אנחנו לא רוצים לקחת עבודה מאפידמולוגים, אך בגלל שהעניין קשור הדוק לכלכלה נציין בכל זאת שבבריטניה הסתמנה בשבוע האחרון ירידה במספר החולים (ממוצע שבועי). בגלי התחלואה הקודמים ירידה במספר החולים הייתה "אל חזור" (תרשים 15). אם בריטניה תצליח להיחלץ מהגל הנוכחי זאת תהיה בשורה גדולה, בטח לישראל.

תרשים 14


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 15ביטול דמי אבטלה לא גרם לירידה בתביעות בארה"ב
לפני כחודש החליטו כמחצית מהמדינות בארה"ב לבטל תשלום דמי אבטלה בסך של 300 דולר בשבוע ששולמו ע"י הממשלה הפדרלית בתקופת המגפה. בינתיים לא ניתן למצוא הבדלים מהותיים בין המדינות שביטלו תשלומים לאלה שלא. בשתי הקבוצות בכ-60% מהמדינות חלה ירידה בתביעות לעומת לפני חודש. לא היה הבדל ניכר גם בשיעור הירידה. יתכן שעדיין מוקדם להסיק מסקנות, אך ממצא זה לא תומך בינתיים בתחזיות הגורסת שסיום תשלומי דמי אבטלה מיוחדים בספטמבר יחזיר עובדים רבים לשוק העבודה ויפחית לחצים לעליית השכר.

התפשטות המגפה באסיה עלולה להחמיר קשיים בשרשרת ההספקה
קצב הגידול ביצוא ממרבית המדינות באסיה המשיך לעלות בחודש יוני (תרשים 16). אולם, מדדי הניידות של גוגל מצביעים על ירידה חדה בתנועת אנשים למקומות העבודה בשבועות האחרונים בווייטנאם, מלזיה ואינדונזיה בגלל התפשטות המגפה (תרשים 17). מדובר במרכזי תעשייה גדולים, במיוחד של מוצרי צריכה. ירידה בפעילות במדינות אלה עלולה לגרום להמשך ואף להעמקת שיבושים בשרשרת ההספקה וללחץ לעליית מחירים בחודשים הבאים.

תרשים 16


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 17


מקור: Our World in Data

משקיעים קמעונאים שוב ניצלו ירידה בשוק המניות לקניות
שוקי המניות חזרו להכות שיאים (S&P 500 ו-Nasdaq) אחרי ירידה חדה שנמשכה רק יום אחד. יתכן ועונת הדוחות, שהייתה בינתיים די טובה, תמכה בשוק המניות (תרשים 21), אך יתכן והסיבה למהפך נעוצה בפעילות המשקיעים הקמעונאים.
למרות שבסקר המשקיעים הפרטיים השבועי בארה"ב משקל "השורים" ירד לרמה הנמוכה מאז אוקטובר שנה שעברה (תרשים 18), לפי בלומברג שהתבסס על הנתונים של Vanda Research, המשקיעים שסוחרים בפלטפורמות אינטרנטיות הזרימו בשבוע האחרון סכומי שיא אל שוק המניות (תרשים 19). ניתן לראות שהפעילות של משקיעים אלה גדלה בערך פי-3 אחרי פרוץ המשבר. בעבר המשקיעים המוסדיים היו בדרך כלל הקונים בימי ירידות והקמעונאים דווקא מכרו.


תרשים 18


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 19


מקור: Bloomberg, Vanda Research

שוק המניות הסיני – זה כבר לא שוק
מדד Nasdaq Golden Dragon China ירד ביום שישי ב-8.5% לאחר הידיעה שהרשויות בסין הורו על הפיכת פלטפורמות אינטרנטיות העוסקות בתחום החינוך לגופים ללא מטרת רווח. למעט הירידה בשיא משבר הקורונה בתחילת 2020, זאת הירידה היומית החדה ביותר מאז משבר 2008 (תרשים 20). ההתפתחות האחרונה מתווספת לאירועים שהיו בחודשים האחרונים ומעלה סיכון של השקעה בסין מדרגה נוספת. אנו ממליצים להקטין משקל ההשקעות בסין מבלי להוריד חשיפה לשאר המדינות באסיה.

תרשים 20


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 21ה-FED לא צפוי להודיע על Tapering השבוע
למרות העלייה באינפלציה, הסיכוי שה-FED יודיע כבר בישיבתו השבוע על תחילת צמצום הרכישות לא גבוה להערכתנו. מרבית דוברי ה-FED שהתבטאו לאחרונה, כולל הנגיד, עדיין נשמעו "יוניים" מאוד. כנראה שיידרשו עוד חודש-חודשיים של אינפלציה גבוהה לפני שה-FED יכריז על נסיגה. יחד עם זאת, אם בכל זאת תהיה הפתעה, היא תהיה לכיוון "נצי".

ירידה בשורטיסטים באג"ח תקל על עליית תשואות
לפי סקר של JPMorgan בקרב לקוחותיו שפעילים בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב, משקל המשקיעים שנמצאים בפוזיציית שורט (יחסית לעמדה רגילה שלהם) ירד משיא של כ-50% לכ-35% בשבוע האחרון (תרשים 22). ניתן להעריך ששיעור כל כך גבוה של המשקיעים בפוזיציה הגנתית היה אחד המכשולים המשמעותיים שמנע מהתשואות לעלות.

תרשים 22


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'

מדוע ה-FED מתעקש להמשיך רכישות?
קבוצת המשקיעים המוגדרים Investment funds בהנפקות ממשלתיות בארה"ב, שכוללת קרנות גידור, קרנות נאמנות וקרנות כספיות לקחו בהנפקות האחרונות של האוצר האמריקאי קרוב ל-60% מסך ההנפקות, הרמה הגבוהה ביותר אי פעם. נציין שלפני עשור המשקל של קבוצה זו בהנפקות עמד על כ-20% בלבד. לעומת זאת, עושי שוק ראשיים ירדו מכ-60% לפני עשור לכ-25% בהנפקות האחרונות (תרשים 24).
הנקודה המעניינת והחשובה היא שקבוצת Investment funds, שבה קרנות גידור מהוות כנראה משקל עיקרי, קנתה בעשור האחרון יותר אג"ח בהנפקות כאשר התשואות ירדו ופחות בתקופות של עליית תשואות (תרשים 23 – שימו לב שהשינוי במשקל בגרף הנו על ציר הפוך). רק בשיא המשבר בתחילת 2020 הם ברחו מההנפקות למרות הירידה החדה בתשואת. מהניתוחים שפורסמו לאחרונה ידוע שהתנודות החדות בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב במרץ 2020 נגרמו בגלל פירוק פוזיציות ממונפות של קרנות גידור.
לפיכך, אם וכאשר עלייה באינפלציה תגרום לנסיגת ה-FED מהשוק, עליית התשואות תתרחש תוך הפחתה בקניות אג"ח ע"י קרנות גידור. התנהגות זו תגביר את המגמה תוך כדי עלייה בתנודתיות. אולי ה-FED מנסה בכל הכוח להמשיך ולקנות אג"ח, כי הוא יודע מי יישאר השחקן הדומיננטי בשוק אחרי שהוא יעזוב.

תרשים 23


מקור: Bloomberg, US Treasury, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 24שוק האג"ח המקומי איבד קשר לשוק האמריקאי
בחודשים האחרונים ירידה בתשואת האג"ח ל-10 שנים בישראל הייתה בין הקטנות ביותר בהשוואה למדיות האחרות (תרשים 26) תוך עלייה בתלילות עקום התשואות בהשוואה למדינות האחרות (תרשים 27). הקורלציה בין תשואות אג"ח ל-10 שנים בישראל לבין ארה"ב ירדה מכ-60% עד לפני חודשיים כמעט לאפס (תרשים 25). לא ברור מהי הסיבה לחולשה יחסית בשוק האג"ח המקומי למרות הירידה בהנפקות והאינפלציה היחסית מתונה בישראל.
ניתן להעריך שהקשר בין השוק הישראלי לאמריקאי ירד בגלל ירידה חדה בתשואות בארה"ב שהסיבות שלה לא כל כך ברורות וכנראה לא רלוונטיות לישראל. אולם, סביר להניח שאם כיוון התשואות בארה"ב ישתנה לעלייה, כפי שאנו מעריכים, הוא אכן יגרור גם עליית תשואות בישראל.
שורה תחתונה: אנו ממליצים להחזיק מח"מ בינוני באמצעות מח"מ סינטטי.

תרשים 25


מקור: Bloomberg, מיטב דש ברוקראז'
תרשים 26
ציפיות האינפלציה הגלומות ירדו בשבוע האחרון בין 0.2% בחלק הקצר של העקום לכ-0.1%-0.15% בחלקים הארוכים והתייצבו ברמות של כ-1.9% לאורך כל הטווחים (תרשים 28). לראשונה מאז תחילת המשבר ציפיות האינפלציה הגלומות בשוק האג"ח המקומי נמוכות מתחזית האינפלציה שלנו (1.9% לעומת 2.0%). אנו ממליצים להגדיל חשיפה לאג"ח הצמודות.

טלנירי מציעה לך את מגוון השירותים תחת קורת גג אחת!

פתיחת חשבון למסחר בארץ ובארה"ב, שירותי איתותים לישראל, ארה"ב והמעו"ף, שירות החזרי מס, תוכנת ניתוח טכני ועוד... השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

שם מלא*: טלפון*: דוא"ל:


RSS
- מידע פיננסי לפני כולם  © כל הזכויות שמורות  |  משרד ראשי: יגאל אלון 94, תל-אביב  |  073-250-5855  |  info@talniri.co.il